سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور

وابسته به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

مصوب ۵بهمن ماه ۱۳۹۴

 

ماده ۱ ) اهداف و موضوع فعالیت :

بمنظور ساماندهی فرایند تولید کالا و محصولات کارخانجات تولیدکننده لوله و پروفیل فولادی و حفظ توازن و نظم و فراهم‌کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه‌گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست‌اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در اینگونه موارد و دفاع از منافع و مصالح جمعی و مشروع اعضاء سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی به استناد بند (ک) ماده (۵) قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ماده ۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مطابق با مفاد زیر تشکیل گردیده است.

 

 

فصل اوّل – کلّیات

ماده ۲) نام :

‌سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی

ماده ۳) هویت :

سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی که در این اساسنامه اختصاراً «سندیکا» نامیده می‌شود، در اجرای بند (ک) ماده (۵) قانون اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی ایران ( مصوّب ۱۵/۱۲/۱۳۶۹ و اصلاحیه ۱۵/۹/۱۳۷۳) و با موافقت و نظارت اتاق ایران تشکیل می‌شود و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال مالی می‌باشد و بصورت صنفی و غیرانتفاعی فعالیت می‌نماید.

ماده ۴- تابعیت :

تابعیت سندیکا ایرانی است.

ماده ۵- اقامتگاه :

اقامتگاه قانونی سندیکا در شهر تهران، خیابان شهید دکتر بهشتی، بعد از پل مدرّس، خیابان شهید سرافراز، خیابان دوازدهم، پلاک۳۹۶، طبقه سوّم، واحد ۷ می‌باشد.

تبصره : تعیین محل دفتر مرکزی سندیکا از اختیارات هیأت مدیره می باشد، در صورت تغییر اقامتگاه قانونی سندیکا مراتب در روزنامه کثیرالانتشار منتخب، آگهی و کتباً به اطلاع اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی ایران خواهد رسید.

ماده ۶- حوزه فعالیت :

حوزه فعالیت سندیکا در سراسر ایران است. سندیکا می‌تواند پس از تصویب هیأت مدیره و تایید اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی ایران در مراکز استان شعبه و در شهرستانها و خارج از کشور عنداللزوم نمایندگی دایر نماید.

تبصره۱ : شرایط تشکیل شعب و نمایندگی می‌بایست مطابق با آیین نامه‌های اجرایی ذیربط اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی ایران باشد.

ماده ۷- مدت فعالیت :

طول مدت فعالیت سندیکا از تاریخ ثبت در اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی ایران نامحدود است.

ماده ۸ – سال مالی :

«سال مالی سندیکا  از اوّل فروردین ماه هر سال شروع و در آخر اسفند ماه همان سال پایان می‌یابد.»

 

فصل دوّم – اهداف و وظایف

ماده ۹- اهداف، وظایف و اختیارات سندیکا عبارتند از :

۹-۱- تلاش برای ساماندهی تولید و صادرات  و بهبود کیفیت خدمات دهی به اعضاء،

۹-۲- بازاریابی مستمر با کسب اطلاعات مربوط به عرضه و تقاضا، قیمت، بازارهای مصرف و تولید برای عرضه به اعضاء با بهره‌گیری از آخرین رهیافت‌های جهانی جهت نیل به اهداف قانونی توسعه صنعتی.

۹-۳- مشارکت گروهی در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیریها و تهیه و تنظیم پیشنهادات و مصوّبات مرتبط با تولید کالاها در جهت حفظ منافع ملی و اعضاء.

۹-۴- ایجاد ارتباط با بانکها و سازمانهای اعتباری کشور و همچنین سازمان‌های مالی و پولی
بین المللی در قالب قوانین جمهوری اسلامی و فراهم سازی زمینه دریافت تسهیلات مالی در جهت توسعه فعالیت‌های اعضاء،

۹-۵- ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه‌های مرتبط با اهداف و وظایف سندیکا، فعالیت‌های تولیدی اعضاء و اطلاع رسانی از طریق ایجاد شبکه اطلاع رسانی و نشر کتب، مجلات و بروشورهای تخصصی، و تبادل اطلاعات مربوطه.

۹-۶- فعالیت برای جذب و مشارکت اشخاص واجد شرایط جهت عضویت در سندیکا،

۹-۷- ارتقاء اعتبار و حیثیت اعضاء سندیکا از طریق ساماندهی و ایجاد روابط مناسب بین واحدهای عضو.

۹-۸- انجام هرگونه فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی در داخل و خارج کشور در چهارچوب قوانین موضوعه برای نیل به اهداف سندیکا،

۹-۹- تلاش برای تولید و ارتقای کیفیت کالاهای موضوع فعالیت اعضاء سندیکا،

۹-۱۰- کمک به تحقق هدفهای کمی و کیفی تعیین شده برای تولیدات موضوع فعالیت سندیکا،

۹-۱۱- حمایت از منافع مشترک اعضاء،

۹-۱۲- ارائه خدمات حقوقی و مشورتی به اعضاء،

۹-۱۳- تشویق و حمایت از سرمایه گذاری در آن بخش از تولید که زمینه افزایش تولید و صادرات را فراهم می‌کند،

۹-۱۴- جلوگیری از انجام رقابت‌های ناسالم اعضاء از طریق اعمال ضوابط کمیته انضباطی اتاق ایران،

