خلاصه:

گزارش عملکرد بزرگترین مجتمع صنعتی کشور یعنی فولاد مبارکه اصفهان، نشان داده که فروش و در نیتجه سود این شرکت افت قابل ملاحظه ای نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. تداوم رکود داخلی خصوصا در بخش ساختمان، تقاضا برای محصولات فولادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده به طوریکه مقادیر فروش و همزمان نرخ های فروش افت محسوسی داشته اند. علی رغم کاهش بهای سنگ آهن و قراضه، افت قیمت و مقدار فروش به اندازه ای بوده که این کاهش نتوانسته جلوی افت حاشیه سود ناخالص شرکت را بگیرد. انتظار می رود با ادامه این روند سودآوری شرکت تحت فشار قرار گیرد.

عملکرد شش ماهه:

مجموع تولید مبارکه در نیمه اول سال جاری در حدود ۲.۹ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵.۵ درصدی را نشان می دهد. افت تولید در سمت محصولات گرم دلیل اصلی آن می باشد. اما در سمت فروش شرایط نامناسب تر است. مجموع فروش در شش ماهه نخست ۲.۶ میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل افت ۱۴.۶ درصدی را نشان می دهد. دلیل اصلی آن، کاهش فروش ورق های گرم در پی تشدید رکود فعالیت های ساختمانی می باشد. از نظر ریالی نیز فروش به ۴.۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که حدود ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال کاهش یافته است. در نهایت سود هر سهم شش ماهه نخست امسال ۱۰۱ ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۴۹ درصدی را نشان میدهد.

* آمار مربوط به سال ۹۴ کارشناسی است. روند صعودی درآمد شرکت احتمالا طی سال جاری تغییر کرده است.

* مقدار فروش در شش ماهه اول سال جاری به کمینه چهار سال اخیر رسیده که دلیل اصلی افت تقاضا ورق گرم B می باشد.

کاهش نرخ های فروش:

براساس اطلاعات حسابرسی نشده شش ماهه ۹۴ مبارکه، نرخ فروش هر کیلو از محصولات گرم در بازار داخلی با افت ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۳۵ تومان گزارش شده است. نرخ فروش محصولات پوشش دار نیز با ۳ درصد کاهش ۲۶۳۵ تومان بوده اما نرخ فروش محصولات سرد با رشد اندک ۲ درصدی ۲۰۳۶ تومان اعلام شده است.

۸۰ درصد از مبلغ فروش مربوط به بازار داخلی بوده و تنها یک پنجم آن از طریق صادرات بدست آمده است. با توجه به اینکه نرخ های فروش طی این دوره تفاوت قابل توجهی نداشته اند می توان علت کاهش مبلغ فروش و سود عملیاتی را به کاهش مقادیر فروش نسبت داد.

اما براساس اطلاعات بورس کالا، طی همین دوره نرخ ها بیش از آنچه که شرکت اعلام نموده افت داشته اند. متوسط هر کیلو از محصولات گرم ۹ درصد، سرد ۵ درصد و پوشش دار در حدود ۶ درصد افت داشته اند. متوسط هر کیلو از این محصولات در بورس کالا طی این دوره به ترتیب ۱۵۳۸، ۱۸۶۶ و ۲۴۳۵ تومان بوده است.

در سمت فروش خارجی نیز، متوسط فروش محصولات گرم در نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افت ۱۷ درصدی ۱۱۳۳ تومان و برای محصولات سرد با افت ۱۲ درصدی ۱۳۶۷ تومان اعلام شده است. بالای ۹۰ درصد فروش خارجی مربوط به محصولات گرم می باشد.

* عمده دلیل کاهش نرخ ها رکود اقتصادی خصوصا بخش فولاد است.

افزایش صادرات:

علیرغم پایین تر بودن قیمت فروش در بازار های صادراتی، رکود و ضعف تقاضا در بازار های داخلی موجب شده فولاد مبارکه به افزایش صادرات روی آورد. اعمال تعرفه بازرگانی برای واردات از سوی دولت که بدلیل حمایت از صنعت فولاد صورت می گیرد، موجب شده قیمت ها در بازار داخلی بالاتر از بازارهای خارجی باشد.

