حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر در ۱۶۰ واحد تولیدکننده لوله و پروفیل کشور مشغول به کار هستند. تولیدکنندگان لوله و پروفیل اکنون با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند و در حال حاضر تامین مواد اولیه مسئله اصلی برای این صنف محسوب می‌شود که این مهم از طریق بورس کالا صورت می‌گیرد. البته زمزمه‌هایی مبنی بر قیمت‌گذاری‌های جدید در این دوره مطرح شده است اما با توجه به اینکه کالایی که در بورس کالا عرضه می‌شود از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج است، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل به دنبال آن است که با اجرای کامل قانون، مهم‌ترین دغدغه این صنف یعنی تامین مواد اولیه را دنبال کند.
  • ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ ۱۳:۲۱

وظیفه تشکل‌ها این است که قطار تولیدکنندگان را به ریل اصلی بازگرداند تا کل اعضای صنف در تصمیم‌گیری‌های کلان مشارکت داشته باشند. بنابراین اگر به دغدغه اصلی سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی که تامین ورق فولادی طی شرایط مطلوب است، پاسخ داده نشود، متاسفانه همه ۱۶۰ واحد تولیدی در این صنف با مشکل مواجه خواهند شد البته از آنجایی که امکان واردات مواد اولیه برای برخی از این واحدها در شرایط کنونی مقدور است، حتی زمزمه‌هایی مبنی بر واردات شنیده می‌شود و اگر به جز این راهی وجود نداشته باشد، طبعا واحدهای تولیدی در این زمینه دست به کار خواهند شد.

در سالی که به نام «جهش تولید» نام‌گذاری شده و مشکلات ناشی از ویروس کرونا گریبان صنعت را گرفته، بسیاری از واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل تنها با ۱۰ تا ۲۰ درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. بنابراین تامین مواد اولیه به موقع و قیمت مناسب برای تولیدکنندگان باید از طریق بورس کالا صورت گیرد. این تامین مواد اولیه باید به گونه‌ای انجام شود که واحدها با آرامش خاطر به تولید بپردازند. باید توجه داشت در شرایط کنونی که تحریم‌های ناروای خارجی بر کشور تحمیل شده، باید از اعمال سلیقه، صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه جلوگیری شود تا ثبات و آرامش برای کارآفرینان و فعالان کسب و کار به وجود آید که با اطمینان خاطر نسبت به تامین مواد اولیه با قیمت مناسب و فارغ از تورم و هزینه‌های سربار اقدام کنند.

با برقراری شرایط مناسب برای تولیدکنندگان ازجمله تامین مواد اولیه، این واحدها قادر خواهند بود با انگیزه بالا به تولید و حتی صادرات ادامه دهند. نکته اساسی این است که در سال «جهش تولید»، همه متفق‌القول هستند که به سمت استفاده از خلق مزیت‌ها و ایجاد ارزش افزوده حرکت کنند. حال از آنجایی که تولیدکنندگان لوله و پروفیل، صنایع پایین‌دستی ورق‌های فولادی محسوب می‌شوند، طبعا اگر مواد اولیه این واحدها تامین شود، می‌توانند با ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و در نهایت تامین نیاز بازار و صادرات، به دنبال ارزآوری بیشتر برای کشور باشند و از خام‌فروشی جلوگیری کنند. همچنین باید به دنبال این باشیم که این صنعت پیشران که جزو صنایع اصلی کشور به شمار می‌رود، بتواند بخشی از مشکلات حوزه اشتغال، تولید و تجارت را برطرف کند که لازمه تحقق این اهداف، مشارکت جمعی است. این یعنی همه بازیگران عرصه صنعت و متولیان این عرصه مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، بورس کالا، واحدهای تامین‌کننده مواد اولیه، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و شورای رقابت به بخش صنعت و تولیدکنندگان بخش پایین‌دستی صنعت کمک کنند تا دغدغه امروز تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه برطرف شود.

یادداشت: کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران

لینک خبر