طرح بزرگ صنعتی مجتمع فولاد سبا در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان روز شنبه با حضور سید محمد خاتمی رئیس جمهوری ایران به بهره برداری رسید.
رئیس جمهوری صبح روز شنبه به منظور دیدار با مردم شهرهای لنجان و مبارکه و همچنین افتتاح دو طرح بزرگ فولاد سبا در ذوب آهن اصفهان و کارخانه تولید ورق قلع اندود فولاد مبارکه وارد اصفهان شد.
مجتمع فولاد سبا با ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن ورق احداث شده و از استعداد لازم برای افزایش تولید تا سقف ۴/۱ میلیون تن در سال برخوردار است. سبا نخستین واحد صنعتی کشور است که ورق فولادی ضد زنگ تولید می کند و با تولید این محصول، نیاز کشور به ورقهای ضد زنگ و استیل تامین می شود.
با راه اندازی مجتمع فولاد سبا از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز در سال جلوگیری می شود.
برای اجرای این طرح ۹۳۰ میلیارد ریال و ۳۷۷ میلیون دلار هزینه شده و ۷۰ درصد از تجهیزات آن از منابع داخلی تامین شده است .
تولیدات این مجتمع را فولادهای کیفی و ضد زنگ تشکیل می دهد که در صنایع شیمیائی، غذایی و لوازم خانگی کاربرد دارد.
طرح بزرگ مجتمع فولاد سبا از واحدهای فولاد سازی، ریخته گری تختال نازک و نورد گرم تشکیل شده و تولید تختال نازک به ضخامت ۵۰ میلی متر از امتیازات مهم آن بشمار می رود.
اشتغالزائی این طرح در دوران ساخت ۹۹۰ نفر به طور مستقیم و یکهزار و ۹۸۰ نفر به طور غیر مستقیم بوده است و این میزان در زمان بهره برداری، ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۷۲۰۰ نفر به طور غیر مستقیم اعلام شده است. ۹۱ درصد پیش بینی برنامه سوم در بخش صادرات مواد معدنی تحقق یافت.
تاریخ خبر: ۲۰ مرداد ۱۳۸۲

منبع خبر