اخبار فولادی
کد خبر : 2982
چهارشنبه - ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
تسنیم گزارش می‎دهد

رانت ویژه میلیاردی در بازار فولاد از یک اختلاف قیمت ۶۰۰ تومانی

رانت ویژه میلیاردی در بازار فولاد از یک اختلاف قیمت ۶۰۰ تومانی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حال حاضر کارخانه‌های فولاد مبارکه ، فولاد گیلان و فولاد نورد اهواز اقدام به تولید ورق‌های کلاف گرم با ضخامت کمتر از ۶ میلیمتر می‌کنند که عمده مصارف این ورق ها در صنعت پروفیل است. همچنین در بخش تولید ورق های فولادی ضخامت بالای ۶ میلیمتر هم که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد کارخانه‌های فولاد کاویان، فولاد اکسین خوزستان و مبارکه مشغول فعالیت هستند.

در ماه‌های اخیر در بازار فروش محصولات فولادی اختلاف قیمت بالایی در مواد اولیه و محصول نهایی به وجود آمده است که این موضوع باعث نگرانی واحدهای تولیدی فولاد شده است.

به اعتقاد فعالان بازار فولاد در بخش ورق های فولادی اصولاً اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی باید حدود ۱۰ درصد باشد اما امروز برخی عرضه کنندگان مواد اولیه برای کمک و یا براساس برنامه هایی که برای مابقی فعالان بازار فولاد مشخص نیست اختلاف قیمت مواد اولیه و محصول نهایی را به محدوده ۵۵۰ تا ۶۰۰ تومان رسانده‌اند که همین امر مشکلاتی را برای تولیدکنندگان فولاد به وجود آورده است. در حالی که این اختلاف قیمت باید حداکثر ۲۰۰ تومان باشد و مشخص نیست سود ۴۰۰ تومانی مابقی نصیب چه کسانی می شود.

در حال حاضر برخی واحدهای تولید مواد اولیه، اسلب را با قیمت ۱۸۷۰ تا ۱۹۲۱ تومان در بورس کالای ایران به فروش می‌رسانند که از قیمت واقعی ارزان تر است، ولی از آن طرف قیمت ورق فولادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به قیمت ۲۴۶۰ تومان در بورس معامله شده است. این موضوع نشان از اختلاف قیمت حدود ۳۰ درصد بین مواد اولیه و محصول نهایی است که هنوز دلیل این فاصله معنا دار برای فعالان بازار مشخص نیست.

در عین حال ارزان فروشی تعدادی از واحدها در فروش اسلب و گران فروشی محصول نهایی عاملی شده تا آن دسته از تولیدکنندگان اسلب که به قیمت واقعی می فروشند متهم به گران فروشی شده و مشتریان خود را از دست بدهند.

فعالان بازار فولاد معتقدند، اگر هدف کمک به کارخانجات داخلی است چرا ورق ارزان تر در اختیار کارخانجات لوله و پروفیل که ۱۴۰ کارخانه هستند اختصاص پیدا نمی کند و از رانت بزرگی که با اختلاف قیمت حدود ۶۰۰ تومانی ایجاد شده است، چه کسانی منتفع می شوند.