دکتر جهانگیری ظهر امروز چهارم فروردین‌ماه در آئین رونمایی از اولین خودروی تولیدی هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور با ابراز امیدواری از اینکه سال جاری سالی پر از موفقیت و نشاط باشد، گفت: امیدواریم در سال جاری چالش‌ها محرومیت‌هایی که پیش روی ملت و کشور است، بتوانیم برطرف کنیم.

وی از لزوم حضور کالای ایرانی در بازارهای بین‌المللی سخن به میان آورد و عنوان کرد: مردم باید بدانند آن کالای ایرانی که توانسته صادراتی شود و در بازارهای بین المللی حضور یابد، حتما کیفیت بالای دارد لذا بیشتر چنین کالاهایی خریداری کنند.

دکتر جهانگیری بیان کرد: باید در سطح دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی متمرکز روی سیاست حمایت از کالای ایرانی شویم و در این راستا باید به سرمایه گذار و تولید کننده اطمینان داد.

وی با بیان اینکه این چه بخلی است که انسان می ورزد و می گویند که یک عده می توانند کار کنند ما نمی توانیم، ما اگر توانایی کار نداریم چرا چوب لای چرخ افرادی که می توانند کار کنند و مشکل بیکاری جوانان را حل کنند، می گذاریم، ادامه داد: به چه حقی به خود اجازه می‌دهیم که با تولیدکننده ای که به هر دلیلی با او مشکل داریم چوب لای چرخ کارش بگذاریم، آنها تعداد زیادی را مشغول به کار کرده اند.

معاون اول رییس جمهور بر لزوم وجود خدمات پس از فروش برای کالاهای تاکید کرد و افزود: در سال ۱۳۹۲ بخشنامه ای ابلاغ کردم که هر کالای بادوامی که وارد کشور می شود باید آن شرکت خارجی در ایران نمایندگی داشته باشد و مسئولیت خدمات پس از فروش کالای خود را برعهده بگیرد.

وی با بیان این مطلب که می دانم فضای بین المللی برای تولیدکنندگان ایرانی فضای مناسبی ممکن است نباشد، تصریح کرد: اما باید بدانیم که ایران یک کشور با عظمت و بزرگی است به طور مثال فقط با همین ارگ تاریخی بم، می توان عظمت ایران را به رخ جهانیان کشید.

دکتر جهانگیری در ادامه با بیان این مطلب که اگر ملت ایران با این تحریم ها و تهدیدات می خواست بترسد امروز این جایگاه را نداشت، اظهار کرد: پشتوانه ما تمدنمان است و ما با تمدنمان با دنیا صحبت می کنیم، افرادی همچون ترامپ نمی توانند تهدیدی برای ما باشد و مانع کارهای ما شود، ممکن است ما را اذیت کنند و نگذارند کارهای توسعه ای ما آنگونه که می خواهیم پیش نرود اما ایران در قرن های متمادی خطرات خیلی بزرگ تر در پیش رو داشته و به خوبی از آنها عبور کرده است.

وی با اشاره به اینکه ایران در تمدن دنیا سهم دارد و باید با ملت ایران با احترام صحبت شود، بیان کرد: اگر با ادب و با استدلال با ما صحبت شود، ایرانیان همواره نشان داده اند که اهل گفتگو و مذاکره هستند، حالا اردیبهشت نیز خواهد رسید و آمریکایی ها نشان خواهند داد که آیا می توان به آنها اعتماد کرد؟ و آیا این توافق می‌شود امضاء کرد یا نه؟ اگر آمریکایی ها به برجام پشت پا بزنند حداقل پیام آن این است که مردم جهان و کشورها باید بپذیرند که با آمریکایی ها نمی توان تفاهم کرد.

دکتر جهانگیری با تاکید برآنکه فضای بین المللی برای ما مهم است و می خواهیم با دنیا از موضع منطق و استدلال کار کنیم، عنوان کرد: ما علاقمندیم با دنیا تعامل و رابطه خوبی داشته باشیم و همچنین به بازارهای دنیا ورود پیدا کنیم و از دنیا پول و تکنولوژی وارد کشور کنیم و تبادل فرهنگی با دنیا داشته باشیم و ضمن آنکه نشان داده ایم اهل منطق هستیم و خواهان کار با دنیا هستیم.

منبع خبر