۹-۱۵- تلاش برای افزایش دسترسی به بازارهای جهانی کالاهای صادراتی کشور و ایجاد فرصت‌های مناسب برای کلیه اعضاء جهت ورود به این بازارها،

۹-۱۶- مشارکت در تدوین و اجرای استانداردهای مورد نیاز کالاهای تولیدی موضوع فعالیت سندیکا و کنترل آن از طریق تاسیس شرکتهای بازرسی،

۹-۱۷- کوشش در جهت رفع اختلافات فی مابین اعضاء و عنداللزوم از طریق حکمیت مرکز داوری اتاق ایران،

۹-۱۸- معرفی اعضاء به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف جهت استفاده از خدمات و تسهیلات مورد نیاز،

۹-۱۹- تهیه گزارشات هر شش ماه یکبار از عملکرد سندیکا و ارزیابی آن، طرح مسائل و مشکلات همراه با پیشنهاد راه حل‌های اجرایی برای رفع مشکلات و ارائه گزارش مزبور به اعضاء سندیکا و اتاق ایران،

۹-۲۰- ایجاد بستر و سازوکار لازم جهت پذیرش وظایف اجرایی دولت که دراجرای قوانین ۵ ساله توسعه اقتصادی، قانون اجرای سیاستهای اصل ۴۴ و دیگر قوانین مربوطه  به “ سندیکا” تفویض  می شود و اجرای صحیح وظایف تفویض شده و ارایه گزارش عملکرد به دستگاههای مربوطه؛

۹-۲۱- برگزاری دوره‌های آموزشی و انجام تحقیقات علمی، صنعتی و تجارتی مورد نیاز اعضاء و برگزاری همایش‌های تخصصی و میزگردها و همچنین حضور در همایش‌های مختلف داخلی و خارجی و تألیف و ترجمه مقالات علمی در زمینه موضوع فعالیت سندیکا،

۹-۲۲- برگزاری و یا حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی مرتبط با وظایف سندیکا،

۹-۲۳- کوشش برای جذب سرمایه، فن آوری، مدیریت، دانش فنی و نیروی انسانی ماهر خارجی برای رشد و ارتقاء زمینه‌های موضوع فعالیت جمعی و گروهی اعضاء سندیکا،

۹-۲۴- کوشش برای مقید و ملزم نمودن اعضا به اجرای صحیح مقررات اقتصادی و رعایت شئون تجاری کشور.

۹-۲۵- صیانت از حقوق معنوی اعضاء از طریق مراجع و نهادهای قانونی ذیربط

۹-۲۶- اطلاع رسانی و پیگیریهای حقوقی برای جلوگیری از تولید محصولات غیر استاندارد و تقلبی و قاچاق با همکاری و معاضدت نهادها و سازمانهای مسئول؛

۹-۲۷- هماهنگی و کمک در معرفی اعضاء جهت عضویت در سازمانهای تخصصی، منطقه ای و بین المللی در ارتباط با فعالیتهای سندیکا ؛

۹-۲۸- ارائه خدمات مشاوره ای برای انعقاد قراردادها، تفاهم نامه ها و پروتکل های فنی بین اعضاء ” سندیکا ” با نهادهای داخلی و خارجی ؛

۹-۲۹- تشویق و راهنمایی اعضاء به اجرای صحیح مقررات اقتصادی و رعایت شئون تجاری کشور و مفاد اساسنامه و ضوابط ” سندیکا ” عنداللزوم از طریق گروه داوری.

 

فصل سوّم – عضویت و شرایط آن

ماده ۱۰ ـ عضویت و شرایط آن :

کلیه فعالین در عرصه موضوع فعالیت سندیکا اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با داشتن شرایط زیر به عضویت سندیکا درآیند:

الف داشتن تابعیت ایرانی

ب- دارا بودن کارت بازرگانی یا کارت عضویت معتبر در اتاقهای کشور

ج دارا بودن مجوز های لازم از مراجع ذیصلاح قانونی (پروانه بهره برداری یا گواهی فعالیت صنعتی)

د   پذیرش و رعایت مفاد اساسنامه

ﻫ ـ پرداخت ورودیه و حق عضویت سالیانه

تبصره ۱ : در صورتیکه هر یک از اعضا بنا به دلایلی که ذیلاً احصاء می شود شرایط عضویت را از دست بدهد، ادامه عضویت ایشان بنا به تشخیص و تصویب هیأت مدیره کان لم یکن تلقی می گردد.

۱ از دست دادن شرایط عضویت مندرج در ماده ( ۱۰ ) این اساسنامه.

۲ انحلال و یا عدم فعالیت مرتبط با موضوع سندیکا.

۳ – محرومیت اجتماعی و یا اقتصادی بر مبناء احکام مراجع قضایی جمهوری اسلامی ایران.

تبصره ۲ – پذیرش مجدد اعضایی که به هر نحو عضویت آنها لغو گردیده است، مشمول شرایط ورود اعضاء جدید خواهد بود.

تبصره ۳- اشخاص ایرانی مقیم خارج از کشور می‌توانند به عضویت سندیکا در آیند.

تبصره ۴- اشخاص خارجی مقیم ایران به شرط عمل متقابل کشور متبوع آنها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور می‌توانند با رعایت مقررات مربوط به عضویت سندیکا در آیند.

