این نشست باهدف نقش بیمه‌های اعتباری و سازمان‌های تشویقی در توسعه صادرات کشور و با محوریت نحوه  پوشش ریسک های سیاسی و تجاری توسط صندوق ضمانت صادرات، تعیین منابع قبل از حمل و بعد از حمل کالا توسط با نک ها و بانک توسعه صادرات با ضمانت صندوق، برنامه های تشویقی سازمان توسعه تجارت برای صادرکنندگان و ضرورت تشکیل شرکت های EMC در چارچوب برنامه های دولت برای اقتصاد مقاومتی برگزار شد.

 

 

صندوق ضمانت صادرات مظلوم مانده است

در ابتدا این نشست باقر دزفولی کارشناس و قائم مقام و عضو هیات مدیره سابق صندوق ضمانت صادرات مسئله ریسک را بزرگ‌ترین مشکل صادرات بیان کرد و گفت: متاسفانه مسئله واردات و جذابیت آن اجازه نداده تشویق‌ها صادراتی که توسط دولت ارائه شده خود را نشان دهد.

دزفولی این نشست را یکی از راه‌های آشنایی با خدمات سازمان توسعه صادرات برشمرد و افزود: در این سمینار شرح مختصری از  وظایف  سازمان توسعه صادرات و نقش آن در مسئله صادرات بیان می‌شود.

وی ادامه داد: وظایف این سازمان در موضوع صادرات و خدماتی که در کنار سازمان‌های بین المللی بیمه اعتبار جهت پوشش ریسک‌های تجاری و سیاسی به صادرکنندگان می‌دهد در جامعه مقفول مانده است.

عضو هیات مدیره سابق صندوق ضمانت صادرات با تاکید بر مسئله ریسک به عنوان بزرگترین مشکل صادرکنندگان تصریح کرد: امیدواریم صادرکنندگان با آشنایی  محصولات صندوق و خدمات آن، این ریسک‌ها را پوشش دهند و بتوانند با خیال راحت صادرات را انجام دهند.

 

 

صادرکنندگان باید در صحنه تجارت باشند

همچنین غلام‌رضا پوینده مدیر عامل شرکت کارگزاری صندوق ضمانت صادرات گفت: سازمان حمایتی مانند سازمان توسعه صادرات به عنوان راس امور تجارت کشور و صندوق ضمانت صادرات می‌تواند نقش اساسی در توسعه تجاری و صادرات در این شرایط بحرانی داشته باشد.

پوینده افزود: متاسفانه می‌تواند اذعان داشت که تا کنون در ایران کسی از صندوق ضمانت صادرات استفاده نکرده است. در بازارهای  پر ریسکی مانند عراق و افغانستان  که ممکن است دچار آسیب بشوند این صندوق می‌تواند ضمانت ریسک حاصل از آن را بپذیرد.

وی ادامه داد: اگر شرکت‌های بیمه اعتبار در هر کشور  بتوانند ۲و نیم درصد اقتصاد کشور را پوشش دهند پیروز هستند؛ در کشور ما به  رقم  ۲ و نیم رسیدم اما اکنون زیر ۲ درصد رسیدم .

مدیر عامل شرکت کارگزاری صندوق ضمانت صادرات خاطرنشان کرد: اگر تنها ۱۰ درصد از خدمات سازمان توسعه صادرات استفاده شود اثرات معجزه‌ آسایی بر اقتصاد کشور به خصوص در زمان تحریم دارد.

پوینده با بیان اینکه زیر ساخت‌های صندوق ضمانت صادرات آماده کمک به صادرکنندگان و پوشش ریسک آن‌ها برای تجارت است اذعان کرد: یک صادر کننده می‌تواند با خیال راحت مراودات تجاری خود را با کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه حفظ کنند.

به گفته پوینده تجار ما باید مانند یک مبارز در شرایط تحریم برای حفظ منافع ملی در صحنه تجارت حضور داشته باشند.

 

در این سمینار راه‌های استفاده از صندوق ضمانت صادرات و نحوی کارکرد آن مورد بررسی قرار داده شد. جلسات تعالی سندیکا لوله و پروفیل فولادی  هر هفته  با موضوعات مهم در ساختمان این جمع برگزار می‌شود./عصر پایتخت