چالش تامین سرمایه در گردش جدی است

امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی در گفت‌وگو با صمت و درباره اثرات بی‌ثباتی اقتصادی حاکم بر کشور و گرانی‌های بی‌حد و اندازه و تاثیر آن بر عملکرد صنایع‌معدنی گفت: تامین سرمایه در گردش یکی از چالش‌های اساسی تولیدکنندگان کشور است. حال در موقعیت کنونی و با وجود رشد افسار گسیخته قیمت‌ها در یکی دو سال اخیر و تشدید قابل‌توجه آن در ماه‌های گذشته، این مشکل عمیق‌تر از گذشته، فعالیت تولیدکنندگان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. یعنی همان سرمایه در گردش اندک آنها کفاف نیاز این فعالان اقتصادی را در خرید مواد اولیه نمی‌دهد. همین موضوع نیز تولیدکنندگان را با چالشی اساسی در مسیر تولید روبه‌رو کرده است. در چنین موقعیتی ریسک فعالیت به‌شدت افزایش یافته است. خریداران هم توان پرداخت نقدی را ندارند، یعنی خریدها اقساطی شده‌اند. بدون تردید در سایه تداوم چنین شرایطی، زمینه کاهش تولید فراهم می‌شود. افت تولید در صنایع رکود تورمی را به‌دنبال دارد، بنابراین در چرخه‌ای قرار می‌گیریم که هر روز بیش از پیش، آسیب‌های اقتصادی آن مشاهده می‌شود.

راه‌حلی برای رشد قیمت‌ها بیندیشید

دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی گفت: رشد قیمت بسیاری از نهاده‌های تولید حتی با وجود شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و بی‌ثباتی‌های موجود، مورد قبول و پذیرش نیست، چراکه بسیاری از آنها به‌طور کامل در داخل کشور تولید می‌شوند. به‌عنوان نمونه، فولاد جزو محصولاتی است که از معدن تا محصول نهایی در داخل کشور تولید می‌شود. حتی فناوری‌های ساخت آن نیز تا حد بسیار بالایی بومی‌سازی شده است. وابستگی این صنعت به واردات و درنتیجه دلار بسیار محدود است. در چنین شرایطی تبعیت قیمت این محصول از نرخ ارز و قیمت‌گذاری آن در بورس کالا براساس نرخ‌های جهانی و دلار اشتباه است. بدون تردید، این دست سیاست‌های اشتباه زمینه رشد قیمت محصولات نهایی را فراهم می‌کند و مصرف‌کننده نهایی از این رشد متضرر خواهد شد. در ادامه باید خاطرنشان کرد که در اغلب صنایع، شرکت‌های تامین‌کننده مواد اولیه در اختیار دولت هستند یا حداقل بخشی از سهام آنها در اختیار دولت است و مدیریت آن هم تحت نظارت دولت، انجام می‌شود، بنابراین از متولیان و سیاست‌گذاران انتظار می‌رود مانع این رشد لجام‌گسیخته قیمت‌ها شوند. یعنی از دولت انتظار می‌رود نظارت خود را بر عملکرد شرکت‌های دولتی افزایش دهد. در ادامه نیز فعالیت و فروش حلقه‌های بعدی را هم کنترل کند، اما متاسفانه درحال‌حاضر هیچ نظارتی بر رشد قیمت مواد اولیه وجود ندارد. درحالی که کنترل قیمت محصولات باید از ابتدای زنجیره آغاز شود.

ضرورت تامین کالاهای اساسی صنعتی

کاوه افزود: ما دو نوع کالای اساسی داریم. کالای اساسی خوراکی که نیازهای ابتدایی مردم و کالای اساسی صنعتی که نیاز واحدهای تولیدی را به مواد اولیه تامین می‌کند. چنانچه بپذیریم کالاهای اساسی صنعتی در بورس کالا براساس نرخ دلار قیمت‌گذاری شوند، نباید از رشد روزانه قیمت‌ها شکایت کنیم. متاسفانه با وجود بی‌ثباتی‌های حاکم بر اقتصاد کشور و تشدید تحریم‌های بین‌المللی، نرخ رشد دلار به‌شدت در کشور افزایش یافته است، بنابراین روند رو به رشد قیمت‌ها نباید تعجب‌برانگیز باشد. مگر آنکه سیاست‌گذاران تصمیم بگیرند قیمت کالاهای اساسی صنعتی تولید داخل که در تولید آنها از نهاده‌های تولید داخلی استفاده می‌شود را از کشتی قیمت‌گذاری دلاری پیاده کنند. دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی گفت: در همین حال سود تقسیم‌شده در حلقه‌های مختلف زنجیره تولید باید منطقی باشد. چنانچه سود شرکت‌های مادر از فروش مواد اولیه منطقی بود، همین شرایط حفظ شود، اما چنانچه سود یک مجموعه به‌صورت غیرمنطقی و تنها تحت‌تاثیر بی‌ثباتی‌های اقتصادی بالا رفته است، باید کنترل شود، چراکه این اقدام تعادل را به سیستم تولید بازمی‌گرداند.

 

لینک خبر