ماده ۱۱- انواع عضویت عبارت است از :

الف- اصلی : شامل اشخاصی است (اعم از حقیقی یا حقوقی) که مستقیماً مشغول فعالیت در امور مربوط به سندیکا می‌باشند و دارای پروانه بهره‌برداری می باشد.

ب- افتخاری : شامل آندسته از اشخاص حقیقی و یا حقوقی است که به پیشنهاد هیأت مدیره یا بنا بر انگیزه و علاقه شخصی درخواست عضویت دارند.

تبصره : تصویب عضویت اعضای اصلی و افتخاری براساس ماده ۱۰ بر عهده هیأت مدیره سندیکا می باشد.

ماده ۱۲ – حضور اعضای افتخاری در جلسات مجامع عمومی و فوق‌العاده سندیکا بدون حق رأی خواهد بود.

ماده ۱۳- حقوق و وظایف اعضاء :

کلیه اعضای سندیکا موظف به رعایت مفاد اساسنامه و مقررات و آیین نامه های مصوب هیأت مدیره و مقید به همکاری جهت دستیابی به اهداف  ” سندیکا ” می باشند.

تبصره ۱- زایل شدن هریک از شروط پذیرش عضویت برای هریک از اعضا در طول مدت عضویت موجب تعلیق آن عضو خواهد شد.

تبصره ۲- تعلیق نوعی توقف عضویت است که با زایل گردیدن هر یک از شرائط عضویت بوجود می آید. در صورت اعاده شرط زایل شده، مجدداً عضویت واجد اعتبار خواهد شد و عضو محق به استفاده از حقوق قانونی خویش می شود، منوط به اینکه حق عضویت و دیگر تعهدات مالی خود نسبت به سندیکا را برای کل دوره تعلیق پرداخت نماید.

تبصره ۳ ـ آن دسته از اعضاء که به هردلیل شرائط عضویت خود را از دست بدهند حق شرکت در مجامع عمومی، رأی دادن و نامزد شدن برای ارکان و استفاده از خدمات “ سندیکا” را نخواهند داشت.

فصل چهارم ارکان

ماده ۱۴- ارکان سندیکا عبارتند از :

مجمع عمومی،

هیأت مدیره،

بازرس.

ماده ۱۵- مجمع عمومی :

مجمع عمومی بالاترین مرجع تصمیم گیری و متشکل از اعضاء اصلی یا نمایندگان رسمی آنان می‌باشد.

۱۵-۱- تشکیل مجمع عمومی با یکبار درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار منتخب سندیکا و حداقل پانزده  و حداکثر چهل روز قبل از تشکیل جلسه مجمع عمومی و با اعلام روز و ساعت و محل برگزاری مجمع صورت می‌پذیرد. ضمناً دعوتنامه جداگانه‌ای با امضاء یکی از اعضاء هیأت مدیره یا دبیر یا بازرس برای اعضاء ارسال می‌گردد، همزمان با انتشار آگهی دعوت در جراید کثیر الانتشار منتخب، مقام دعوت کننده باید از طریق اطلاع رسانی به مدیریت امور تشکل های اتاق ایران نسبت به قرار دادن آگهی دعوت در وبگاه رسمی اتاق ایران هماهنگی نماید.

۱۵-۲- نماینده هر عضو حقوقی در سندیکا جهت شرکت در مجامع عمومی و انشاء رأی باید عضو هیات مدیره یا مدیرعامل عضو مربوطه یا یکی از مدیران ارشد و دارای معرفینامه رسمی از سوی شرکت خود باشد.

۱۵-۳- نماینده هر عضو حقوقی مکلف است شخصاً و اصالتاً در مجامع شرکت کرده و اجازه توکیل این حق را به غیر ندارد. ضمناً اعضای حقیقی نیز می بایست اصالتاً در جلسه حضور یابند و اجازه توکیل حق رأی به غیر را ندارند به استثناء شرکتهای هم گروه.

۱۵-۴- اخذ رای در مجامع عمومی “ سندیکا” بصورت علنی می باشد مگر زمانی که رأی گیری برای انتخاب یا عزل اعضای هیأت مدیره و بازرسان باشد  و یا به صلاحدید مجمع عمومی در موارد دیگر تصمیم به اخذ رای کتبی نماید.

۱۵-۵- با رسمیت یافتن مجمع در ابتدا از میان حاضرین، مسن ترین فرد جلسه بعنوان رئیس سنّی اداره جلسه را به عهده می‌گیرد و بلافاصله جهت انتخاب یک رئیس، یک منشی و دو ناظر برای مجمع اخذ رأی بعمل خواهد آمد. سپس هیأت رئیسه انتخابی اداره جلسه مجمع را بعهده می‌گیرد.

۱۵-۶- منشی در ابتدا اسامی حاضرین در جلسه مجمع را طی صورتجلسه‌ای به امضاء هیأت رئیسه می‌رساند. همچنین منشی موظف به ثبت و ضبط مذاکرات و تصمیمات مجمع می‌باشد،

۱۵-۶- مصوّبات مجمع در چهارچوب اساسنامه سندیکا برای کلیه اعضاء لازم الاتباع می‌باشد،

۱۵-۷- حضور نماینده اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی ایران در کلیه جلسات مجمع عمومی (عادی و فوق العاده) بعنوان ناظر ضروری است و بدون حق رأی اظهار نظر خواهد نمود،

۱۵-۸- دبیرخانه “ سندیکا” باید رونوشتی از صورتجلسات مجامع عمومی (عادی و فوق العاده) منضم به فهرست حاضرین در جلسات را برای اتاق ایران ارسال نماید.

