در گفتگوی فولادبان با دبیر سندیکای لوله و پروفیل بررسی شد؛
پشت پرده عدم عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا در دو هفته اخیر

رحام گفت در حال حاصر همه عرضه های ورق گرم مبارکه در موعد مقرر و مطابق برنامه زمان بندی عرضه شده است

در اخرین عرضه ورق مبارکه مورخه نهم خردادماه سالی جاری به دلیل اینکه این عرضه بصورت اعتباری بود به طبع میزان تقاضا بصورت حبابی افزایش پیدا کرد وقیمت کشف شده بالاتر از قیمتهای جهانی بود

از همین رو وزارتخانه متبوع معاملات آن روز را ابطال کرد و روز بعد عرضه مشابهی اما با روش فروش ۵۰ صد نقدی ۵۰ درصد اعتباری برگزار شد که در نتیجه آن قیمت پایه روی ۱۸۶۹۷۳ ریال بسته شد.

🏷 دبیر سندیکای لوله و پروفیل با اشاره به اعتباری بودن فروش عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا گفت: وزارت صمت به دلیل اینکه روش فروش راتغییر دهد و صد درصد اعتباری کند، عرضه ورق رامتوقف کرد تا قیمت ورق‌ها از قیمت جهانی آن‌ها بالاتر نرود.

🏷 به گزارش فولادبان، روز گذشته (دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱) نوبت به عرضه ورق‌های گرم HR فولاد مبارکه در بورس کالا بود، اما شاهد این بودیم که در این روز هیچ خبری از عرضه‌های فولادی در این نهاد معاملاتی نبود. این هفته تنها هفته‌ای نبود که فولاد مبارکه چنین کاری انجام داده است و هفته گذشته هم دیدیم که هیچ عرضه‌ای از سوی این شرکت در بورس کالا اتفاق نیفتاد. در صورتی که همه می‌دانند فولاد مبارکه یکی از شرکت‌های مهم عرضه‌کننده فولاد در بورس کالا است و قیمت ورق‌های این شرکت، تقریبا تعیین‌کننده قیمت اکثر پروفیل‌های بازار است.

🏷 سؤال مهم این است که قضیه پشت عرضه نشدن ورق در بورس کالا توسط فولاد مبارکه چیست؟ مسئله‌ای که خبرنگار ما از دبیر سندیکای لوله و پروفیل پیگیری کرد و به جواب آن رسیدیم.

🏷 آنوش رحام در گفتگو با فولادبان در خصوص عرضه نشدن ورق فولاد مبارکه به مدت دو هفته در بورس کالا گفت: دو هفته قبل، عرضه ورق فولاد مبارکه به صورت فروش اعتباری بود، به همین دلیل میزان تقاضا تا ۳۸۰هزار تن بالا رفت و وزارتخانه برای اینکه قیمت کالا در بورس بالاتر از قیمت جهانی نرود، عرضه رامتوقف کرد.

🏷 وی اضافه کرد: فردای آن روز مبارکه عرضه دیگری داشت که در آن روش فروش به نقدی – اعتباری تغییر پیدا کرد و صد درصد اعتباری نبود که همین مسئله موجب شد تا میزان تقاضا و رقابت کاهش یابد و قیمت ورق تعدیل شده با پایه ۱۸ هزار تومان معامله می‌شود.

🏷 دبیر سندیکای لوله و پروفیل تصریح کرد: این اقدام وزارتخانه برای این بود تا قیمت عرضه مواد اولیه بالاتر از قیمت جهانی نرود و اثر تورمی روی نهاده ومحصول نهایی نگذارد.

🏷 رحام تأکید کرد: بعد از عرضه ورق، عرضه شمش هم به دلیل بالاتر بودن نسبت به قیمت جهانی از سوی وزارتخانه متوقف شد تا قیمت‌ها تعدیل شود ودر ابتدای زنجیره قیمت افزایش پیدا نکند.

🏷 وی افزود: در کمیته کالاهای پایه وزارتخانه که در دفتر آقای مفتح و معاونان ایشان برگزارشد، در مورد روش‌های عرضه فولاد مبارکه صحبت شد که سندیکا معتقد بود این روش عرضه (اعتباری) باید متوقف شود زیرا باعث می‌شود که ثبات بازار بین خریدار وفروشنده و ورود وزارتخانه از برخی جهات دچار مشکل شود.

🏷 دبیر سندیکای لوله و پروفیل در پایان تصریح کرد: به فولاد مبارکه اجازه داده شد که روش عرضه طی توافق با سندیکا تعیین شود وهدف این بود که این روش تا جایی که ممکن است به شکل اعتباری انجام گیرد، لذا واحدهای تولیدی که مشکل سرمایه در گردش داشتند، می‌توانستند به صورت اعتباری خرید کنند واز منافعشان استفاده بهتری ببرند.

پشت پرده عدم عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا در دو هفته اخیر