دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: هم اکنون قیمت های پایه به خصوص فولاد در بورس کالا بطور مستقیم متاثر از قیمت دلار است.

مشروح کامل این خبر را در سایت رادیو اقتصاد بخوانید :

 

http://radioeghtesad.irib.ir/NewsDetails/?m=094102&n=432743&ap=1

امیر حسین کاوه در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: قیمت جهانی شمش یا ورق فولادی را می بینند و بر اساس قیمت دلار یک نرخ پایه ایی را مشخص می کنند و پس از آن این قیمت پایه می شود قیمت شروع رقابت در صورتیکه قیمت جهانی ضربدر قیمت دلار بایستی پایان قیمت گذاری باشد نه آغاز شروع رقابت!

وی همچنین اظهارداشت: نکته بسیار حائز اهمیتی که در این میان مطرح است اینکه نخست روش های معاملاتی بورس کالا باید اصلاح شود چرا که روش معامله بورس کالا به روش حراج و مزایده است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: وقتی روش معامله حراج و مزایده باشد در دوران تلاطم قیمتی بطور قطع و یقین به سمت افزایش قیمت پیش خواهیم رفت.

وی در ادامه افزود: نکته دیگر اینکه نقش آفرینی دلار را باید در بورس کالای ایران کم و سپس می بایست روش جایگزینی کشف قیمت داشت.

کاوه بیان داشت: پیشنهاد اینکه پایه کشف قیمت متاثر از قیمت تمام شده باشد یعنی بجای قیمت جهانی بیایند قیمت تمام شده محصول را مبنا قرار دهند.

وی گفت: اکثر صنایع بالا دستی کشور بورسی هستند و قیمت های تمام شده این بنگاه ها بطور دقیق مشخص است بنابراین قیمت تمام شده به عنوان پایه در بورس کالا مدنظر قرار گیرد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران افزود: پس از اینکه قیمت پایه شد قیمت تمام شده اجازه دهند حداکثر تا ۲۰ درصد روی قیمت پایه افزایش داشته باشد اما متاسفانه سقف رقابت آزاد است یعنی هیچ گونه محدودیتی در قیمت زدن در بورس کالا وجود ندارد.

وی اضافه کرد: مثل این می ماندکه در یک اتوبانی گفته شود حداکثر سرعت وجود ندارد هرکسی با هر سرعتی براند اکنون در بورس کالای ایران این شکلی است.

کاوه گفت: وقتی در بورس کالا سقف قیمتی رها و هیچ گونه محدودیتی وجود نداشته باشد در نتیجه گرانی های امروز را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: قیمت تمام شده را باید با آئین نامه های موجود و همینطور سود معقول در بورس کالا حاکم کرد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران برداشتن سقف رقابت در بورس کالا را یک خطای مضاعف دانست و یادآورشد: بی تردید در هیچ کجای دنیا سقف رقابت در بورس برداشته نمی شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۶۰ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.