ماده ۱۶- مجامع عمومی بر دو نوعند :

مجمع عمومی عادی، و عادی بطور فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده.

ماده ۱۷- مجمع عمومی عادی سندیکا یک نوبت در سال ( ترجیحاًً در سه ماهه اوّل سال هجری شمسی ) طبق ماده ۱۵ تشکیل می‌گردد. تشکیل مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده به هر تعداد که لازم باشد بلامانع است.

ماده ۱۸- وظایف مجمع عمومی عادی و عادی بطور فوق العاده:

۱۸-۱- استماع گزارش عملکرد مالی و اجرایی هیأت مدیره؛

۱۸-۲- استماع گزارش بازرس؛

۱۸-۳- تصویب گزارش عملکرد اجرایی، مالی و ترازنامه سالیانه “ سندیکا”؛

۱۸-۴- استماع گزارش هیأت مدیره پیرامون برنامه و بودجه سال مالی جدید؛

۱۸-۵- تصویب مبلغ ورودیه، حق عضویت سالیانه اعضاء و برنامه و بودجه پیشنهادی؛

۱۸-۶- انتخاب یا عزل فردی یا جمعی اعضای اصلی یا علی البدل هیأت مدیره؛

۱۸-۷- انتخاب یا عزل بازرسان اصلی یا علی البدل؛

۱۸-۸- انتخاب روزنامه کثیرالانتشار.

تبصره : هیأت مدیره می بایست حداقل ۲۰ روز پیش از تاریخ مجمع گزارشهای خود را آماده و جهت بررسی به بازرس ارائه نماید.

ماده ۱۹- هیأت مدیره موظف است حداقل ۲۰ روز قبل از اتمام دوره جاری اعضای هیأت مدیره اقدام به برگزاری مجمع عمومی عادی وفق ماده ۱۵ بنماید. در هر صورت تا زمان انتخاب هیأت مدیره جدید، هیأت مدیره قبلی دارای مسئولیت خواهد بود.

ماده ۲۰- مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده در مواقع ضروری به دعوت هیأت مدیره یا بازرس با رعایت ماده ۱۵ اساسنامه تشکیل می‌گردد.

ماده ۲۱- مجامع عمومی عادی و عادی به طور فوق العاده با حضور اکثریت نسبی اعضای اصلی رسمیت پیدا می کند و مصوبات آن با آراء مثبت نصف بعلاوه یک اعضاء حاضر در جلسه معتبر می باشد، در صورت نرسیدن جلسه به حد نصاب، نوبت دوم مجمع حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز پس از نوبت اول با رعایت ماده ۱۵ اساسنامه برگزار خواهد شد. جلسه نوبت دوم مجمع با حضور هر تعداد رسمیت می یابد و تصمیمات آن با آرای نصف به علاوه یک اعضای حاضر به تصویب می رسد.

ماده ۲۲ : مجمع عمومی فوق العاده با حضور حداقل دو سوم اعضای اصلی “ سندیکا” یا نمایندگان قانونی آنان رسمیت پیدا می کند و تصمیمات مجمع با دو سوم آراء مثبت اعضای حاضر در جلسه معتبر خواهد بود.

توضیح نمایندگان قانونی : درصورت مجاز بودن حق توکیل به غیر توسط اعضاء.

ماده ۲۳- وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده:

الف- تغییر و اصلاح اساسنامه “ سندیکا”؛

ب- انحلال “سندیکا” و انتخاب اعضاء هیأت تصفیه؛

ج- سایر مواردی که در اختیار مجمع عمومی عادی نباشد.

ماده ۲۴- با تشخیص ضرورت تشکیل مجمع عمومی عادی بصورت فوق العاده توسط بازرس مراتب به هیأت مدیره اعلام و هیأت مدیره مکلف است حداکثر ظرف ۱۵ روز از تاریخ وصول درخواست بازرس، از اعضاء سندیکا وفق ماده ۱۶ برای تشکیل مجمع عمومی دعوت بعمل آورد و در صورت استنکاف، بازرس می‌تواند رأساً با رعایت ماده ۱۵ اقدام نماید.

ماده ۲۵ : با درخواست کتبی حداقل یک سوم اعضای اصلی مبنی بر تشکیل مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده و یا مجمع عمومی فوق العاده، هیأت مدیره باید حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ دریافت تقاضای کتبی، اعضاء را جهت تشکیل مجمع طبق ماده ۱۵ دعوت نماید. در صورت استنکاف هیأت مدیره، درخواست کنندگان می توانند دعوت مجمع عمومی را از بازرس بخواهند و بازرس مکلف است حداکثر ظرف ۱۵ روز طبق ماده ۱۵ از اعضاء دعوت کند و چنانچه بازرس نیز امتناع کند درخواست کنندگان می توانند دعوت مجمع عمومی را از اتاق ایران بخواهند و اتاق ایران باید پس از بررسی و حصول اطمینان از عدم توجه هیأت مدیره و بازرس به درخواست اعضاء نسبت به دعوت از اعضاء برای تشکیل مجمع عمومی با رعایت کلیه تشریفات مندرج در اساسنامه اقدام نماید.

