✳️کرباسیان معاون وزیر صنایع و عضو هیات مدیره اسبق شرکت فولاد مبارکه در یک مصاحبه گفت: “در سال ۹۴ حدود ۴ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم. ما چه زمانی ورود کردیم، زمانی که دوره رکود فولاد در دنیا است. اما ما وارد بازار جهانی شدیم. بسیاری از فولاد کشور به اروپا صادر شده است؛ این در حالی است که قبلا به اروپا صادر نمی‌شد. و صادرات فولاد دامپینگ نبوده است و ارزانی آن بعلت داشتن گاز ارزان و سنگ آهن با قیمت مناسب است ”
رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید دارد
بدیهی است فولاد ما مناسب است، چون گاز ارزان و سنگ‌آهن داریم، در نتیجه فولاد ما باید ارزان باشد. شرکت فولاد مبارکه هم سودآور بوده است. معنای این موضوع این بوده که دامپینگ صورت نگرفته، بلکه قیمت تمام شده ما ارزان‌تر بوده است. اصلا مگر می‌تواند یک شرکت ایرانی دامپینگ کند؟ یعنی ضرر کند.

📊اما دو عضو فعال انجمن و سندیکای فولادی کشور نظر دیگری دارند :
✉️سیدرضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران می گوید اتحادیه اروپا هنوز انصراف خود را از اتهام دامپینگ علیه ایران و وضع تعرفه وارداتی بر فولاد کشورمان به صورت قطعی و رسمی اعلام نکرده‌است.
شهرستانی  عضو هیأت‌مدیره انجمن‌فولاد با اشاره به عللی که زمینه طرح ادعای دامپینگ فولاد در ایران را فراهم‌کرده‌بود، گفت: در سال‌های تحریم نیاز تولیدکنندگان داخلی به صادرات و دریافت ارز ناشی از آن در کنار کاهش قیمت‌های جهانی باعث شده‌بود، فولاد تولیدی ایران در برخی موارد با قیمت‌های بسیار نازلی به خریداران اروپایی فروخته‌شود. این ارزان‌فروشی، افزایش صادرات ایران را به اتحادیه اروپا به دنبال داشت تا جایی که منابع آماری اروپایی از جهش ۸ درصدی صادرات فولاد ایران به این اتحادیه و قرار گرفتن در رتبه سومین صادرکننده فولاد به اروپا خبردادند.

 

📊و هم چنین امیر حسین کاوه عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران  ضمن رد سخنان آقای کرباسیان که می گوید ایران به اروپا در سالیان گذشته صادرات نداشته است در خصوص تاریخچه صادرات فولاد به اروپا گفت :”ایران در سال ۲۰۰۶ بیشترین صادرات فولاد به کشورهای اروپایی را داشته است و صادرات فولاد ایران در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ مجدد افزایش یافت  اما به میزان صادرات سال ۲۰۰۶ میلادی نرسیده است . وی با اشاره به این که ورق های گرم فولادی به وسیله یک شرکت دولتی یا خصولتی در ایران تولید می شود، گفت: شرکت مزبور در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی  ورق گرم فولادی مورد نیاز داخل کشور را به کشورهای اروپایی صادر کرده است ”

🔸🔻🔸🔻🔸🔻🔸🔻🔸🔻🔸🔻🔸
🌐حال سوال اصلی این است که وقتی بنا به گفته رئیس محترم ایمیدرو بعلت گاز ارزان و سنگ آهن ارزان تولید فولاد خام در ایران ارزان تمام می‌شود پس چرا همین شرکتهای بهره مند از این مزایا در داخل فولاد خود را  گران تر می فروشند و به دنبال ایجاد دیوار بلند تعرفه ای برای حمایت بیشتر بوده اند و در عوض با سرعت غیر مجاز بدنبال افزایش این گونه صادرات مواد اولیه مورد نیاز داخل هستند؟

لینک منابع:

لینک ۱ مطلب آقای کرباسیان

لینک ۲مطلب آقای شهرستانی

لینک ۳ مطلب آقای کاوه