پیش بینی قیمت فولاد و چشم انداز بازار

اثر شیوع ویروس کرونا بر بازار های جهانی

 

شیوع ویروس کرونا در ووهان ، پایتخت استان هبی در کشور چین ، و تمدید تعطیلی کارخانجات فراتر از تعطیلات سال نو چینی باعث شده است که روند نزولی قیمت فولاد و پیش بینی در مورد روند قیمتی در این کشور در نیمه اول سال  ۲۰۲۰ تغییر کند. کشور چین بیش از نیمی از فولاد جهان را تولید می کند و سالانه بیش از ۶۴٪ سنگ آهن جهانی را مصرف می کند و این موضوع موجب می شود بازار فولاد به ویژه در برابر تغییر تقاضا و تولید چین آسیب پذیر باشد.

 

استان هبی ، در کانون شیوع ویروس کرونا ، تنها حدود ۲.۵ درصد از کل ظرفیت تولید فولاد نهایی چین را تشکیل می دهد. با این حال هبی با صنایع تولیدی و خودرو سازی خود حجم قابل توجهی از فولاد را مصرف می کند. در مجموع، انتظار داریم کاهش تولید فولاد کمتر از کاهش تقاضا باشد. بنابراین ، عرضه فولاد در سرزمین اصلی چین به شکل معادل رو به افزایش خواهد بود و فشار قیمتی رو به پایین خواهد بود.

 

اثر بر سنگ آهن

با توجه به اختلال در حمل و نقل ریلی که ناشی از محدودیت ها است ، کارخانه های تولید فولاد با چالش انتقال سنگ آهن از بنادر به کارخانه ها روبرو هستند. از این رو ، کمبود مواد اولیه در چین باعث افزایش قیمت مرتبط با بندر  در رابطه با نیاز کارخانه ها برای سنگ آهن می شود. علاوه بر این ، کشتی ها به دلیل کمبود پرسنل در خدمات بندری در صف تخلیه قرار گرفته اند و برای محموله های ورودی مقررات قرنطینه اعمال می شود و نیاز به صدور گواهی سلامت برای پرسنل وجود دارد.

انتظار داریم که قیمت حمل دریایی به طور موقت کاهش یابد زیرا فروشندگان به دنبال تغییر مسیر کشتی ها به بازارهای دیگر ، به عنوان مثال ، آسیای شمالی و اروپا هستند. اگر کارخانه های چینی قادر به دستیابی به خوراک سنگ آهن نباشند ، احتمالاً تولید را متوقف می کنند ، به سمت کار های تعمیراتی می روند و  یا برنامه های تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده  را زودتر  شروع می کنند که این امر موجب توقف کامل تولید فولاد می شود.

با توجه به اینکه مناطق اصلی متاثر از ویروس کرونا در چین – استانهای اطراف هبی – تنها ۱۱٪ از ظرفیت فولاد چین را تشکیل می دهند ، تخمین می زنیم که کل تولید ملی فولاد از دست رفته در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ حدود ۱۲٪ یا بر اساس رشد سالیانه ۳.۵ درصدی در حدود ۳۱ میلیون تن فولاد خام باشد.

این موضوع به معنی کاهش تقاضای سنگ آهن به میزان ۵۲ میلیون تن معادل حدود ۵۵٪ واردات ماهانه چین است. تخمین زده می شود قیمت سنگ آهن ۱۷ دلار از سطح قبل از شیوع  کروناویروس کاهش یابد و به حدود ۹۵ دلار در هر تن برسد.  همچنین انتظار داریم پریمیوم سنگ اهن خلوص بالا افزایش می یابد و تخفیف سنگ اهن با خلوص پایین با توجه به ضرورت  خرید کارخانه ها به خرید هرنوع سنگ آهن در دسترس، کاهش می یابد.

 

اثر بر قیمت فولاد

تعطیل شدن کارخانه ها بیش از تعطیلات  سال نو چینی به دلیل شیوع ویروس کرونا هم موجب کاهش تقاضا برای مصرف فولاد و هم تولید فولاد می شود.

پیش بینی می شود که اختلال در تولید فولاد به دلیل تعطیلی کارخانه و سایر موارد لجستیکی تا ماه مارس ادامه خواهد داشت و پس از آن دوره ای از موجودی مازاد که بیش از همه در سه ماهه دوم خواهد بود، در بازار دنبال خواهد شد. در نتیجه ، پیش بینی می کنیم که قیمت های فولاد در ماه های آینده با افت ۷۰-۸۰ دلار در هر تن نسبت به قیمت حداکثری  ژانویه تا ماههای اوریل و می کاهش یابد. همچنین پیش بینی می شود پس از مهار ویروس کرونا در نامه دوم سال ۲۰۲۰ قیمت ها به میزان قبل بازگردد.

همچنین در خارج از سرزمین اصلی چین ، انتظار داریم در کوتاه مدت قیمت جهانی فولاد عمدتا با کاهش قیمت قراضه، کاهشی باشد. قیمت قراضه پس از روند کاهشی در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷۰-۸۰ دلار در هر تن در سه ماهه چهارم افزایش یافت. این افزایش بیش از حد سریع بود و موجب شد قیمت قراضه در معرض کاهش قیمتی قرار بگیرد. ماهها و هفته ها حتی قبل از شیوع کرونا انتظار می رفت کاهش قیمت قراضه موجب کاهش قیمت فولاد در ایالات متحده ، اروپا و سایر بازارهای مهم خارج از سرزمین اصلی چین شود.

اختلال در زنجیره های عرضه جهانی ناشی از شیوع کرونا ، همراه با پایین آمدن قیمت فولاد چین ، منجر به تجدید نظر  نزولی در چشم انداز سه ماهه دوم قیمت فولاد در ایالات متحده و اروپا شده است.

 

 

 

https://ihsmarkit.com/solutions/steel-forecast.html