مبارکه سال گذشته هر کیلو از محصولات گرم را در بازار خارجی ۱۲۹۷ تومان بفروش رسانده درحالیکه نرخ فروش داخلی به طور متوسط ۱۷۱۸ تومان بوده است. در دو سال اخیر به طور متوسط نرخ های فروش صادراتی حدود ۲۴ درصد پایین تر از نرخ های فروش داخلی بوده اند. با این حال افت قیمت های جهانی چه برای محصولات و چه برای بهای مواد اولیه، موجب افت حاشیه سود فروش محصولات در هر یک از بازارهای داخلی و خارجی شده است.

*رکود بازار داخلی افزایش صادرات را در پی داشته است.

*با توجه به تعرفه واردات فولاد نرخ های فروش در بازارهای داخلی بیشتر از بازار خارجی است.

مطابق برآورد کارشناسی در سال ۹۴ سهم صادرات از مقادیر فروش حدود ۲۷ درصد خواهد بود که بالاترین میزان تاکنون است. اما این موضوع لزوما به معنای بهبود شرایط فولاد مبارکه نمی باشد چرا که فروش داخلی مقرون به صرفه تر بوده و حاشیه سود فروش صادراتی تقریبا نزدیک صفر می باشد. با این حال جایگزین نمودن بازار خارجی در صورت رکود تقاضای داخلی با توجه به رکود جهانی بخش فولاد، حاکی از مزیت منطقه ای مبارکه در نزدیکی به بازار های مصرف می باشد. همانطور که در نمودار زیر مشهود است مقدار صادرات در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است.

* آمار مربوط به سال ۹۴ کارشناسی است.

کاهش نقدینگی:

کاهش شدید نقدینگی طی این دوره نیز از نکات قابل توجه این شرکت می باشد. در حال حاضر کاهش نقدینگی یکی از مشکلات اساسی فولادسازان خصوصا واحدهای نوردی است. خالص وجه نقد ورودی فولاد مبارکه (ناشی از فعالیت های عملیاتی) نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش زیادی داشته به طوریکه جریان وجه نقد عملیاتی شرکت از ۱۸۴۲ میلیارد تومان در شش ماهه اول سال ۹۳ به ۹۷۶ میلیارد تومان در شش ماه نخست سال جاری رسیده است. علت اصلی کاهش وجه نقد عملیاتی ناشی از کاهش ۷۸۸ میلیارد تومانی سود عملیاتی و تغییر در سرمایه در گردش شرکت می باشد (سود عملیاتی طی این دوره با افت ۴۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۶۶ میلیارد تومان کاهش یافته است). همچنین شرایط نامناسب بازار فروش باعث شده تا پیش دریافت های مبارکه در نیمه اول امسال نسبت به پایان سال قبل در حدود ۳۲۳ میلیارد تومان (۵۵ درصد) افت داشته باشد.

افت قیمت مواد مصرفی:

بخش اصلی بهای تمام شده به مواد مستقیم مصرفی مربوط می شود که به طور متوسط نزدیک به دو سوم آن را تشکیل می دهد. ازاینرو نوسانات قیمتی این مواد مانند سنگ آهن، گندله و قراضه می تواند برای سودآوری شرکت حائز اهمیت باشد.

تقریبا نیمی از هزینه های مربوط به مواد اولیه به کنسانتره سنگ آهن تعلق دارد و گندله تقریبا یک سوم آن را تشکیل می دهد. مابقی به آهن قراضه و سایر مواد مربوط است. عمده مواد اولیه مورد نیاز از منابع داخلی تامین می گردند و تنها در حدود یک پنجم هزینه های مربوط به تامین مواد اولیه از خارج از کشور تامین می گردد.