ماده ۲۶ : درصورت به حد نصاب نرسیدن هریک از جلسات مجمع عمومی فوق العاده، نوبت دوم مجمع حداکثر ظرف ۲۰ روز پس از نوبت اول با رعایت ماده ۱۲-۱۱ اساسنامه برگزار خواهد شد. نوبت دوم مجمع با حضور  نصف به علاوه یک اعضاء و در غیر اینصورت در نوبت بعد با هر تعداد از اعضاءء رسمیت می یابد و تصمیمات آن با آرای مثبت دو سوم اعضای حاضر معتبر خواهد بود.

ماده ۲۷- هیأت مدیره :

سندیکا بوسیله هیأت مدیره‌ای مرکب از ۷ نفر عضو اصلی و دو نفر عضو علی البدل از اعضاء صاحب کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاقهای کشور که بوسیله مجمع عمومی عادی و یا عادی بصورت فوق العاده از بین اعضاء و یا نمایندگان قانونی آنان برای مدت دو سال انتخاب می‌شوند اداره خواهد شد.

۲۷-۱- بعد از اختتام دوره مأموریت هیأت مدیره تا انتخاب هیأت مدیره جدید، کلیه مسئولیت‌ها همچنان به عهده اعضای هیأت‌مدیره قبلی خواهد بود.

۲۷-۲- انتخاب هر یک از اعضای هیأت مدیره قبلی برای دوره‌های بعدی بلامانع است.

ماده ۲۸- در صورت استعفاء از عضویت، اخراج و یا انحلال شرکت عضوی که نماینده آن در ارکان سندیکا دارای سمتی است، مأموریت آن نماینده نیز به تبع شرکت متبوع وی منتفی و زایل خواهد شد.

ماده ۲۹- چنانچه نماینده اشخاص حقوقی عضو پس از انتخاب در ارکان سندیکا به هر دلیلی از عضویت از شرکت متبوع خود خارج گردد، پس از اعلام شرکت به خودی خود از سمتی که در سندیکا دارد معزول و هیچگونه سمتی در سندیکا نخواهد داشت. و سمت نامبرده به عضو علی البدل تفویض و در صورت نیاز، برابر مقررات، انتخابات بعمل خواهد آمد.

تبصره: هیأت مدیره شرکتی که نماینده اش به عضویت در ارکان “ سندیکا” انتخاب شده است، چنانچه نماینده اش، به هردلیلی، از عضویت در شرکت متبوع خارج شود، باید مراتب را به صورت مکتوب به “سندیکا” اعلام کند.

ماده ۳۰- در صورت استعفا و یا فوت و یا عزل نصف به اضافه یک اعضای هیأت مدیره انتخابات هیأت مدیره تجدید خواهد شد.

ماده ۳۱- هیأت مدیره در اولین جلسه‌ای که حداکثر ظرف یکهفته بعد از قطعی شدن انتخاب آنها تشکیل می‌شود از بین خود یکنفر را بعنوان رئیس، یکنفر را بعنوان نایب رئیس، یکنفر را بعنوان خزانه دار و یک نفر را بعنوان منشی انتخاب خواهد نمود.

ماده ۳۲- مدت تصدی هر یک از سمتهای اعضای هیأت مدیره بیش از مدت عضویت آنها در هیأت مدیره نخواهد بود. متصدیان هر یک از سمتها توسط هیأت مدیره قابل عزل و یا تجدید انتخاب می‌باشند.

ماده ۳۳- هیأت مدیره حداقل ماهانه یک بار به دعوت کتبی رئیس و در غیاب ایشان نائب رئیس تشکیل جلسه خواهد داد. جلسات هیأت مدیره در مرکز اصلی “ سندیکا” یا در محل دیگری که در دعوتنامه معین شده است تشکیل خواهد شد.

ماده ۳۴- درصورت استعفاء، فوت و یا عزل هر یک از اعضاء هیأت مدیره، عضو علی البدلی که در انتخابات رأی بیشتری داشته است، برای باقیمانده دوره هیأت مدیره جانشین عضو اصلی خواهد شد و در صورتیکه اعضاء علی البدل دارای آراء مساوی باشند انتخاب در هیأت مدیره به قید قرعه بعمل خواهد آمد.

تبصره ۱- غیبت بدون عذر موجه در سه جلسه متوالی موجب عزل از عضویت در هیأت مدیره خواهد بود.

تبصره ۲- تشخیص موجه یا غیرموجه بودن غیبت، با رأی حداقل دو سوم و یا سه چهارم اعضاء هیأت مدیره می‌باشد.

تبصره ۳- در رأی گیری موضوع تبصره ۲، عضو غایب بدلیل ذینفع بودن امکان مشارکت را نخواهد داشت.

ماده ۳۵- جلسات هیأت مدیره با حضور اکثریت اعضای دارای حق رأی رسمیت پیدا می‌کند.

ماده ۳۶- اداره جلسات هیأت مدیره با رئیس هیأت مدیره و در صورت غیبت او با نایب رئیس است. در صورت غیبت رئیس و نایب رئیس، سایر اعضای هیأت مدیره یک نفر از اعضاء حاضر در جلسه را تعیین می‌نمایند تا وظایف رئیس را در ارتباط با اداره جلسه انجام دهد.

