در حالیکه اعضای شورای آهن و فولاد از توافق درخصوص ضرایب جدید قیمت پایه محصولات زنجیره فولاد خبر دادند، معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه ترین موضع گیری نسبت به عملکرد این شورا آن را در ابتدای راه خواند و گفت این شورا تا بلوغ راه زیادی در پیش دارد.

آزاده حسینی

 

شورای آهن و فولاد تا بلوغ راه زیادی در پیش دارد

رضا محتشمی پور تصریح کرد:  ابتدا امیدواریم که اعضای شورا به توافق لازم برسند. وی در پاسخ به این پرسش که در صورت به توافق رسیدن اعضای شورا دولت الزامات اجرایی آن را فراهم می کند یا خیر، گفت :  دولت تمایلش عدم ورود و دخالت در زنجیره فولاد است و مبنا این است که از قیمت گذاری دستوری خارج شود و هنوز این شورا تا بلوغ راه زیادی در پیش دارد.

به نظر می رسد با توجه به دخالت های دولت در زنجیره فولاد و تصمیمات خلق الساعه ای که در این چند سال اخیر به خصوص  از ابتدای امسال برای صنعت فولاد اخذ و اجرایی کرده و مشکلاتی نظیر وضع یکباره عوارض بر صادرات فولاد و الزام به عرضه واحدهای فولادی در بورس کالا و جرایم تعزیراتی که برای بسیاری از واحدها ایجاد کرده،  باعث شده تا اینبار اعضای شورای آهن و فولاد عزمشان را برای رسیدن به توافق جزم کنند تا ذی نفعان بتوانند نقشی در تعیین سرنوشت فولاد داشته باشند.

باید منتظر ماند و دید تصمیمات و توافقات این شورا که در ابتدای مهر ماه نهایی و اعلام شده در خصوص ضرایب زنجیره فولاد چه زمانی رنگ واقعیت به خود می گیرد. توافقاتی که بسیاری از تولید کنندگان فولاد نیز آن را قبول نداشته و معتقدند اعضای این زنجیره نباید وزن یکسانی داشته باشند و شورا نباید در بحث قیمت گذاری ورود کند و تصمیمات شورا به شرط رسیدن به نقطه نظر مشترک قابلیت اجرایی دارد.

تصمیمات شورا باید با مشارکت تمامی زنجیره باشد

در همین حال دبیر سندیکای تولید کنندگان فولاد ایران در خصوص شورای آهن و فولاد گفت : چنانچه در بردارنده نظرات و مشارکت همه زنجیره نباشد، نه تنها به حل و فصل موانع صنعت کمک نمی کند بلکه در صورت انشقاق موجب تضعیف  صنعت فولاد خواهد شد.

آنوش رحام تاکید کرد: جلسات این شورا تا به حال بدون حضور تولیدکنندگان ورق و لوله و پروفیل سازان که حلقه نهایی زنجیره بوده و متشکل از ۳۰ میلیون تن محصول هستند تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد که دیدگاه دوستان این بوده که ابتدا فیمابین بخش های ابتدایی زنجیره مثل معدنی ها و میانه زنجیره یعنی فولاد سازان و نوردکاران توافقات حاصل شود و سپس توافقات در انتهای زنجیره صورت بگیرد اما همین رویکرد یعنی اعلام بی نیازی از شنیده شدن نظرات نیمه دیگر زنجیره و مثل این است که انتهای زنجیره و صنایع تکمیلی جلساتی را برگزار کنند و ضرورتی به حضور و یا استماع نظرات بخش معدنی و فولاد سازان نباشد چون ارتباطی  با انتهای زنجیره ندارند و این با ماهیت شورا و دریافت نظرات کلیه تولید کنندگان زنجیره فولاد همخوانی ندارد.

دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران اظهارداشت: امیدواریم سرتاسر زنجیره بعنوان نمایندگان بخش خصوصی به بلوغ لازم برسند. در حال حاضر با فولاد مبارکه به عنوان تولیدکننده ۹۰ درصد ورق مورد نیاز کشور در تعامل و ارتباط سازنده هستیم و اغلب مسایل فی مابین مرتفع شده و سندیکا پرچم دارتعامل و گفتمان با صنایع  همجوار در زنجیره فولاد و بخش های کارشناسی و مدیریتی وزارتخانه است.

رحام همچنین تصریح کرد: در تولید مقاطع فولادی با صنایع نوردکار همجوار هستیم و تعامل سازنده و تنگاتنگ بین دو تشکل برقرار است و در نظر داریم در بازارهای صادراتی با نوردکاران سبد محصول مشترک متشکل از میلگرد، تیرآهن، لوله و پروفیل، نبشی و ناودانی عرضه کنیم تا به ارتقاء مزیت های رقابتی یکدیگر کمک کنیم.

وی افزود : در بیست و پنجمین جلسه ستاد کالاهای پایه وزارت صمت مصوب کردیم که شیوه تسویه عرضه ها توافق بین خریدار و فروشنده باشد و این به معنی عدم دخالت دولت در روش عرضه های بورسی اعم از اعتباری وال سی است.

وی همچنین با اشاره به این که برخی مطرح کردند که سندیکا با کاهش عرضه ورق موافقت کرده تصریح کرد: این موضوع به هیچ عنوان صحت نداشته و  عرضه های تلفیقی ۴۲۰ هزار تنی ورق کما فی السابق به قوت خود باقیست و آنچه توافق شد در خصوص میزان کف عرضه ورق مبارکه بود «غیرتلفیقی» که از قضا نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه با ۵۰ هزارتن افزایش به رقم ۳۵۰ هزارتن رسید چراکه در حالت تلفیقی ۳۰۰ هزارتن ورق مبارکه و ۱۲۰ هزارتن ورق وارداتی عرضه میشد.

بنا بر این گزارش طبق دستورالعمل پیشنهادی شورای آهن و فولاد، ضرایب جدید قیمت پایه برای عرضه محصولات زنجیره آهن و فولاد در بورس‌کالا بر اساس آخرین قیمت کشف‌شده میلگرد به تصویب سه تشکل تخصصی این زنجیره رسید. بر این اساس، قیمت پایه شمش فولادی ۸۶‌درصد قیمت کشف‌شده میلگرد، قیمت پایه آهن اسفنجی ۴۶‌درصد قیمت کشف‌شده میلگرد، قیمت پایه گندله ۲۰‌درصد قیمت کشف‌شده میلگرد (که ظرف ۴‌ماه به ۲۲‌درصد خواهد رسید) و قیمت پایه کنسانتره ۵/ ۱۶درصد قیمت کشف‌شده میلگرد خواهد بود و اعضای شورای آهن و فولاد در حال حاضر با محوریت انجمن سنگ‌آهن ایران، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و انجمن نوردکاران فولادی ایران است.