شرکت های سنگ آهنی چادرملو و گل گهر به ترتیب تامین کنندگان اصلی کنسانتره سنگ آهن مورد نیاز فولاد مبارکه می باشند. در بازار داخلی نحوه قیمت گذاری سنگ آهن و گندله بر پایه نرخ شمش فولاد خوزستان است. در حال حاضر نرخ خرید گندله ۲۰ درصد و نرخ خرید کنسانتره از شرکت چادرملو ۱۶ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان می باشد. میانگین قیمت هر کیلو شمش فولاد خوزستان از ابتدای سال تاکنون ۱۲،۱۶۵ ریال می باشد که نسبت به متوسط قیمت سال قبل ۱۸.۹ درصد افت داشته است. در بازارهای جهانی نیز قیمت کالاها در پی آرام شدن سرعت رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان افت های قابل توجهی داشته است.

*نرخ هر کیلو شمش فولاد خوزستان در بورس کالای ایران.

پیش بینی شرکت:

فولاد مبارکه در تازه ترین اطلاعیه (حسابرسی نشده) خود سود هر سهم سال ۹۴ را مبلغ ۱۳۷ ریال اعلام کرده که نسبت به سود واقعی سال قبل (با احتساب تاثیر افزایش سرمایه) افت ۵۷ درصدی را نشان داده و در شش ماهه ۷۴ درصد از سود برآوردی خود را پوشش داده است.

با این حال باید توجه داشت پوشش نسبتا بالای سود در شش ماهه، با احتساب درآمد سرمایه گذاری ها کل امسال در صورت های مالی شش ماهه به وقوع پیوسته است البته این موضوع تازه ای به شمار نمی رود. براساس رویه سال های اخیر، درآمدهای سرمایه گذاری (سود تقسیمی سال مالی قبل) و متفرقه فولاد مبارکه در گزارش شش ماهه درصد قابل توجهی از پیش بینی شرکت برای کل سال را پوشش می دهد.

فولاد مبارکه مقدار فروش سال جاری را در آخرین برآورد ۵.۶ میلیون تن پیش بینی نموده که تقریبا ۴.۵ درصد کمتر از مقدار واقعی سال قبل می باشد و در شش ماهه ۴۶ درصد آن را پوشش داده است. آخرین برآورد شرکت برای فروش ریالی نیز ۸.۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به فروش محقق شده سال قبل افت ۱۵ درصدی را نشان می دهد.

پیش بینی سالانه مبارکه از متوسط نرخ های داخلی برای محصولات گرم، سرد و پوشش دار به ترتیب ۱۵۵۲، ۱۹۶۷ و ۲۵۶۸ تومان بوده که از متوسط قیمت های بورس کالا بالاتر است. همانطور که در بخش های قبلی اشاره شد، متوسط هر کیلو از این محصولات در بورس کالا طی این دوره به ترتیب ۱۵۳۸، ۱۸۶۶ و ۲۴۳۵ تومان بوده است.

سود کارشناسی:

انتظار می رود در ادامه سال جاری ضعف تقاضا و رکود معاملات محصولات فولادی کماکان ادامه یابد. با این سناریو در انتهای سال مقدار فروش مبارکه در حدود ۵.۵ میلیون تن خواهد بود که کمترین سطح چهار سال اخیر است. در شش ماهه نخست سال فروش مبارکه در بورس کالا ۳۴ درصد از مدت مشابه سال قبل کمتر می باشد که در برآورد کارشناسی مد نظر قرار گرفته است.

روند کاهشی قیمت ها در بازار محصولات فولادی نیز از ابتدای سال جاری شدت گرفته است . در پیش بینی سود کارشناسی متوسط قیمت هر کیلو از محصولات گرم به عنوان محصول اصلی در بازار داخلی تقریبا ۱۴۹۴ تومان برآورد شده که از سال قبل ۱۲ درصد کمتر است. همچنین نرخ فروش محصولات سرد در بورس کالا حدود ۱۸۵۴ تومان و محصولات پوشش دار ۲۳۸۹ تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال قبل ۸ و ۱۱ درصد افت را نشان می دهند.

