به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کیومرث کرمانشاهی در برنامه زنده گفت‌وگوی شبکه خبر با موضوع مشکلات و راهکارهای صنعت لوله پروفیل ظهار داشت: تنوع تولیدات لوله و پروفیل بسیار است و در حال حاضر حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ نوع محصول در این حوزه فولاد تولید می‌شود. مهم‌ترین دغدغه تولیدکنندگان لوله و پروفیل در سال جهش تولید، تامین مواد اولیه است تا جهش در تولید اتفاق بیفتد و حتی منجر به صادرات شود.
وی افزود: تاکید همه این است که اقتصاد کشور از خام‌فروشی فاصله بگیرد و صنایع تکمیلی در جهت ایجاد ارزش افزوده مواد خام، اشتغال و صادرات گام بردارند.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل خاطرنشان کرد: اکثر تولیدکنندگان لوله و پروفیل با ۲۰ تا ۲۵ درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. تامین مواد اولیه آن‌ها از بورس کالا هم تالار اصلی و هم تالار مچینگ در صورت مازاد عرضه است و بقیه نیازهای خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند. مشکل دیگر تولیدکنندگان لوله و پروفیل موضوع ظرفیت‌سنجی است.
کرمانشاهی تصریح کرد: سایت بهین‌یاب مشکلاتی دارد و بعضا برخی که تولیدکننده نیستند، با گرفتن کد از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند.
وی عنوان کرد: اخیرا سندیکا با فولاد مبارکه تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده است که در آن مبارکه متعهد شده سالیانه دو میلیون ۲۰۰ هزار تن ورق گرم به واحدهای تحت پوشش سندیکا اختصاص دهد.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل تصریح کرد: ظرفیت تولیدکنندگان این حوزه سالیانه حداکثر حدود ۱۸ میلیون تن و در شرایط مناسب حدود ۱۲ میلیون تن است. ضمن اینکه در بدترین حالت نیاز این تولیدکنندگان چهار تا پنج میلیون تن خواهد بود.
کرمانشاهی تاکید کرد: افراد غیر تولیدکننده‌ای که از بورس کالا ورق خرید می‌کنند، به تولیدکنندگان این حوزه ظلم کرده‌اند.
وی بیان کرد: سندیکا با فولاد مبارکه در حضور نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت طی یک سال و نیم گذشته با انجام هزینه و صرف زمان، به صورت تخصصی ظرفیت‌سنجی تولیدکنندگان لوله و پروفیل را انجام داده است تا تخلف برای خرید ورق از بورس کالا توسط این تولیدکنندگان رخ ندهد.
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل در پایان خاطرنشان کرد: بورس محل شفافیت است و لازم است سایر تولیدکنندگان ورق تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کنند و با کمک مبارکه مشکل تامین مواد اولیه تولیدکنندگان لوله و پروفیل حل شود. چرا که این تولیدکنندگان نیز از امکانات دولتی استفاده می‌کنند. ضمن اینکه امیدواریم تفاهم‌نامه سندیکا با مبارکه به طور کامل اجرایی شود./لینک خبر

 

https://aparat.com/v/3up6e