عصر اقتصاد: تشکل‌های اقتصادی می‌توانند با شناسایی نیازها و راهبردهای بهبود کسب‌وکار اعضای کوچک و متوسط خود، با استفاده از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی و ارائه پیشنهادهای کارشناسی به قوای سه‌گانه، برای اتخاذ سیاست‌های حمایتی و نیز ایجاد بسترهای لازم برای ارتقاء توانمندی این بخش از فعالان اقتصادی، نقش مؤثری در حمایت از ساخت داخل و کالای ایرانی و همچنین افزایش اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی کشور ایفا کنند.

یکی از مهم‌ترین اقدامات معاونت تشکل‌های اتاق بازرگانی برقراری ارتباط نزدیک با سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه است. این معاونت با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه خود در راستای حل مشکلات و رفع موانع تشکل‌ها و اعضای زیرمجموعه گام برداشته و از طریق ارتباط نزدیک با مجلس، دولت و دادگستری اقدامات شایسته‌ای صورت داده است.

خبرنگار عصر اقتصاد درباره نحوه ارتباط با قوای سه‌گانه و همچنین بهره‌گیری از این ارتباط در راستای رفع معضلات فعالان اقتصادی و تشکل‌ها با نادر سیف معاون امور تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

  • درباره ارتباط با بخش‌های دولتی و خصوصاً وزارت امور خارجه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

برخی از تشکل‌های ما به سطحی از توانمندی رسیده‌اند که دولت به آن‌ها اعتماد کرده و یکسری از اعمال تصدی‌گری دولت را انجام می‌دهند. در حوزه‌های ارتباط با دولت با وزارت امور خارجه، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی ارتباط داریم. در بخش قانون‌گذاری و مصوبات مجلس که نمایندگان اتاق حضور دارند.

اقدام مشترکی که ما و معاونت امور بین‌الملل اتاق از سال ۹۶ آغاز کرده‌ایم، برنامه «یک تشکل، یک کشور است» که بر مبنای توافقی که بین هیئت‌رئیسه اتاق ایران و وزیر امور خارجه انجام‌شده است، مقرر شد که همه امکانات وزارت امور خارجه را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی و حمایت از تولیدکننده بسیج کنند.

در همین راستا از تشکل‌ها خواستیم یکی دو تا از کشورهای هدف خود را به ما معرفی کنند. تشکل‌ها کشورهای مورد علاقه خود را به ما معرفی کردند و ما جلساتی با وزارت امور خارجه داشتیم و به‌صورت پایلوت سی عدد از تشکل‌ها را با ۳۰ کشور هدف انتخاب کردیم. سپس در دفتر سفرا و سفارتخانه‌ها این تشکل‌ها معرفی شدند که برای یک سال سفارتخانه‌های کشورها، تشکل را حمایت کنند و هم کمک کنند بتوانند با تشکل‌های متناظر خود و تجار آنجا ارتباط بگیرند. درواقع تشکل موردنظر را حمایت معنوی کنند تا تشکل بتواند در طول یک سال، برنامه‌های موردنظر خود را در آن کشور محقق کند. این برنامه عملیاتی شده است و نتایج این اقدام قرار است امسال رصد شود تا در صورت موفقیت این را به بقیه تشکل‌ها تعمیم دهیم.

یک نقد جدی در این رابطه هست و آن این است که ما باید از حد تعامل و گفتگو فراتر برویم؛ زیرا تشکل‌های اقتصادی زیرمجموعه اتاق بازرگانی، قابلیت‌ها و توانمندی‌های زیادی دارند و شاید نهادهای دولتی خیلی کم از این توانمندی‌ها بهره می‌برند. در حال حاضر در حوزه بانک و پول و سرمایه، تشکل‌های کاملاً حرفه‌ای و تخصصی داریم و افراد باصلاحیت و صاحب‌نظری داریم که به نظر می‌رسد باید خیلی بیشتر از تخصص و توانمندی این تشکل‌ها استفاده شود.

  • درباره بخش قانون‌گذاری و ارتباط با مجلس در معاونت تشکل‌های اتاق بازرگانی چه اقداماتی انجام‌شده؟

در حال حاضر اتاق بازرگانی ارتباط خیلی خوبی با قوه مقننه دارد و تقریباً در همه کمیسیون‌های تخصصی خود نمایندگانی از بخش خصوصی که اتاق معرفی می‌کند حضور دارند. ما سعی کرده‌ایم در سال ۹۶ و ۹۷ در موضوعات تخصصی از نمایندگان تشکل‌ها استفاده کنیم و از آن‌ها بخواهیم به نمایندگی از اتاق در کمیسیون‌های مجلس حضورداشته باشند. این موضوع قطعاً در مصوبات مجلس تأثیرگذار خواهد بود. درواقع با این عمل مشارکت تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور عملاً اتفاق خواهد افتاد.

در کمیسیون‌های ۱۸ گانه اتاق هم از تشکل‌های اتاق حضور فعال دارند و در هیئت نمایندگان اتاق نیز تعداد قابل‌توجهی از تشکل‌های ما در حوزه‌های مختلف کرسی دارند و این امکان برای آن‌ها فراهم است که در آنجا هم مشارکت کنند و در تصمیمات کلان اتاق هم خودشان را معرفی بکنند. همچنین میز تشکل‌ها را هم به‌صورت ماهیانه و هم‌زمان با نشست سراسری هیئت نمایندگان داریم که تشکل‌ها بتوانند دستاوردهای خود را معرفی کنند.