مجموع درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها و درآمدهای متفرقه نیز تقریبا برابر با آنچه شرکت در گزارش شش ماهه اعلام نموده در نظر گرفته شده است.

با درنظر گرفتن اثرات مربوط به کاهش نرخ‌های فروش، کاهش قیمت مواد اولیه و سود حاصل از فروش ۵ درصد از فولاد هرمزگان جنوب**، سود کارشناسی هر سهم سال مالی ۹۴ با سرمایه ۷۵ هزار میلیارد ریالی مبلغ ۱۲۶ ریال برآورد می گردد.خاطر نشن می گردد که سود حاصل از فروش ۵ درصد معادل ۷۵۰ میلیون سهم فولاد هرمزگان جنوب برای فولاد مبارکه، در حدود ۱۳۷ میلیارد ریال می باشد. این مبلغ در درآمد های حاصل از فعالیت های غیرعملیاتی ثبت گردیده است.

* آمار مربوط به سال ۹۴ نیز کارشناسی است.

جدول تحلیل حساسیت سود ۹۴

متغییر تغییر متغییر % تغییر سود ریال %
نرخ فروش محصولات گرم ۱,۴۹۴ ریال ۱۰ ۷۵ ۳۸
مقدار فروش داخلی ۳۹۵ هزار تن ۱۰ ۵۶ ۴۵
مقدار فروش صادراتی ۱۵۸ هزار تن ۱۰ ۱۶ ۱۳
قیمت شمش فولاد خوزستان ۱,۱۵۰- ریال -۱۰ ۱۱ ۹
تغییر نرخ خریدگندله از ۲۳ به ۲۰ درصدشمش ۵ ۴

رویدادهای اخیر:

– **فولاد مبارکه در ۱۹ فروردین سال جاری ۵ درصد از سهام شرکت فولاد هرمزگان جنوب که ۱۰۰ درصد مالکیت آن را در اختیار دارد، به قیمت هر سهم ۱۲۰۰ ریال در بورس به فروش رساند. بهای تمام شده هر سهم ۱۰۰۰ ریال در صورت های مالی در نظر گرفته شده است.

– در تاریخ ۲۰ مهر سال جاری فولاد مبارکه اقدام به ثبت افزایش سرمایه ۲.۵ هزار میلیارد تومانی از محل مطالبات و آورده نقدی (۲ هزار میلیارد تومان) و سود انباشته (۵۰۰ میلیارد تومان) کرده است. بدین ترتیب سرمایه مبارکه با ثبت افزایش ۵۰ درصدی به ۷۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

نمودار مقایسه بازده یک سال فولاد با صنعت فلزات اساسی و شاخص کل بورس تهران.

تاریخ گزارش ۱۳۹۴/۰۸/۱۸
نماد فولاد بازده نماد
شرکت فولاد مبارکه اصفهان بازده یک ماه ۴.۴%
بخش فلزات و معادن بازده یک سال -۳۸.۳%
صنعت فلزات اساسی
بازده نسبت به شاخص کل
ارزش بازار ۸۱۵۲۵ یک ماه ۱.۸%
درصد از صنعت ۲۶.۴% یک سال -۲۰.۶%
درصداز بازار ۲.۴%
درصد شناور آزاد ۲۲.۰% متوسط ارزش (میلیون ریال/روز)
یک ماه ۲,۰۱۹
قیمت پایانی ۱۰۸۷ سه ماه ۲,۴۵۸
بیشینه سال ۱,۷۶۲
کمینه سال ۹۴۵ متوسط حجم (میلیون سهم/روز)
متوسط ۳۰ روزه ۱,۰۵۴ یک ماه ۱.۹
متوسط ۹۰ روزه ۱,۱۰۰ سه ماه ۲.۴

* منبع جدول و نمودار بازده: شرکت پردازش اطلاعات مالی پویا

* بازده نماد نسبت به شاخص کل برابر است با بازده نماد منهای بازده شاخص (اعداد مثبت یعنی بازدهی بیشتر نسبت به شاخص). بازده نماد بر اساس قیمت تعدیلی محاسبه شده که اثرات تقسیم سود و تغییر سرمایه را حذف می کند. ارزش بازار به میلیارد ریال است (B).

