کارشناس اقتصاد با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد واردات کشور مواد اولیه و کالاهای اساسی است ، گفت: در استراتژی توسعه صنعتی اولویت به صنایع مادر داده شده اما متاسفانه صنایع مادر ما برای دیگر کشورها مادری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درنشست کارشناسی که با موضوع بررسی روند افزایش نرخ ارز در اقتصاد رانتی ایران درسندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل برگزار شد، احسان سلطانی کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد واردات ایران به واردات مواد اولیه و کالاهای اساسی اختصاص دارد، بنابراین افزایش نرخ ارز مستقیما بر معیشت مردم تاثیرگذار است.

وی با اشاره به بررسی نرخ ارز در سه دوره زمانی یادآور شد: این بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش نرخ ارز تاثیر معکوسی بر تولید داشته است.در نتیجه بخش‌های غیرصنعتی یعنی خدمات غیرمولد رشد کرده‌اند آنهم بخش خدماتی که در ایران پشتیبان تولید و صنعت نیست.

سلطانی خاطرنشان کرد: در استراتژی توسعه صنعتی اولویت اول معدن، دوم صنعت و سوم پتروشیمی دیده شده است، بحثی در توسعه صنایع مادر در کشور نیست، اما متاسفانه با شکل نگرفتن زنجیره تولید عملا صنایع مادر ما برای صنایع خارجی مادری می‌کنند.

وی افزود: با توجه به واردات بخش عمده مواد اولیه و خام مورد نیاز کشور افزایش نرخ ارز معطوف به صنایع پائین دستی است.

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز در این شرایط تله رانت و فساد است، افزود: سهم صنایع بزرگ وبه عبارتی خصولتی در کشور ما قبلا ۳۰ درصد بود و اکنون به ۷۰ درصد رسیده است، این در حالی است که اشتغال آنها صفر است و حالا با افزایش نرخ ارز رانت‌های آنان نیز افزایش یافته است.

این اقتصاددان با بیان اینکه گرایش طیف اقتصاددانان نئولیبرال کشور این است که برای حمایت از تولید داخلی باید نرخ ارز را بالا برد، افزود: این در حالی است که مواد خام و اولیه،دستمزد، انرژی و هزینه سرمایه ۴ عامل اصلی هستند و در این بین سهم مواد اولیه و خام در قیمت تمام شده تولید۷۴ درصد است.سهم انرژی و هزینه سرماه ۲۱ درصد و دستمزد ۲ درصد است.

وی تاکید کرد بنا بر ماهیت فعالیت‌های تولیدی کشور ۸۰ درصد سهم و قیمت تمام شده تولید سود بانکی یا مواد اولیه است و ما در دنیا بالاترین نرخ سود بانکی دنیا را داریم. متوسط نرخ سود بانکی در ۷۰ درصد کشورهای دنیا نزدیک به صفر و متوسط نرخ در خاورمیانه ۵ درصد است.

سلطانی با بیان اینکه در گذشته سهم تولید از تسهیلات بانکی ۵۰ درصد بود و اکنون به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است، اظهار داشت:این یعنی پول در اقتصاد به سمت فعالیت‌های رانتی رفته است.

وی گفت: افزایش نرخ ارز در اقتصاد ایران منجر به افزایش بهای کالاهای وارداتی، افزایش قیمت مواد اولیه،افزایش صادرات مواد اولیه تولیدی کشور در نتیجه جذاب شدن نرخ ارز وکاهش عرضه به تولید کنندگان داخلی و در عین حال کاهش نهایی مصرف مردم به دلیل گران شدن تولیدات داخلی خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: اگر دولت به این بازی ادامه دهد امسال با بحران‌های عجیبی روبه‌رو خواهیم بود. آقایان باید بدانند وضع مردم از آنچه فکر می‌کنند بدتر است.

انتهای پیام/م

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13970209000685

 

یک کارشناس: دولت از نرخ ارز سواستفاده می‌کند

یک کارشناس اقتصادی گفت: روند افزایش قیمت ارز در سال‌های اخیر نشان می‌دهد دولت در حال استفاده از افزایش نرخ ارز است و مسائل سیاسی تاثیر مستقیمی در تعیین نرخ ارز دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما احسان سلطانی در نشست تخصصی اقتصادی سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران افزود: براساس بررسی های کارشناسی با اتکا به داده های بانک جهانی ارزش حقیقی یک دلار در بازار آزاد ایران حدود ۳ هزار تومان است.

وی ادامه داد: اینکه از سال ۹۲ تا سال ۹۶ تنها حدود ۴ درصد نرخ ارز رشد پیدا می کند، اما به یکباره بعد از انتخابات سال ۹۶ تا اوایل سال ۹۷ به یکباره نرخ ارز در بازار آزاد بیش از ۳۶ درصد افزایش قیمت دارد تنها نشان دهنده استفاده دولت از بازار ارز است.

سلطانی تصریح کرد: دولت تلاش می کند با افزایش نرخ ارز به نوعی صنایع ورشکسته وابسته به خود را نجات دهد، این درحالی است که این صنایع هم اکنون از رانت های مختلفی مانند رانت انرژی، رانت آب و نیروی انسانی استفاده می کند و همین مسئله نتیجه ای جز از بین رفتن بخش خصوصی و در نهایت کاهش توان اقتصادی مردم به همراه نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه گفت: درحالیکه در سال ۱۳۷۰ سهم صنایع بزرگ کشور که با وابسته به دولت بودند ۳۰ درصد بود، در سال ۱۳۹۵ صنایع سنگین به اصطلاح خصوصی شده (خصولتی) به ۷۰ درصد رسیده است.

