‏‎پیرو هماهنگی قبلی دبیرمحترم سندیکا با جناب آقای مهندس تاجمیر ریاحی مدیرمحترم فروش شرکت مبارکه امروز جلسه ای مشترک فی مابین با حضور اعضا محترم  هیات مدیره سندیکا و مدیران واحد فروش شرکت فولاد مبارکه اصفهان در محل سندیکا برگزار شد.

در این جلسه ۵ ساعته که از آقایان مهدی ملک ثابت، مهندس تفضلی، مهندس شمس آبادی و جناب آقای ایمان عدالتیان جهت تبادل نظر و همفکری بیشتر  نیز دعوت بعمل آماده بود طرفین ضمن  تشریح و تحلیل دلایل ریزش قیمت محصول و مواد اولیه در خصوص راهکارهایی قابل اجرا،  بمنظور کاهش اثرات و زیان های وارده به اعضا گفتگو و تبادل نظر کردند  .

در بدو جلسه دبیر محترم سندیکا با تحلیل شرایط موجود به موضوع دامپینگ گسترده محصولات فولادی توسط روسیه در بازارهای منطقه از یک سو و دخالتهای وزارت صمت در نظام عرضه و تقاضا و اقتصاد دستوری را از دیگر سو دو عامل مخرب بیان کردو منافع دو شرکت مبارکه و اعضاء سندیکا را همراستا‌ و درهم تنیده برشمرد که نیازمند تغییر روند است.

آقای رحام ضمن تاکید بر ضرورت اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه بمنظور مهار اثرات مخرب بازار پنج محور پیشنهادی سندیکا را به بحث گذاشته و اعضا محترم سندیکا هریک محورهای پیشنهادی را تشریح نمودند.

در ادامه مهندس تاجمیر ریاحی مدیر محترم فروش شرکت مبارکه نیز با صحه گذاری بر ضرورت صرفه و صلاح اعضا سندیکا بعنوان یکی از بزرگترین خریدار محصولات مبارکه حیات و بقا دوطرف را در تداوم تولید و گردش کار برشمرد و با بیان این مساله که شرکت مبارکه با درک شرایط موجود و ضرورت تداوم حیات واحدهای لوله و پروفیل ساز اقدامات اصلاحی و راهبرد مشترک را بخش اجتناب ناپذیر کسب و کار دو طرف دانست.

در ادامه ایشان به ارائه چشم اندازی از وضعیت آتی بازارهای جهانی و احتمال ریزش قیمت در کانالهای بالاتر را تحلیل نمود.

در ادامه جناب آقای جباری رئیس محترم هیات مدیره سندیکا ضمن خوش آمد گویی به میهمانان ، ضرورت ایجاد ثبات در معاملات آتی را امری اجتناب ناپذیردانسته و از مسئولان شرکت مبارکه درخواست نمود تا رویه ای بمنظور ثبات قیمت بازار ورق ارائه نمایند.

آقای جباری با تشریح دو مولفه ثبات قیمت در بازار داخلی عدم گره خوردن قیمت بازارهای داخلی و دامستیک به نرخ دلار و یورو وجود تلرانس و ضرایب منطقی کاهش و افزایش قیمت را تنها راه برون رفت از وضعیت رکودی و مخرب فعلی برشمرد.

در ادامه جناب آقای تمام یار با تشریح قیمت های فعلی در مقایسه با ارزش واقعی فولادشرایط موجود را شکننده و موقتی دانست و اثرات جنگ اوکراین را تحلیل و بررسی کردند و پیشبینی کردند که روند اصلاح بازار در ماه های آینده شکل بیشتری به خود خواهد گرفت .در ادامه با تشریح محور دوم پیشنهادات ، راهکارهای تمدید سررسید پرداخت تعهدات اعضا را بررسی و ارائه نمودند.

جناب آقای محسن ابویی نایب رئیس محترم هیات مدیره نیز با بیان برخی مشکلات واحدهای تولیدی کوچک در سررسید تعهدات و همچنین زیان های وارده به واحدهای لوله و پروفیل درخواست استمهال پرداخت های نقدی و اعتباری را ارائه نموده‌ و پیشنهاد شرکت مبارکه مبنی بر هدفمند کردن میزان عرضه ها متناسب با نیاز واقعی بازار را به بحث گذاشتند.

 

جناب آقای مهندس مسعود امامی دیگر عضو محترم هیات مدیره نیز با طرح این موضوع که اساسا شرکت مبارکه با سالها تجربه بهتر از هر مرجعی با شرایط بازارو مدیریت بازار آشناست راهکارهای پیشنهادی طرفین را مثبت ارزیابی نموده و تاکید داشت این فضای همکاری بصورت موقت و مختص شرایط فعلی نباشد و تداوم این دست هماهنگی ها که فرصت ها و محدودیت های طرفین را بدرستی احصا کرده  و منجر به بهترین راهکار خواهد شد را خواستار شد .