تحلیلگر: فرزین تقی وند – f.taghivand@emofid.com

درباره شرکت:

شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین مجتمع صنعتی کشور است که در مجاورت شهرستان مبارکه و ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است. این شرکت، بزرگترین تولیدکننده انواع ورق‌ های فولادی در خاورمیانه می باشد که با ظرفیت بیش از ۵ میلیون تن در سال و با استفاده از تکنولوژی احیای مستقیم فعالیت می کند. سهام شرکت با نماد فولاد در گروه فلزات اساسی طبقه بنده شده است. فولاد بزرگ ترین شرکت گروه فلزات اساسی است و نزدیک به ۲۸ درصد ارزش بازار این گروه را تشکیل می دهد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با دارا بودن بیش از ۱۷ درصد سهام این شرکت، سهامدار عمده آن محسوب می شود.

عملیات اجرایی این مجتمع در سال ۱۳۶۰ و اولین کوره قوس الکتریکی واحد فولادسازی، مهرماه ۱۳۷۰ راه اندازی شده است. افتتاح خطوط تولید نیز به دی ماه ۱۳۷۱ بر می گردد. این شرکت در اردیبهشت ۱۳۸۳ از سهامی خاص به عام تبدیل شد و دو سال بعد در فهرست شرکت های بورسی قرار گرفت.

فولاد هرمزگان جنوب بزرگترین شرکت زیرمجموعه فولاد مبارکه اصفهان می باشد که مالکیت ۱۰۰ درصدی آن را در اختیار دارد. شرکت مذکور در ۱۳ کیلومتری غرب بندرعباس قرار گرفته و در سال ۹۰ افتتاح شده است. گفته می شود فولاد هرمزگان جزو پیشرفته ترین شرکت های فولادی در کشور است. ظرفیت تولید این شرکت، ۱.۵ میلیون تن تختال (اسلب) در سال می باشد که تختال تولیدی آن عریض ترین (۲ هزار میلیمتر) و سنگین ترین (۴۶ تن) نوع تختال در کشور بوده وجهت تولید لوله های انتقال نفت و گاز به کار می رود.

سهم این شرکت از مصرف فولاد کشور بیش از پنجاه درصد می باشد که تولیدات آن عمدتا در صنایع ساختمان، خودروسازی، صنایع فلزی سبک و سنگین، صنایع بسته ‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل استفاده می شود که بخش عمده ای از آن در صنعت ساختمان کاربرد دارد. فولاد مبارکه دارای پنج مجتمع صنعتی در اقصی نقاط کشور بوده و بیش از بیست هزار نفر در بخش ‌های مختلف این شرکت به کار اشتغال دارند.

درباره صنعت:

فولاد از زیربنایی‌ترین و پرکاربردترین فلزات صنعتی به شمار می‌آید که به عنوان یکی از معیارهای توسعه یافتگی قلمداد می شود. پیشتر، ایران به عنوان بزرگترین وارد کننده فولاد خام در خاورمیانه محسوب می شد که با توسعه این صنعت در کشور و البته رکود وتقویت دلار، میزان واردات هم کم تر شده است.

ایران با در اختیار داشتن ذخایر عظیم سنگ آهن، ذغال سنگ و گاز طبیعی از پتانسیل بالایی در زمینه تولید فولاد برخوردار است. سال گذشته بالغ بر ۱۵ میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شده که یک درصد تولید جهانی را تشکیل می دهد. نزدیک به نیمی از محصولات فولادی کشور تولیدی مبارکه اصفهان بوده و پس از آن شرکت های ملی فولاد و ذوب آهن اصفهان قرار دارند.

