امیر‌حسین کاوه دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل در گفت‌وگو با «جهان صنعت» در خصوص بخشنامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر صادرات چهار محصول لوله، پروفیل، میلگرد و تیرآهن صرفا از طریق تولیدکنندگان و نمایندگان آنها و تاثیر آن بر روند صادرات و همچنین امکان ایجاد انحصار در بازار این محصولات اظهار داشت: بخشنامه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در زمینه صادرات محصولات فولادی در راستای کنترل بازار و شفاف‌سازی در صادرات و همچنین بازگشت ارز حاصل صورت گرفته است.
وی در ادامه افزود: اینکه بخشنامه فوق تنها شامل تعداد معدودی از شرکت‌ها شده است و زمینه‌ساز ایجاد انحصار در بازار خواهد شد با فلسفه و اساس موضوع در تضاد بوده و نه تنها نمایندگان معرفی شده از سوی شرکت‌ها نیز امکان صادرات خواهند داشت بلکه واحدهایی که تولیدات خود را به روز‌رسانی کرده‌اند نیز در فهرست مجاز وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌گیرند.
کاوه در پاسخ به اینکه در برخی از مواقع شاهد کنترل و ایجاد انحصار بازار از سوی تولیدکنندگان هستیم، بنابراین احتمال معرفی دلالان به عنوان نماینده شرکت برای استفاده از مجوز صادرات وجود دارد، گفت: نمی‌توان منکر برخی سوء‌استفاده‌ها از التهابات کنونی بازار شد، اما در صورتی که تولیدکننده‌ای نسبت به معرفی اینگونه افراد و شرکت‌ها نیز اقدام کند با توجه به مشخص بودن مبدأ عرضه محصول یا صادرات غیر‌قانونی زمینه مقابله و شفاف‌سازی وجود خواهد داشت.
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل در خصوص امکان صادرات محصولات فولادی با وجود محدودیت‌های تحریمی اخیر گفت: تحریم صنایع فلزی در واقع جنگ‌ روانی است تا درآمدهای ارز را تحت‌الشعاع قرار دهد‌. این در حالی است که تمرکز تحریم‌های ظالمانه آمریکا متوجه فولاد خام بوده و کدهای تعرفه‌ای محصولات فولادی در فهرست تحریمی قرار نمی‌گیرند‌. بنابراین در شرایط کنونی با عرضه مناسب فولاد در بازار داخلی زمینه افزایش تولید محصولات پایین‌دستی و در نتیجه رشد صادراتی فراهم خواهد شد.
وی در ادامه افزود: تحقق اهداف فولادی دولت در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد نیازمند توسعه متوازن زنجیره تولید فولاد است، اما روند توسعه‌ای متوازن نبوده و غالبا در صنایع بالادستی زنجیره فولاد صورت گرفته است .
کاوه تاکید کرد: در شرایطی که برای تامین مواد اولیه صنایع پایین‌دستی که در صادرات از ارزش افزوده بالاتری نسبت به فولاد خام برخوردار‌ند با چالش واردات مواجه هستیم صنایع فولادی نیز به جای توسعه این محصولات و تامین نیاز داخلی غالبا به سمت تکمیل زنجیره تولید صنایع بالادستی با هدف صادرات فولاد خام متمرکز شده‌اند‌. اما باید توجه داشت که توسعه باید به صورت هوشمندانه صورت گیرد و متناسب با شرایط حاکم بر اقتصاد کشور به سمت توسعه صنایع فولادی برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی با ارزش افزوده بالاتر و در نتیجه افزایش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات حرکت کرد.
وی در پاسخ به اینکه آیا صنایع پایین‌دستی از ظرفیت لازم برای مصرف تمامی تولیدات صنایع فولادی برخوردارند گفت: در حوزه لوله و پروفیل هم‌اکنون بالغ بر ۱۸ میلیون تن ظرفیت تبدیل وجود دارد و این در حالی است که این صنایع با نیمی از ظرفیت خود به تولید مشغولند. البته در سایر صنایع و واحدهای پایین‌دستی ممکن است با کمبود ظرفیت مواجه باشیم‌، اما صنایع فولادی بزرگ می‌توانند همگام با توسعه زنجیره نسبت به سرمایه‌گذاری در این صنایع اقدام کنند تا علاوه بر تحقق اهداف فولادی شاهد توازن در صنایع پایین‌دستی نیز باشیم.