ماده ۳۷- مصوّبات هیأت مدیره با رأی اکثریت نصف باضافه یک حاضرین در جلسه ( غیر از مفاد تبصره ۲ ماده ۳۴ ) معتبر بوده و اجرای مصوّبات بعهده دبیر سندیکا می‌باشد.

ماده ۳۸- از مذاکرات و تصمیمات هیأت مدیره صورتجلسه ای توسط دبیر یا یکی از اعضای هیأت مدیره تنظیم و فی المجلس به امضای حاضرین می رسد.

ماده ۳۹- شرکت اعضاء علی البدل و بازرس در جلسات هیأت مدیره بلامانع است ولی حق رأی نخواهند داشت.

ماده ۴۰- هیأت مدیره یکنفر شخص حقیقی را ازخارج ازاعضای هیات مدیره بطور تمام وقت بعنوان دبیر انتخاب و استخدام می نماید.

تبصره ۱- هیأت مدیره می‌تواند قسمتی از اختیارات خود را به دبیر سندیکا تفویض نماید.

تبصره ۲- دبیر می تواند در جلسات هیات مدیره بدون حق رأی شرکت کند.

ماده ۴۱- برای انجام امور اداری و اجرایی “ سندیکا” دبیرخانه ای تحت مدیریت دبیر و زیر نظر هیأت مدیره تأسیس می گردد و برای انجام امور اداری و اجرایی سندیکا اعم از ثبت مکاتبات و مخابرات و تحریر و تکثیر آن، طبقه بندی و ضبط و حفظ و نگهداری اسناد و اوراق سندیکا به تهیه آمار و اطلاعات مورد نیاز و حفاظت آن و اطلاع رسانی اقدامات و خواسته‌ها به جراید از طریق مصاحبه و بیانیه، جمع آوری قوانین و آئین نامه‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با فعالیت سندیکا، تشکیل پرونده برای اعضاء و ثبت عضویت آنها، انجام تشریفات اداری مربوط به انتشار آگهی‌ها و ارسال دعوتنامه، اخذ درخواست متقاضیان عضویت در هیأت مدیره و بازرس سندیکا، اخذ معرفی نامه‌های نمایندگان شرکتهای عضو برای ورود به مجامع، فراهم آوردن امکانات لازم برای تشکیل مجامع عمومی، پیشنهاد استخدام کارکنان مورد نیاز، کنترل کیفیت عملکرد و حضور و غیاب کارکنان، نگهداری و حفظ اموال و اثاثیه سندیکا و تعمیر و سرویس به موقع آن، تهیه گزارشات اداری در مورد کارهای در دست اجرا و مسائل داخلی سندیکا، اجرای مصوّبات هیأت مدیره در سندیکا و هر اقدامی که عرفاً برای اداره امور سندیکا ضروری باشد ازجمله راه‌اندازی بخش انفورماتیک، اموراداری، روابط عمومی، واحد انتشارات، اطلاع رسانی و مدیریت داخلی، تحت سرپرستی دبیر سندیکا زیر نظر هیأت مدیره انجام می‌گردد.

ماده ۴۲- وظایف و اختیارات و حدود مسئولیت هیأت مدیره :

هیأت مدیره نماینده قانونی سندیکا است و از کلیه اختیارات قانونی جهت اداره امور سندیکا برخوردار است وظایف و اختیارات هیأت مدیره به شرح زیر می‌باشد :

۴۲-۱- افتتاح انواع حسابهای بانکی بنام سندیکا در بانکهای مجاز و واریز کلیه وجوهات سندیکا و پرداخت هزینه‌ها از این حسابها.

۴۲-۲- تعیین صاحبان امضاهای مجاز اسناد و مدارک مالی و تعهد آور و اوراق عادی و مکاتبات اداری؛

۴۲-۳- اداره و انجام عملیات مالی و پولی و تعهدات مالی و تحصیل وام طبق اختیارات و ارائه گزارش سالانه عملیات و اقدامات مالی خود به مجمع عمومی؛

۴۲-۴- عقد هرگونه قرارداد و تبدیل و تغییر آن راجع به خرید و فروش و اجاره و تملک اموال منقول و غیرمنقول بنام و حساب سندیکا بدون قصد و انگیزه تجاری در جذب و جلب منفعت،

۴۲-۵- اداره امور مالی سندیکا که سرپرستی آن با خزانه دار است،

۴۲-۶- دریافت مطالبات سندیکا و پرداخت دیون آن،

۴۲-۷- استخدام و عزل و نصب دبیر و کارکنان سندیکا و تعیین شغل و حقوق و دستمزد و سایر پرداختها، ترفیع و تنبیه و تعیین سایر شرایط استخدام مطابق قوانین موضوعه کشور،

۴۲-۸- اقامه استرداد هرگونه دعوی حقوقی و کیفری با داشتن تمام اختیارات مراجعه به محاکم و پرداختن به امر دادرسی از حق تجدید نظر در دادگاههای استان و دیوان عالی کشور، مصالحه، تعیین وکیل، سازش، استفاده از حقوق و تکالیف مربوط به داوری،

۴۲-۹- اقدام به هر نوع امر از اموری که در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه اجرای آن از سوی مقامات دولتی جمهوری اسلامی ایران به سندیکا واگذار می‌گردد،

