غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در آغاز با بیان اینکه نخستین جلسه شورای گفت‌وگو در سال ۹۶ برگزار می‌شود از اعضا، وزیران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس شورا قدردانی کرد و در ادامه به بیان اقدامات مثبت شورا در سال گذشته پرداخت. وی تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی را از جمله مواردی دانست که در سال گذشته مورد توجه شورا بوده است.

رئیس اتاق ایران ضمن قدردانی از اقدامات محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: چنین مصوبه‌هایی بدون کمک‌های وی غیرقابل دستیابی بود. شافعی اظهار کرد: در سازمان تامین اجتماعی مواردی که مورد توجه قرار گرفت به این صورت بود که نخست؛ موضوع خرید و فروش کاملا حذف شده و تامین اجتماعی دیگر در موضوع خرید و فروش ورود نمی‌کند، دوم؛ تصویب شد که حسابرسی در تامین اجتماعی قانونی نیست و قانون فقط برای تامین اجتماعی حق بازرسی قائل شده است.

همچنین مصوب شد که سازمان تامین اجتماعی حداکثر برای یک سال، نه ۱۰ سال دفاتر شرکت‌ها را بازرسی کند، سازمان در این بازرسی‌ها فقط حقوق و دستمزد را بازرسی می‌کند. وی ادامه داد: سوم؛ درباره نماینده وزارت کار در هیات تعیین مطالبات هم مشخص شد که نماینده وزارت کار در این ترکیب، با معرفی وزیر کار انتخاب شود. چهارم؛ با توجه به دائمی شدن شورای گفت‌وگو و کمیته ماده ۱۲، شورای گفت‌وگو جایگاه بهتری نسبت به گذشته پیدا کرد و در اجرای مصوبه‌ها تحولات مثبتی انجام شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی خاطرنشان کرد: مقرر شد مصوبه‌های جلسات شورای گفت‌وگو و ماده ۱۲ در مدت ۳۰ روز کاری در دستور کار هیات وزیران قرار بگیرد. وزیر کشور هم به جمع اعضای شورای گفت‌وگو اضافه شد که این تصمیم، اثرگذاری شورا در استان‌ها را افزایش خواهد داد.در ادامه، رئیس اتاق ایران اولویت‌های شورا در سال ۹۶ را عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم روی ۵ مورد تمرکز کنیم به نتیجه بهتری می‌رسیم. شافعی بر مواردی تاکید و اظهار کرد: چند موضوعی که در اولویت هستند شامل بهبود عملکرد هیات واگذاری و انجام خصوصی‌سازی واقعی؛ فراهم کردن اجرای ماده ۲۷ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام؛ فراهم کردن امکانات لازم برای استفاده بخش خصوصی از منابع خارجی و تسهیل فضای کسب‌وکار به‌ویژه فراهم کردن شرایط برای توسعه صادرات می‌شود زیرا صادرات و تولید دو موضوع جدانشدنی هستند.وی درباره اهمیت کسب و کار گفت: دراین باره در اتاق بارها صحبت کرده‌ایم و به طور موردی کشورهای دیگر را بررسی کرده‌ایم.

پیشنهاد ما این است که با این قوانین درهم پیچیده و تورم وحشتناک و روش‌های فعلی، تا ۱۵ سال دیگر هم نمی‌توانیم بازخورد مناسبی در کشور داشته باشیم.

شافعی خاطرنشان کرد: بیاییم از کشورهای موفق مانند کره‌جنوبی الگو بگیریم، سعی کنیم موضوع جدیدی را وضع و در مجلس شورای اسلامی تصویب کنیم که هر چه مغایر این قانون است لغو شود تا به طور جهشی فضای کسب و کار کشور را بهبود بخشیم.