فرم خالص آهن، فلزی با جلای نقره ای و ته رنگ خاکستری است و به سهولت در مجاورت هوا اکسید می شود، از اینرو کمتر به صورت خالص یافت می شود. آهن در حدود ۵ درصد پوسته زمین را شکل می دهد که کانی های آن از نظر ترکیب و شکل بسیار متنوع می باشند. ۹۸ درصد سنگ آهن تولیدی جهان در فولادسازی استفاده می گردد. کنسانتره آهن در فرآیند آهن‌سازی و با استفاده از یک ماده احیا کننده به آهن تبدیل می شود. پس از آن در فرآیند فولادسازی با افزودن کربن و سایر افزودنی های ضروری فولاد حاصل می شود. به طور متوسط ۰.۲ تا ۰.۶ درصد فولاد، کربن است و از این نوع جهت ساخت قطعات ساختمانی استفاده می شود. فولاد حاوی کربن کمتر از ۰.۲ درصد جهت ساخت لوله و ورق و بیش از ۰.۶ تا ۱.۵ درصد در تولید ابزارآلات کاربرد دارد.

به طور کلی، دو نوع تکنولوژی جهت تولید فولاد خام از سنگ آهن وجود دارد که عبارتند از تکنولوژی کوره بلند و احیای مستقیم. در روش نخست، از ماده احیا کننده کک و کوره های اکسیژنی استفاده می شود. آهنی که از کوره بلند خارج می‌شود، چدن نامیده می‌شود که دارای مقادیری کربن، گوگرد، فسفر، سیلیسیم، منگنز و ناخالصی‌های دیگر است. جهت تامین خوراک مورد نیاز فرآیندهای اصلی، برنامه ریزی برای فرآیندهای جانبی نظیر کک سازی از زغال سنگ جهت انجام عملیات احیا اجتناب ناپذیر است. روش فوق مهمترین شیوه تولید فولاد می باشد که عمده فولاد تولیدی جهان را شامل می گردد. در ایران، ذوب آهن اصفهان از این شیوه استفاده می کند. تکنولوژی دیگر، تولید فولاد به روش احیای مستقیم است. در این روش گاز طبیعی (CH4) عامل احیای کنسانتره آهن است و در کشورهایی با منابع غنی گاز مانند ایران مورد توجه است. سهم فولاد خام تولیدی از این روش در دنیا بسیار کمتر از روش نخست می باشد. این تکنولوژی خود به چند شیوه عمده تقسیم می شود که رایج ترین آنها، تکنولوژی میدرکس است. در ایران، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان از این شیوه برای تولید استفاده می کنند.

در سند چشم انداز پنجم توسعه (افق ۱۴۰۴) میزان تولید فولاد خام در کشور به ۵۵ میلیون تن برنامه ریزی شده که این به معنای رشد ۱.۵ برابری ظرفیت فعلی نصب شده در کشور است. به همین منظور، طرح جامع فولادی در دست اجرا می باشد که بر اساس آن هفت طرح فولادی در اقصی نقاط کشور برنامه ریزی شده است. به نظر برخی کارشناسان، از آنجا که مصرف آب در فرآیند تولید فولاد بالاست، احداث مجتمع های فولادی در مناطق کم آب، با توجه به خشکسالی های اخیر در سطح کشور دشوار خواهد بود.

رکود بازار داخلی و توجه به منابع ارزی جدیدموجب شده که از نیمه دوم سال گذشته صادرات محصولات فولادی آزاد شود. همچنین به منظور حمایت از فعالیت های تولیدی با ارزش افزوده بالا، واردات شمش و مقاطع فولادی با ارز متقاضی انجام می شود اما کماکان به واردات آهن قراضه و گندله سنگ آهن ارز مبادله ای اختصاص داده می شود.

کمبود گندله از مهمترین مسایل زیرساختی صنعت فولاد کشور می باشد. بسیاری از فولادسازان با کمبود گندله مواجه می باشند که نیاز به سرمایه گذاری در زنجیره فولاد را اجتناب ناپذیر می سازد.

 

لینک خبر