جناب آقای مهندس مهرداد صابری دیگر عضو هیات مدیره  ضمن ابراز خرسندی از تشکیل چنین جلساتی، به نقد تصمیمات شتاب زده و غیر اصولی که با اهداف تنظیم بازاری  پرداخته و بروکراسی و بخشنامه های دستوری را یکی از معضلات مهم دو طرف برشمرد که هم شرکت مبارکه را درگیر مشگلات کرده و هم صنایع پایین دست را دچار روزمرگی نموده که از جمله میتوان به وضع عوارض صادراتی در مقطع مهم شروع سال جدید و از دست رفتن بخشی از بازارهای صادراتی به نفع روسیه و در نتیجه فراهم نمودن راحت تر بستر دمپینگ اشاره کرد که در ادامه با سیاست کاهش ارزش روپل توسط روسیه منافع صادرکنندگان ایرانی را دچار ریسک نمود .جناب آقای صابری با تاکید بر مدل سازی برای وضعیت بازارو امکان پیشگیری از اثرات نوسانات ، درخواست نمود که خروجی این جلسات به نحوی پیگیری شود که ضمانت اجرایی داشته باشد تا بتوان به پیشبرد اهداف آن امیدوار بود .

 

صابری با ابراز تردید در خصوص بازگشت بازاربه شرایط تثبیت شده در کوتاه مدت  پیشنهاد داد تا مجموعه اقداماتی بمنظور مدیریت طرف عرضه ،ضمن تامین نیاز واحدها بین طرفین برنامه ریزی شود تا از ظرفیت مصوبات اخیر کارگروه کالاهای پایه که در آن تعیین شرایط فروش بجای بورس کالا و وزارتخانه  به توافق فی مابین سندیکا و شرگت مبارکه مصوب شد اشاره نمود و پیشنهاد نمود از ظرفیت این مصوبه جدید که حاصل تلاش جدی سندیکا بوده است بهره برداری شود .

همچنین مهمان محترم هیات مدیره جناب آقای ملک ثابت نیز ضمن تشریح برخی نقاط مبهم در عرضه و تعیین قیمت پایه  وسقف کالای قابل خرید اعلام نمود در شرایط فعلی اگر واحدهای لوله و پروفیل سرمایه در گردش لازم را در اختیار داشته باشند به صرف کاهش قیمت پایه ، با خرید محصول در جدید در نهایت بخشی از زیان های وارده بصورت میانگین تعدیل خواهد شد اما این روش برای واحدهایی که سرمایه در گردش محدودی دارند ممکن نیست،

همچنین  پیشنهاد عرضه اسلب و تولید ورق بصورت ‌کارمزدی و تعدیل بهای تمام شده ورق بمنظور تعدیل و منطقی نمودن قیمت ورق دیگر پیشنهاد آقای ملک ثابت بود.

 

جناب آقای حاج حسن عطایی دیگر عضو محترم هیات مدیره نیز ضمن جمعبندی پیشنهادات ارائه شده خواستار اصلاح قیمت پایه صادراتی نزد گمرک ایران شده  و تاکید نموده هر میزان زیان واحدهای لوله و پروفیل با نسبت های بالاتری در نهایت به فولاد مبارکه منتقل می گردد از همین رو شرکت مبارکه با تعدیل قیمت پرمیوم و همچنین بهره بانکی عرضه های اعتباری ، در گام نخست به بازار محصولات خود کمک مینماید و در ادامه و خواستار توجه ویژه مسئولین وزارتخانه متبوع به زیان های سنگین تولیدکنندگان و استفاده ابزاری از کاهش مخرب قیمت توسط برخی شبه صادرکنندگان و عرضه کنندگان شد .

 

در انتها نیز جناب آقای مهندس تاجمیر ریاحی با بیان مشکلات متعدد شرکت مبارکه و دسترسی محدود به ابزارهای مدیریت طرف عرضه ابراز امیدواری کردند که توافقات صورت گرفته که بصورت کارشناسی بین طرفین حاصل شد به تایید هیات مدیره محترم شرکت مبارکه بعنوان نماینده اصلی سهامدار شرکت برسد  و در راستای مدیریت و اصلاح بازار بکارگیری گردد.

در پایان جلسه دبیر محترم سندیکا ضمن قدردانی از روند همکاریهای دوطرف در جلسات حاکمیتی وزارتخانه و هماهنگی با معاونت فروش شرکت مبارکه از اهتمام مدیران فروش شرکت مبارکه به توافقات قبلی و توجه به خرد جمعی و منافع طرفین قدردانی کرد.