جناب آقای کلامی

سرپرست محترم معاونت بازرگانی وزارت صمت  و دبیر محترم ستاد تنظیم بازار

سلام علیکم

با صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، احتراماً ضمن تشکر از جنابعالی و سایر اعضای محترم کارگروه تنظیم بازار جهت اخذ نظر این سندیکا در پاسخ به نامه شماره ۶۰/۵۲۲۲۵ مورخ ۲۴/۲/۹۹ موارد زیر در خصوص نحوه تنظیم دستورالعمل تنظیم بازار ورق فولادی مرتبط با این سندیکا ارائه می گردد؛

۱-قیمت  پایه ورق گرم فولادی : قیمت پایه ورق های گرم  فولادی قابل عرضه در بورس بر مبنای، ۸۵‌% میانگین هفتگی قیمت جهانی ورق گرمCIS (FOB) ضرب در میانگین قیمت هفتگی ارز نیمایی می‌باشد sanarate.ir (میانگین هفتگی نرخ خرید و فروش ارز نیمایی اعلامی از سوی بانک مرکزی (ج.ا.ا ) سامانه محاسبه و مبنای رقابت بوده و به صورت هفتگی اعلام میگردد.)

۲-حداکثر رقابت: با هدف تنظیم بازار ورق گرم فولادی سقف رقابت حداکثر ۱۰درصد، روی قیمت پایه می‌باشد.

۳-کف عرضه ورق گرم فولادی: به منظور تنظیم و مدیریت بازار محصولات عرضه شده در بورس، عرضه کنندگان مکلفند نسبت به عرضه مستمر و مکفی (بر مبنای کف عرضه ) در هر مرحله اقدام نمایند.

در راستای عرضه مستمر و مکفی مقدار و حداقل عرضه هر تولیدکننده (کف عرضه ورق گرم فولادی) بر اساس عوامل زیر تعیین میشود:

*کف عرضه ورق گرم فولادی به صورت ماهانه حداقل ۵۰۰ هزارتن انواع ورق فولادی می باشد.

*میزان عرضه سلف ورق گرم فولادی حدود ۴۰ درصد تولید در بورس کالا می باشد (میزان عرضه، حداقل به میزان تقاضای هفتگی در بورس کالا باید باشد)

*میزان  عرضه مچینگ ورق گرم فولادی حدود ۶۰ درصد تولید می باشد.

تبصره۱: فروش بصورت مچینگ پس از عرضه حداکثری(حداقل به میزان تقاضا) پس کشف قیمت عادلانه انجام خواهد پذیرفت.

تبصره ۲: در صورتی که بازار با عطش تقاضا روبرو شد بلافاصله فروش بصورت تحویل فوری ورق اعلام گردد.

نکته:  در راستای ایجاد ساز و کار مناسب برای رعایت کف عرضه ماهانه و ضمانت اجرایی آن، مقررگردید با توجه به گزارش بورس کالا در خصوص موارد عدم رعایت کف عرضه ماهانه، پس از اتمام مهلت دو هفته ای برای جبران کسری

مجموع عرضه سه هفته در یک گروه کالایی (مبنای شروع از ابتدای ماه) و عدم اجرای آن از جانب عرضه کنندگان ، اقدام قانونی توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به عمل آید.

۴-نحوه تخصیص سهمیه ورق و استفاده از آن: سهمیه هر کارخانه مصرف کننده ورق فولادی، مطابق ظرفیت عملیاتی و واقعی مصرف کنندگان پایین دستی طبق گزارش کمیته مشترک ظرفیت سنجی فولاد مبارکه و سندیکا ملاک می باشد.

مقدارسهمیه دریافتی تولیدکنندگان بصورت شناور در نظر گرفته شده و هر کارخانه می تواند بصورت ۳‌ماهه از سهیمه شناور استفاده نماید.

۵-عرضه تولیدکنندگان ورق: ورق های تولیدی فولاد مبارکه، نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان در بورس کالا بصورت مستمر عرضه شود.

تبصره۱: در صورتی که نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان مشکل عرضه دارند توسط مالک ورق تولیدی (کارمزدی) در بورس کالا  عرضه شود.

تبصره۲: تحویل اسلب به این شرکت ها به میزان عرضه ورق انجام شده آن شرکت ها در بورس کالا خواهد بود.

۶-صادرات ورق فولادی: صادرات ورق فولادی فقط در صورتی مجاز است که پس از عرضه در بورس کالا، این ورق فولادی بدون مشتری بماند و مادامی که تقاضا در بورس کالا بیش از عرضه باشد، صادرات ورق فولادی مورد تقاضا جهت حمایت از صنایع تکمیلی داخلی ممنوع است.

۷- نحوه فروش ورق به صنایع داخلی : بعلت مشکلات مالی صنایع کوچک و متوسط خرید این صنایع از صنایع مادر  به صورت ۱۰ درصد نقدی و مابقی مبلغ  LC سه ماهه در بورس کالا و بصورت اعتباری در فروش مچینگ می باشد.

در پایان اعلام میدارد نظر این سندیکا در خصوص تنظیم بازار ورق فولادی در ۷بند در خصوص عرضه در بورس کالا ارسال شد ولی همانگونه که در جلسات ستاد تنظیم بازار نیز بیان کردیم راه دیگر عرضه مستقیم ورق فولادی توسط فولاد مبارکه با قیمت تمام شده بعلاوه سود منطقی ونظارت سازمان حمایت، به متقاضیان و مصرف کنندگان پایین دستی می‌باشد.

پیشاپیش از بذل عنایات جنابعالی سپاسگزاری می گردد.

باتشکر

امیرحسین کاوه

دبیر سندیکا