وی افزود: افزایش متعادل نرخ ارز (حدود ۲۰ درصد) در کشورهای دارای اقتصاد سالم باعث افزایش صادرات، افزایش تولید و در نهایت بهبود اقتصاد عمومی در کشور می شود اما در اقتصاد رانتی نظیر اقتصاد کشور ما ، افزایش نرخ ارز تنها باعث افزایش صادرات مواد خام خواهد شد.

سلطانی تاکید کرد: افزایش صادرات مواد خام منجر به افزایش بهای مواد خام در داخل، افزایش بهای مواد خام وارداتی و در نهایت افزایش بهای کالاهای وارداتی به همراه تولیدات داخلی می شود که این عوامل کاهش تولیدات صنعتی و در نهایت سقوط سطح معیشت مردم خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی گفت:​ منشا تحصیل ارز در کشور فعالیت تولیدی و نیروی مولد نیست بلکه مزیت های رانتی در شکل گیری قیمت ارز مؤثر است و دولت نیز در بوجود آمدن این شرایط نقش اصلی را ایفا می کند.

وی با انتقاد از نوع صادارات کنونی کشور، ادامه داد:​ اصل صادرات کنونی کشور مواد خام از طریق استفاده از رانت های مختلف است که در این زمینه می توان به صادرات فولاد خام اشاره کرد.

سلطانی گفت:​ ما هم اکنون حدود ۹ و نیم میلیون تن صادرات فولاد خام داریم که کارخانه های تولید فولاد اکثراً وابستگی های دولتی دارند و از رانت هایی مانند رانت انرژی، آب و حتی کمک های دولتی استفاده می کنند، این درحالی است که کارخانه های خصوصی تولیدکننده فولاد نظیر کارخانه های لوله و پروفیل امکان استفاده از چنین رانت هایی را ندارند.
وی افزود: درحالیکه بسیاری از کارخانه های خصوصی نیازمند فولادی هستند که به خارج صادر می شود، کارخانه های خصولتی تنها به فکر صادرات هستند و حتی با قیمت بیشتر از قیمت صادراتی مقدار کمی از نیاز کارخانجات خصوصی را تامین می کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: دولت نباید با قیمت ارز بازی کند چراکه امکان بروز بحران هایی غیرقابل مهار در کشور وجود دارد و در صورت بی توجهی دولت این بحران ها می تواند عواقب بسیاری برای کشور به همراه آورد.

سلطانی تاکید کرد: هم اکنون حدود ۸ میلیون تن خوراک دام و طیور از خارج وارد می شود و با افزایش قیمت ارز به یکباره ما شاهد افزایش هزینه تولید گوشت، مرغ و لبنیات خواهیم بود که همین مسئله در آینده نزدیک منجر به افزایش قابل توجه قیمت این محصولات خواهد شد.

وی گفت: در این شرایط ما در آینده ای نزدیک شاهد کاهش سطح معیشت مردم و کوچک شدن سفره های آنان خواهیم بود و این مسئله می تواند بحران آفرین باشد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: دولت مدعی است که افزایش نرخ ارز برای حمایت از صنایع داخلی صورت گرفته است، این درحالی است که براساس آمارهای موجود ۷۴ درصد از هزینه تولید در ایران به تهیه مواد خام و ۲۱ درصد از این هزینه به هزینه سرمایه و بنگاه داری اختصاص دارد.

سلطانی گفت: با توجه به این میزان هزینه تولید و امکان افزایش نرخ مواد خام پس از افزایش قیمت ارز ، سیاست کنونی دولت در زمینه ارز کمکی به صنایع داخلی نخواهد کرد.

وی از دیگر مشکلات کنونی صنایع را قاچاق و نرخ سود بانکی عنوان کرد و افزود:​ درحالیکه در کشورهای صنعتی نرخ سود تسهیلات بانکی درحال نزدیک شدن به صفر است، این نرخ در ایران بسیار بالا است و ایران در رده بندی دریافت سود از تسهیلات بانکی در رده نخست در جهان قرار دارد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: درحالیکه در سال ۷۰ سهم صنعت از تسهیلات بانکی ۵۰ درصد بود، این سهم در سال های کنونی به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است و بانک ها اکنون ۷۰ درصد از تسهیلات بانکی خود را به مستقلات و خدمات اختصاص دادند.

سلطانی گفت:​ امیدوارم دولت در سیاست های ارزی خود تجدیدنظر کند و بگذارد روند طبیعی اقتصاد در کشور طی شود و دست از اقتصاد رانتی رفاقتی بردارد.

وی تاکید کرد: موضوع قابل توجهی که در جهش نرخ ارزی در سال ۹۷ شاهد بودیم، تلاش دولت برای جبران کسری بودجه و تامین منافع بخش های رانتی و خصولتی است.

این کارشناس اقتصادی گفت:​ بروز ناآرامی های سیاسی در دیماه سال ۹۶ مانع از اجرای سیاست افزایش بهای اقلامی کلیدی ازجانب دولت شد اما در نتیجه بار این مسئله به سمت افزایش نرخ ارز انتقال پیدا کرد.

منبع خبرگزاری صدا و سیما

http://8tag.ir/news/11150545512089393059-415258023540677604

 

 

🛑نمودارهای ارایه شده دکتر سلطانی در جلسه بررسی بی ثباتی نرخ ارز و اثر آن بر تولید و بیان چرایی طرفداری رانتی ها از افزایش نرخ دلار