در این نشست سیف الله یزدانی مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد  طیبه جهان بازی و نیما مجد کارشناسان ارشد علوم ارتباطات و از فعالان رسانه ای کشور پنل اصلی این کارگاه را تشکیل می دادند.

مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد در این نشست ضمن تشریح فلسفه پیدایش رسانه و ابعاد و انواع آن رسانه های فعلی را به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیران بنگاه های اقتصادی در دوره انقلاب دانایی دانست و گفت:باید مدیران اقتصادی به این باور برسند که رسانه متعلق به آنها و ابزار اجرایی آنهاست و با شناخت درست از مکانیزم و کارکردهای رسانه ها از این ابزار به درستی و به موقع استفاده کند.

وی افزود: تا زمانی که مدیران بنگاه ها کاربرد رسانه را به درستی نشناسند و بر اساس نیازهای کاربردی به سراغ آن نروند نمی توان از رسانه ها انتظار داشت که تاثیر گذاری لازم را در رونق بنگاه های اقتصادی داشته باشند، وی همچنین به ضرورت توجه به اقتصاد رسانه و بهره برداری منطقی از آن تاکید کرده و افزود: نقش رسانه در راهبردهای اقتصادی از جمله شعار تولید و اشتغال سال در گروهمین شناخت علمی و منطقی از رسانه ها است که اگر این مهم اتفاق بیافتد مطمئنا رسانه ها نقش اصلی را در تحقق شعار سال خواهند داشت.

یزدانی در این باره توضیح داد که یک رسانه مانند رونامه بیش از ۱۴ محصول مختلف برای بهره برداری بنگاه ها می تواند ارائه دهد که خبر و تبلیغات فقط دو مورد از آن است، خدماتی مانند فرهنگ سازی، برند سازی، تعامل با مشتریان، گزارش دهی، جریان خبری، تصمیم سازی و امثال اینها از اقداماتی است که با استفاده از رسانه محقق می شود به شرط آن که بنگاه های اقتصادی عالمانه به دنبال آن باشند.

در این نشست طیبه جهان بازی به کاربردهای مختلف رسانه تاکید کرده و افزود:رسانه در پیشبرد اقتصاد امروزه نقشی مهم تر از پول دارد و می توان با تسلط در افکار عمومی، بازار مناسب را به وجود آورد.

این کارشناس ارشد علوم ارتباطات افزود:رسانه ها می توانند نقش موثری در فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی داشته باشند و این ایده مهم را تبدیل به بینش عمومی کنند تا تغییر رفتارهای اقتصادی را شاهد باشیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات مختلف اقتصاد کشور،نقش رسانه در کمک به حل این مشکلات را تشریح نمود.

نیما مجد در این نشست بر تکمیل شبکه های اطلاع رسانی در فعالیت های اقتصادی کشور گفت: باید تشکل ها و سندیکاها ی موسسات اقتصادی، روابط عمومی رسانه ای داشته باشند و از شبکه های رسانه ای و اجتماعی بهره برداری لازم را برای انتقال مطالب و تعامل با جامعه استفاده کنند.

مجد به بعضی از نارسایی ها در ارتباط بین رسانه ها و بنگاه های اقتصادی اشاره کرد و  افزود: ارتباطات نزدیک تر و همراه با درک متقابل می تواند بسیاری از این نارسایی ها را حل کند و به تاثیر رسانه و اطلاع رسانی در رونق اقتصادی و اصلاح روندهای ضعیف در تصمیم گیری و اجرا کمک کند.

به گزارش خبرنگار ما بعد از سخنان اولیه این کارشناسان رسانه ای، پرسش و پاسخ بین شرکت کنندگان در کارگاه و کارشناسان رسانه ای صورت گرفت.

در پایان امیر حسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولاد ایران ضمن قدردانی از کارشناسان رسانه ای این کارگاه آموزشی ابراز امیدواری کرد که تعامل اعضای سندیکا با اصحاب رسانه بتواند بعضی از انحصارات را اصلاح کرده و به تصیم گیری های ملی و چاره جویی های منطقی صنایع فولادی کمک کند.