✅جناب آقای شریعتمداری، وزیرمحترم صنعت، معدن و تجارت

✅جناب آقای سرقینی، معاونت محترم معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

✅جناب آقای سلطانی نژاد، مدیرعامل محترم شرکت  بورس کالای ایران

✅جناب آقای  عظیمیان، مدیرعامل محترم مجتمع فولاد مبارکه
با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، احتراماً پیرو نامه شماره ۱۷۷۱۲۰/۶۰ مورخ ۰۳/۰۷/۹۷ معاونت محترم امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اطلاعیه اعلامی مدیریت پشتیبانی فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه مبنی بر تغییر قیمت محصولات عرضه شده آن شرکت در بورس کالا از مورخ ۰۱/۰۵/۹۷ لغایت ۲۰/۰۶/۹۷ با قیمتهای کشف شده در بورس کالا مورخ ۲۴/۰۶/۹۷ به استحضار می‌رساند افزایش قیمت اعمال شده به دلایل ذیل منتج به زیان شرکتهای تحت پوشش این سندیکا می گردد و اعمال تغییر قیمت نیز خلاف قانون و اصول شرع اسلام می باشد؛
۱-  کلیه قیمت های کشف شده در بورس بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا بوده است و قیمت نهایی نیز توسط سازمان بورس کالا به خریداران در زمان خرید اعلام گردیده است و لذا خریداران نیز بر مبنای آن نسبت به تعیین قیمت تمام شده محصولات تولیدی خود اقدام و نسبت به فروش کالا در بورس کالا و یا مشتریان اقدام نموده اند.
۲-  دریافت مابه التفاوت در حال حاضر یعنی تغییر در شرایط معامله که این تغییر باعث خدشه دار شدن معامله و به نوعی خلاف موازین شرعی و دینی بوده و حرام می باشد .
۳-  کارخانجات تولید لوله و پروفیل که محصولات گرم HB و HC از بورس کالا خریداری نموده اند بدلیل نداشتن نقدینگی کافی نسبت به پیش فروش کالا بر مبنای قیمتهای فوق و یا نسبت به انعقاد قرارداد فروش آتی براساس قیمتهای زمان معامله اقدام نموده اند و برخی نیز نسبت به فروش کالا در بورس کالا اقدام نموده اند و انجام تغییر قیمت یعنی زیان تولید کنندگان لوله و پروفیل .
۴-  کسب در آمد از محل تحمیل زیان به مشتریان در هیچ اقتصادی مورد پذیرش نیست و این کار عملی نمی باشد مگر از طریق انحصاری که همواره شرکت فولاد مبارکه بر بازار فولاد کشور دارد .
۵-  انجام این کار اساسا ماهیت بورس را از بین خواهد برد و بورس محلی خواهد بود جهت حفظ منافع عرضه کننده در حالی که بورس کالا می بایستی منافع خریدار و فروشنده را حفظ نماید.
در پایان امید است با تمهیدات حضرتعالی، از تغییر قیمتها جلوگیری بعمل آید که در غیر اینصورت این سندیکا جهت حفظ منافع اعضا و جلوگیری از زیان شرکت های تحت پوشش، مراتب را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد نمود.

.
سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران