⭕️ چرا مصوبه شورای رقابت برای رعایت قیمت جهانی توسط یک شرکت عرضه کننده در بورس کالا به کابوس او تبدیل شده است ؟!

قیمت عرضه ورق گرم  HB فولاد مبارکه  ۶۹۱ دلاری در بورس کالا !
🌟

۲۶۳۵ × ۱۰۰۰ ÷ ۳۸۱۴ ~= ۶۹۱ $/ton
🌟

متاسفانه این نرخ کاملا غیر منطقی بوده و  با هیچ قیمتی در هیچ کجای دنیا منطبق  نیست.

نرخ کنونی CFR  دریای سیاه؛ بنا بر منابع در  حداکثر حدود ۵۵۷ الی ۵۵۸ دلار اعلام شده است که این ۱۳۰  دلار  گران تر فروشی در بورس کالا  نسبت به قیمت جهانی در واقع اجحاف به زنجیره پایین دستی و مصرف‌کننده است.

🌐حداقل ۵۱۱۰ ریال  اجحاف در هر کیلو ورق فولادی  به زنجیره پایین دستی و مصرف‌کننده نهایی که این خود سبب تورم و رکود توامان خواهد شد❗️

***********

معاملات ورق های گرم فولادی، در بورس کالای ایران در روزهای دوشنبه هر هفته انجام می گیرد، البته یک هفته در میان معاملات بصورت سلف و مچینگ انجام می شود.

معاملات انجام شده ورق گرم فولادی در بورس کالای ایران مورخ 96/05/23

معاملات انجام شده ورق گرم فولادی در بورس کالای ایران مورخ ۹۶/۰۵/۲۳

برای رصد این معاملات در تاریخ ۹۶/۰۵/۲۳  به سایت بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir مراجعه نمودیم و در منوی بازارها به زیر منوی معاملات رفتیم.

همانطور که در جدول روبرو قابل مشاهده است میزان عرضه و تقاضای ورق های گرم فولادی به همراه قیمت های پایه و قیمت نهایی معاملات ثورت گرفته در این جدول آمده است. تاریخ تحویل کالا و محل تحویل نیز در  این جدول قید شده است.(جهت مشاهده جدول بزرگتر روی آن کلیک نمایید)

در مرحله بعد اطلاعات خام این جدول را برای مقایسه و بهره برداری به excel می بریم و به جدول مقایسه ای زیر میرسیم.

جدول مقایسه ای عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران مورخ 23-5-96 | تهیه: عباس هنجنی باقری ، کارشناس بررسی های اقتصادی

جدول مقایسه ای عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران مورخ ۲۳-۵-۹۶

به این جدول قیمت ورق در بازار جهانی (از مجله متال بولتن) را نیز اضافه نمودیم. نتیجه مقایسه بصورت زیر است:

تفاوت حداقل کیلویی ۵۱۱ تومان قیمت ورق های گرم فولادی  و در نتیجه اجحاف ناخواسته به زنجیره پایین دستی و مصرف‌کننده نهایی❗️ محصولات ای که از ورق های گرم فولادی در داخل ساخته می شود!

⭕️ انتظار می رفت با توجه به توافقات صورت گرفته در شورای رقابت و دستورالعمل ابلاغی تنظیم بازار ورق گرم فولادی با ضخامت کمتر از ۵ میلیمتر در شورای رقابت دیگر شاهد عرضه ورق ۶۹۱ دلاری در بورس کالا ! (عرضه مورخ ۹۶/۵/۲۳) نباشیم.