  • توسعه تشکل‌های بالادستی (فدراسیون‌ها) از دیگر برنامه‌های معاونت تشکل‌ها در اتاق است.

همچنین یک آیین‌نامه تدوین کرده‌ایم که در مراحل تصویب است. این آیین‌نامه شامل تعاریف، سطح‌بندی و هم شامل نوع حمایت‌های اتاق از تشکل‌ها است که امیدواریم امسال تصویب شود تا بتوانیم حمایت‌های اتاق از تشکل‌ها را بیشتر از گذشته در چارچوب‌ها و ضوابط خاص خود انجام بدهیم.

در بحث حمایت‌ها اتاق هم حمایت‌های مالی انجام می‌دهد و حمایت‌های معنوی. در حمایت‌های مالی اتاق عمدتاً تلاش کرده‌ایم که سرفصل‌ها برنامه محور باشند و هم در حوزه آموزش، پژوهش، نمایشگاهی و انتشارات کمک کنیم. درواقع حمایت‌ها به نحوی جهت پیدا می‌کنند که موجب توانمندسازی تشکل‌ها شوند.

همچنین در حوزه حمایت‌های معنوی، اعطای لوگوی اتاق در مناسبت‌های مختلف است که تشکل‌ها درخواست می‌کنند. معرفی آن‌ها در چارچوب ضوابط به سازمان‌های مختلف که اتاق بر روی فعالیت‌های آن‌ها صحه می‌گذارد و درواقع تائیدشان می‌کند که برای مثال این تشکل، نمایندگی و راهبردی این حوزه‌ها خاص را دارد.

انعکاس نظرات آن‌ها به مجلس، کمیسیون‌های مختلف، شورای گفتگو و کمیته ماده ۱۲ موضوعاتی است که سعی کرده‌ایم تشکل‌ها را در آن‌ها دخیل کنیم.

  • اتاق ایران برای حمایت از تشکل‌ها و بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت آن‌ها، چه برنامه‌های دیگری را در دستور کار خود دارد؟

از دیگر اقدامات ما، برنامه‌ریزی برای تشکل‌ها تا به توسعه و ایجاد منابع مالی پایدار آن‌ها کمک کند؛ زیرا معتقدیم یکی از معضلات تشکل‌ها، بحث منابع مالی آن‌هاست. متأسفانه با توجه به اینکه برخی از اعضاء حق عضویت‌های خود را پرداخت نمی‌کنند و اگر تشکلی منابع نداشته باشد نمی‌تواند فعالیت کند. ما باید راه‌هایی را پیدا کنیم برای تشکل‌ها تا بتوانند به ایجاد درآمدهای پایدار برسند.

تربیت و آموزش تخصصی مدیران تشکل‌ها از دیگر برنامه‌های اتاق است. با توجه به اینکه برخی از سرفصل‌های خود را با مشارکت مرکز آموزش اتاق پیش بردیم، بنابراین گواهینامه نیز با تأیید این معاونت و مدیر موسسه آموزشی به آن‌ها اعطا می‌شود.

در جنبه‌های حمایتی از تشکل‌ها، اتاق مراکز مختلفی ازجمله مراکز آموزشی، امور حقوقی، مرکز داوری اتاق، ماده ۱۲، شورای گفتگو که همگی در اختیار تشکل‌ها است. اتاق تمام‌قد از اعضای خود حمایت کرده است.

در برخی موارد تشکل‌ها در بین خود و اعضا عمدتاً در بحث‌های انتخاباتی دچار اختلاف‌نظرهایی می‌شوند که گاهی به اتاق مراجعه می‌کنند و ما با نظر امور حقوقی، موضوعات آن‌ها را حل‌وفصل می‌کنیم.

اتاق نهاد ناظر تشکل‌ها است؛ بنابراین در حوزه مجامع باید مجامع با نظارت اتاق برگزار شود و نماینده اتاق باید در مجامع تشکل‌ها حضور داشته باشد تا موضوعات قانونی رعایت شود. امور ثبتی تشکل‌ها هم به‌عنوان خدمت دیگر اتاق است که برای تشکل‌ها در نظر گرفته‌شده است.

یکی دیگر از بخش‌هایی که اغلب فعالان اقتصادی با آن در ارتباط هستند بخش حقوقی و قضایی است. در معاونت تشکل‌ها چه برنامه‌هایی برای حل مشکلات حقوقی و قضایی فعالان در نظر دارید؟

در بخش قضایی مرکز داوری وابسته به اتاق ایران به‌صورت تخصصی به بررسی اختلاف شرکت‌های اقتصادی می‌پردازد. ارتباط خوبی نیز با اداره ثبت شرکت‌ها وجود دارد. در بحث آموزش نیز با اداره ثبت شرکت‌ها مشارکت‌هایی و تفاهم‌نامه‌ای در موضوعات آموزشی و مشکلات ثبتی و قانونی تشکل‌ها و حتی اعضای آن‌ها در سراسر کشور با برگزاری دوره‌های آموزشی در استان‌های مختلف داریم.

منبع : روزنامه عصر اقتصاد
http://www.asre-eghtesad.com/content/36647