۴۲-۱۰- انجام اموری که طبق موازین قانونی برای اداره سندیکا و پیشرفت مقاصد و اهداف آن ضرورت داشته و در اساسنامه منع نشده باشد،

۴۲- ۱۱- تعیین و اعزام نماینده به کمیته‌های همکاریهای اقتصادی، بازرگانی‌ و فنی با رعایت شرایط مندرج درآئین نامه‌های مربوطه،

۴۲-۱۲- تهیه، تدوین و تصویب مقررات و آئین نامه‌های داخلی برای اداره بهتر امور سندیکا در چهارچوب اساسنامه و اختیارات تفویضی،

۴۲-۱۳- راهنمائی اعضاء در امور اجرائی، مدیریتی، مالی و مالیاتی، بیمه، مسائل قراردادی و حقوقی در صورت رجوع به سندیکا،

۴۲-۱۴- تدوین پیش نویس بودجه سندیکا برای تصویب از طریق مجامع مربوطه،

۴۲-۱۵- تهیه صورت دارائی و دیون سندیکا پس از انقضای سال مالی و ارائه آن به بازرس و نیز تنظیم ترازنامه و حساب عملکردهای سال گذشته جهت ارائه به مجمع عمومی،

۴۲-۱۶- هیأت مدیره می‌تواند عضو متخطی از اهداف و مقررات اساسنامه سندیکا را از عضویت در سندیکا اخراج نماید و علت اخراج عضو را با ارائه دلایل آن به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گزارش کند.

۴۲-۱۷- برگزاری همایش‌های تخصصی و صنفی با دعوت از صاحبنظران برای ارتقاء کیفی سطح دانش اعضاء،

۴۲-۱۸- تهیه گزارشهای شش ماهه سالانه از عملکرد سندیکا و ارسال آن به اعضاء سندیکا.

ماده ۴۳- خزانه دار

خزانه دار مسئول اداره امور مالی سندیکا بوده و موظف است دفاتر و اسناد و صورتجلسات مالی سندیکا را تنظیم، وصولی‌ها و پرداختها را کنترل و اسناد مربوط به آن را ثبت و ضبط و نگهداری و حفاظت نماید و با درخواست بازرس مبنی بر بررسی دفاتر و اسناد مالی سندیکا، با اطلاع هیأت مدیره در محل دبیرخانه اسناد مذکور را در اختیار بازرس قرار دهد.

ماده ۴۴- کلیه اسناد و مدارک مالی و تعهدآور با امضاء مشترک رئیس هیأت مدیره یا نایب رئیس و خزانه دار همراه با مهر سندیکا معتبر خواهد بود. در ضمن اوراق عادی و مکاتبات اداری و معمولی با امضاء رئیس هیأت مدیره یا نایب رئیس و یا دبیر همراه با مهر سندیکا معتبر خواهد بود.

ماده ۴۵- بازرس

۴۵-۱- یکنفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل از داخل یا خارج از اعضاء توسط مجمع عمومی عادی برای مدت یکسال انتخاب می شود و انتخاب مجدد آنها برای دوره های بعدی بلامانع است. افرادی که نامزد پست بازرس “ سندیکا”  می شوند باید تجربه و آشنایی کافی با وظائف و مسئولیتهای بازرس را داشته باشند.

۴۵-۲- یکنفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل توسط مجمع عمومی عادی برای مدت یکسال انتخاب و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.

۴۵-۳- درصورت فوت، استعفاء یا سلب شرایط مندرج در ماده ۲۵ اساسنامه از بازرس اصلی، وظیفه او را بازرس علی البدل انجام خواهد داد.

تبصره : کلیه خدمات اعضای هیأت مدیره و بازرسان در سندیکا در سمت‌های یاد شده افتخاری می‌باشد.

ماده ۴۶- وظایف بازرس

۴۶-۱- نظارت بر کلیه اقدامات و عملیات هیأت مدیره در حدود مقررات این اساسنامه و تطبیق آن با مفاد اساسنامه، مصوبات مجامع عمومی و قوانین جاری کشور از وظایف بازرس می باشد و در صورت مشاهده تخلف از طریق دبیرخانه مراتب را به  هیأت مدیره اطلاع و رفع آنرا درخواست می نماید.

۴۶-۲- بازرس ترازنامه و گزارشهای تهیه شده توسط هیأت مدیره برای تسلیم به مجمع عمومی سالانه و همچنین در صورت لزوم کلیه اسناد و اوراق مالی “ سندیکا” را مورد بررسی قرار می دهد و موظف است نظر خود را بصورت مکتوب در اختیار مجمع عمومی بگذارد.

۴۶-۳- بازرس حداقل ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی گزارش مکتوب خود را جهت اطلاع اعضاء تهیه و به  دبیرخانه ارائه خواهد نمود.

۴۶-۴- بازرس موظف است یک نسخه از گزارشات خود را به دبیرخانه سندیکا تحویل دهد.

ماده ۴۷- کمیته‌ها و مشاوران

سندیکا بمنظور پیشبرد اهداف و ایفای مطلوب وظایف خود می‌تواند کمیته هائی متشکل از نمایندگان شرکتهای عضو و اعضاء حقیقی سندیکا تشکیل دهد. نوع فعالیت هر کمیته و تعداد اعضاء آن و طرز انتخاب آنان و وظایف کمیته‌ها براساس آیین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط هیأت مدیره تهیه و تصویب می‌گردد.

