دبیر سندیکای لوله و پروفیل ایران با انتقاد از دستورالعمل الزام عرضه تمام محصولات فولادی به بورس کالا گفت: این دستورالعمل نوعی تعارض و همپوشانی با ماهیت و کارکرد بورس کالا دارد، در دنیا فقط کامودیتی (مواد اولیه) به بورس کالا می‌رود. به این دلیل که کامودیتی محصول بازار داخلی نیست بلکه مازاد تولید داخلی برای صادرات است که در بورس عرضه می‌شود.

آنوش رحام افزود: ماهیت بورس میتنی بر نوسان است و بسیاری از معامله گران بازار بورس از این نوسانات، سود می‌کنند. نوسان در بورس در تعارض با تولید است زیرا تولید کننده نمی‌تواند در یک لرزش قیمتی برنامه‌ریزی تولید داشته باشد.

وی ادامه داد: حلقه مفقوده‌ای که سیاستگذاران صنایع کشور بویژه صنعت فولاد اخیرا با تبعات آن روبرو شده‌اند، عدم آگاهی از ماهیت بورس است در حالیکه تمام صنایع داخلی که تامین کننده مواد اولیه تمامی صنایع مادر هستند، بورسی شده‌اند و قرار است تمام محصولات آنها در بورس کالا که با تنش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و انتظاری درگیراست عرضه شود.

این فعال صنعتی تصریح کرد: با توجه به نوسانات بورس، عرضه مواد اولیه صنایع در بورس کالا اثر منفی بر بخش تولید و در نهایت موجب نا امنی تولید و نگرانی تولیدکنندگان می‌شود.

رحام گفت: دولت در این شرایط باید با ابلاغ دستورالعمل‌های جدید بازار را اصلاح و دلایل نوسانات را شناسایی کند و راهکاری برای ثبات بازار داشته باشد زیرا بورس محلی برای کشف قیمت و ابزاری برای شفافیت و رصد بازار است نه جایگزینی برای نظام توزیع و لجستیک عرضه و تقاضا. مشخص است زمانی که سنگ آهن، کالاهای میانی زنجیره یا هر کالای دیگری به بورس کالا برود با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به مصوبه چندی پیش شورای رقابت مبنی بر انحصاری بودن ورق فولادی افزود: کالای انحصاری نباید به بورس کالا برود زیرا تقاضای کالاهای انحصاری بیشتر از عرضه آن است و زمانی که کالای انحصاری به بورس عرضه می‌شود بورس هیچ کارکرد دیگری جز اهرم افزایش قیمت برای آن کالا و محصول نخواهد داشت.

دبیر سندیکای لوله و پروفیل ایران تصریح کرد: در دستورالعمل جدید ایجاد قیمتی و تعیین کف و سقف قیمتی راهکاری برای ثبات قیمت بکار گرفته شده تا به بازار ثبات بدهد و با نوسانات قیمتهای جهانی، بازار متناسب با آن تنظیم شود.

رحام افزود: ما باید برای بازار داخلی، اقتصاد و صنعت داخلی‌مان یک برنامه جامع و بلند مدت داشته باشیم تا تولیدکننده فولاد بتواند چشم انداز داشته باشد و برای تولید خود برنامه‌ریزی کند و به سمت توسعه صادرات و افزایش ظرفیت تولید خود برود. در این صورت بورس کالا در رینگ صادراتی بهتر عمل خواهد کرد.

وی گفت : اگر سیاست صنعت کشور بر این باشد که مواد اولیه را وارد تنش بازار کند اتفاقی که برای سنگ آهن افتاد و با افزایش قیمت همراه بود برای کل زنجیره هم ‌می‌افتد. سختی موضوع اینجاست که وقتی قیمت مواد اولیه هر بخش از زنجیره افزایش پیدا کند متناسب با آن، قیمت محصول افزایش پیدا نخواهد کرد زیرا بازار داخل دیگر کشش افزایش قیمت بیشتر را ندارد و منجر به زیاندهی عملکرد زنجیره یا حذف مقاطع مختلف زنجیره خواهد شد.