در این نشست علاوه بر مطرح شدن مباحث کارشناسی از سوی صنایع مختلف، مقرر شد تا نتایج این جلسه و جلسات بعدی از سوی کنفدراسیون صادرات و اتاق بازرگانی تهران و ایران به دولت پیشنهاد شود.

 

در نشست امروز محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران، حسین یزدجری رییس کانون صنایع آرد ایران، امیرحسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل، محمدرضا جباری عضو هیات مدیره سندیکا، مهدی ملک ثابت عضو هیات مدیره سندیکا، عباس هنجنی باقری کارشناس فنی و اقتصادی سندیکا، علی لشگری دبیر کل جامعه مدیران صنعت کفش ایران، علیرضا کلاهی صمدی عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران، آریا صادق نیت حقیقی عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران و چند تن از مسوولان دیگر انجمن ها از جمله پی وی سی و مستربچ و کامپاند ایران به همراه مدیران بورس کالای ایران حضور داشتند.

 

حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل شکاف قیمتی محصولات در بورس و بازار، شاهد تقاضاهای بالا برای خرید مواد هستیم، افزود: ما در خصوص سیاست گذاری ارزی، تابع ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم و در این شرایط همه باید کمک کنیم که اگر قرار است تخفیفی در قیمت خرید محصولات داده شود، این تخفیف نصیب مصرف کنندگان واقعی شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران با بیان اینکه همه ما در بورس، صنایع پایین و بالادست باید در بحث شناسایی متقاضیان و مصرف کنندگان و مدیریت حوزه تقاضا به دولت کمک کنیم، افزود: با همفکری در این گونه نشست ها، به تعادل در دو سمت عرضه و تقاضا حرکت خواهیم کرد به طوریکه برای حمایت از تولید داخل باید علاوه بر تقویت عرضه، طرف تقاضا نیز به شکل واقعی در بازار وجود داشته باشد.

سلطانی نژاد عنوان کرد: مرور اقدامات اخیر دولت بیانگر آن است که تامین نیاز داخل از اولویت های دولت است به طوریکه شاهد وضع عوارض صادراتی بر کالاهای خام هستیم که نشان دهنده جهت گیری جدی بر تامین نیاز داخل است.

در ادامه این نشست رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه واحد های پایین دست با حمایت اتاق بازرگانی ایران، تهران، کنفدراسیون صادرات ایران و همکاری بورس کالای ایران به زودی برطرف می شود.

محمد لاهوتی افزود: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی صادراتی این است که نباید نرخ ها بالاتر از دلار۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا قیمت گذاری شود اما مشکلاتی که در بحث عرضه و تقاضا وجود دارد باعث می شود که صنایع پایین دست مخصوصا در واحدهای تولیدی و صادراتی با مشکلاتی روبه رو شوند.

وی افزود: لذا با توجه به اینکه باید براساس اهداف کشور، در سال جاری صادرات هم رشد پیدا کند، این جلسه برگزار شد تا پس از طرح موضوعات، پیشنهاداتی در خصوص حمایت از تولید و تولید صادرات محور مطرح شود.

براساس این گزارش، حاضران در این نشست بر دو محور اصلی تاکید کردند، نخست نیاز به پالایش تقاضای مواد اولیه با همکاری بورس کالا و انجمن ها تا به مرور تقاضاهای غیر واقعی از معاملات حذف شود و دوم، نیاز به وجود برنامه عرضه مستمر از سوی تولیدکنندگان در راستای تعادل بازار بود.

کل عرضه در مقابل تقاضا قرار گیرد 

در ادامه امیر حسین کاوه، دبیر سندیکای لوله و پروفیل گفت: در بورس کالا میزان عرضه باید به حدی باشد که کشف قیمت به شیوه مطلوب تری صورت گیرد اما شاهد هستیم که میزان عرضه کمتر از تقاضاهای فعلی است.

کاوه افزود: برای حل این مشکل، ناظر بورس باید یک میانگینی از تقاضای هر محصول را تعیین کند و میزان حداقل عرضه را برای تولیدکننده مشخص کند. در حوزه ورق فولاد، نیاز هفتگی ما حدود ۱۰۰ هزار تن است اما مشاهده می کنیم که حجم عرضه ها به مراتب کمتر از این حجم است.

دبیر سندیکای لوله و پروفیل در ادامه با بیان اینکه در تولید برخی محصولات در کشورمان انحصار داریم، به  سیستم مچینگ بورس کالا انتقاد کرد وگفت: زمانیکه در تولید یک محصول انحصار داریم، باید با افزایش عرضه درجه انحصار را کاهش دهیم. به این ترتیب عرضه های مچینگ نیز باید در تالار عرضه شود که مدیرعامل بورس کالا نیز در این خصوص اعلام کرد که بورس و فولاد مبارکه به عنوان عرضه کننده ، موافق حذف مچینگ هستیم.

کاوه به لزوم آغاز صادرات فولاد از بورس کالا اشاره کرد و گفت: اگر فروش داخلی و صادراتی فولاد از طریق بورس کالای ایران انجام شود، همه چیز شفاف شده و عمده چالش های فعلی پایان می یابد.

آریا صادق نیت حقیقی، عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران نیز در ادامه این نشست گفت: در حال حاضر با افزایش تقاضا در خرید آلومینیوم رو به رو هستیم که باید برای بهبود عرضه ها تلاش شود.

عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران اظهار داشت: در خصوص عرضه کل آلومینیوم در بورس کالا نیز شورای رقابت مصوبه ای صادر کرده اما متاسفانه کامل رعایت نمی شود و هیچ اتفاقی نیفتاده است.

حقیقی با بیان اینکه امیدواریم رینگ صادراتی بورس کالا در حوزه آلومینیوم نیز فعال شود، عنوان کرد: اگر در ویترین شیشه ای بورس همه روندها شکل بگیرد، حتما معاملات و رفتارها نظامند می شود و صنایع پایین دست و بالادست به طور شفاف فعالیت می کنند.

محمدرضا جباری،  عضو هیات مدیره  سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران: حداقل عرضه ها در بورس کالا می بایست به اندازه تقاضا باشد تا قیمت های کشف شده متعادل گردد و از مهندسی عرضه توسط عرضه کننده انحصاری جلوگیری شود.

جمع بندی

لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران نیز در پایان این نشست گفت: مقرر شده است تا این جلسات سه جانبه بین انجمن ها و عرضه کنندگان در بورس کالا شکل بگیرد تا به صورت تخصصی مشکلات موجود برطرف شود.

به گفته وی، قاعده مند شدن عرضه فلزات در بورس کالا، بررسی تعرفه واردات، پالایش متقاضییان، قوانین اجرایی بورس کالا، بررسی معاملات مچینگ که خود بورس کالا از افزایش عرضه ها در حوزه فولاد استقبال کرده است و لزوم عرضه محصولات در رینگ صادراتی بورس کالا از جمله موارد مطرح و مورد بررسی در نشست امروز بود.

وی از انجمن ها درخواست کرد تا پیشنهادات کارشناسی و مستند در خصوص مشکلات موجود ارائه دهند  تا ضمن تعادل عرضه و تقاضا، هم از تولید کننده حمایت شود و هم خریدار پایین دستی بتواند محصولات را در اختیار داشته باشد.

لاهوتی با اشاره به اینکه بررسی پروانه های بهره برداری به تنهایی نمی تواند ملاک مناسبی برای تایید مصرف کننده واقعی باشد، گفت: بررسی صورت های مالی و سایر فاکتورها به منظور تشخیص مصرف کنندگان واقعی لازم است تا مواد اولیه در چرخه تولید قرار گیرد.