فصل پنجم – منابع مالی

ماده ۴۸- منابع مالی سندیکا عبارتند از :

۴۸ – ۱ – ورودیه عضویت،

۴۸ – ۲ – حق عضویت سالانه ؛

۴۸ – ۳ –  هدایا، عطایا، وقف، قبول وصیت و کمکهای نقدی و غیرنقدی اعضاء یا اشخاص ثالث، وزارتخانه ها، سازمانها و مؤسسات دولتی و نهادها و سازمانهای عمومی؛

۴۸ – ۴ – وجوه حاصل از ارائه خدمات به اعضا ؛

ماده ۴۹ – داوطلبین عضویت در” سندیکا” باید مبلغ ورودیه رابه حساب ” سندیکا” واریز و قبض رسید آن را به دبیرخانه تسلیم نمایند.

ماده ۵۰ – هرعضو علاوه بر ورودیه، باید سالیانه مبلغ حق عضویت تعیین شده را به حساب “ سندیکا” واریز و قبض رسید آن را نیز تحویل دبیرخانه نماید.

ماده ۵۱ – مبلغ ورودیه و مبلغ عضویت سالیانه با پیشنهاد هیأت مدیره و توسط مجمع عمومی عادی تعیین خواهد شد. در ضمن مجمع عمومی می تواند اختیار خود در این زمینه را به صورت سالانه به هیأت مدیره تفویض کند.

ماده ۵۲ –  “ سندیکا” می تواند از هدایا، عطایا، وقف، قبول وصیت و کمکهای نقدی و غیرنقدی اعضاء یا اشخاص ثالث، وزارتخانه ها، سازمانها و موسسات دولتی و نهادها و سازمانهای عمومی برخوردار گردد و چنانچه  ضرورت اقتضاء نماید با تصویب هیأت مدیره حق تحصیل اعتبار و اخذ وام از بانکهای و مؤسسات اعتباری یا از شرکتها و اشخاص عضو را دارد.

ماده ۵۳ – هیأت مدیره می تواند با ارائه خدمات به اعضاء و غیراعضاء، برگزاری نمایشگاهها و سمینارهای تخصصی، تشکیل کارگاههای آموزشی، انتشار کتب و نشریات و نظایر آن و اعزام هیات های تجاری و بازاریابی و غیره هزینه های “ سندیکا” را تأمین کند.

 

فصل ششم – انحلال و تصفیه

ماده ۵۴- سندیکا بموجب تصمیم مجمع عمومی فوق العاده یا بر طبق رأی نهایی و قطعی محاکم قضائی منحل می‌شود.

ماده ۵۵- چنانچه انحلال سندیکا از سوی مجمع عمومی فوق العاده باشد مجمع هیأت تصفیه‌ای را متشکل از سه نفر از نمایندگان اعضای حقوقی انتخاب می‌نماید. انتخاب اعضاء هیأت مدیره سندیکا قبل از انحلال در مقام اعضاء هیأت تصفیه بلامانع است. چنانچه انحلال سندیکا از سوی محاکم قضائی اعلام شود محکمه هیأت تصفیه را تعیین خواهد نمود.

ماده ۵۶- پس از اعلام انحلال سندیکا و تعیین اعضاء هیأت تصفیه، مدیران سابق سندیکا مکلف می‌باشند تمامی اوراق، اسناد، دفاتر، اموال و اثاثیه سندیکا را با تنظیم صورتجلسه تحویل نمایند.

ماده ۵۷- هیأت تصفیه با نظارت نماینده اتاق ایران وضعیت بدهی‌ها و دارائیها را روشن و پس از تسویه، کلیه اموال منقول و غیرمنقول باقیمانده در اختیار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قرار خواهد گرفت.

ماده ۵۸- وظائف و تکالیف و اختیارات هیأت تصفیه در رابطه با اموال موجود، مطالبات و دیون سندیکا و بطور کلی امر تصفیه طبق مقررات لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۲۴ اسفند ۱۳۷۴ و مفاد اساسنامه خواهد بود.

 

فصل هفتم – موارد متفرقه

ماده ۵۹- حکمیت

۵۹-۱- سندیکا می‌تواند در امور تخصصی خود اقدام به پذیرش امر حکمیت ( داوری ) نماید. در این صورت هیأت مدیره از بین خود و سایر نمایندگان شرکتهای عضو فرد یا افراد واجد شرایط را تعیین و پس از جلب موافقت، آنها را مامور رسیدگی و اعلام نظر نماید.

ماده ۶۰- در صورتی که اساسنامه نیاز به تفسیر داشته باشد، این امر توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران صورت می‌پذیرد، نظر اتاق قطعی و لازم الاتباع خواهد بود.

ماده ۶۱- رعایت کلیه مصوبات، آیین نامه ها و دستور العمل های اتاق ایران برای کلیه اعضاء و ارکان سندیکا لازم الاجرا می باشد.

 

ماده ۶۲- این اساسنامه در یک مقدمه و ۷ فصل و ۶۲ ماده و ۱۹ تبصره تهیه و در تاریخ ۵بهمن ۱۳۹۴ به تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده سندیکا رسیده است.