⚠️بودن یا نبودن حرف در همین است

تلنگر ۱۲

تا انتخابات نهم

در ادامه نوشتارهای قبلی در تلنگر ۱۰ به موضوع #گذشته_خوانی استعفای رییس سابق اتاق بازرگانی ایران با #استعاره ی استعفای هئیت رییسه اتاق پرداختیم ؛گذشته خوانی گذشت و فقط خبر #نشنیده ها در فضای مجازی و حقیقی همه جا را پر کرد و صدها کانال و سایت ثابت کردند محتواها را سرسری می خوانند و یا فقط کپی می کنند و شاید یکی از نقاط ضعف همه ی ما همین باشد که فکر می کنیم با یک نگاه تا ته خط را رفته ایم و خود را مشمول :

العاقل بالاشاره
می دانیم

اما هفت درس می توان از این موضوع گرفت :
✴️ اول : معلوم شد بحمدالله آنقدر اتاق ها و هیات رییسه اتاق ها مورد توجه افکار عمومی و رسانه ها هستند که حتی شایعه ی استعفای یکی دو تا از آنها می تواند تبدیل به خبر اول خیلی از رسانه ها و محافل اقتصادی و فرهنگی و سیاسی شود. و چند ساعت نشده در رسانه ملی بازخورد داشته باشد و این نیست جز اثر بخشی این رکن بخش خصوصی که همه فعالان اقتصادی علاقمند به تعالی آن بوده و هستند.

▫️دوم : معلوم شد جریان سازی رسانه ای در کشور چقدر راحت و ساده شکل می گیرد و یک نفر نقاد با یک قلم و یک گروه تلگرامی چند صد نفره می تواند خط موضوعی به دهها سایت و خبرگزاری رسمی کشور با میلیون ها مخاطب دهد! پس به نقدها توجه کنید و دست منتقدین را به گرمی بفشارید و بی توجه به نظرات اصلاحی نباشیم.

▫️سوم : اهمیت فضای مجازی بیش از پیش برای همگان اثبات شد و باید آن را جدی گرفت در آن فعال بود و بدانیم عزلت از فضای مجازی یعنی پرت شدن در تاریک خانه ی نااگاهی و فاصله گرفتن از جامعه حقیقی..

▫️چهارم : معلوم شد در صدور بیانیه ها و تکذیبه ها و تاییدیه ها نباید بلافاصله #توهم_توطئه داشت و آن را القا کرد بلکه باید توجه داشت که برخی انعکاس ها از بعضی متن ها و حرف ها توسط عده ای فقط از روی بی دقتی و بی توجهی و سرسری خوانی ؛ نادرست و ناکافی برداشت شده ؛ فقط همین.

▫️پنجم : در این موضوع سرعت عمل و واکنش سریع اتاق بخش خصوصی ستودنی بود؛ برخی از هیات رییسه اتاق توئیت کردند ؛ روابط عمومی بیانیه داد و برخی مصاحبه با خبرگزاری ها و صداو سیما داشتند که عالی بود و حتی واکنش ما سریع تر از ستاد بحران دولتی ها در سیل و کولاک دیروز و امروز خوزستان بود. این نشان داد اگر بخواهیم می توانیم سریع تر به هر موضوعی واکنش داشته باشیم و بی تفاوت و منفعل با بهانه” نیاز به هماهنگی” و برپایی جلسه ی “تاییدیه” و رای گیری پذیرفتنی نیست؛ پس لطفا در همه مسائل مهم منبعد هم سریع اعلام موضع کنید.

◾️ششم : بودن یا نبودن حرف همین است؛ به هر حال استعفا حتما روی کاغذ و پس از امضای ما رخ نمی دهد بلکه وقتی کسی وظایفش را جدی نمی گیرد و کارش را درست انجام نمی دهد و برای تحقق وعده هایش گامی بر نمی دارد و بودن و نبودنش فرقی ندارد خود به خود مستعفی است… و اگر کسی نابجا در شغل؛ سمت ؛ کمیسیون و یا هر جایگاهی باشد که اهلیت آن شغل را نداشته باشد شاید “غصب پست” کرده و در جا #منعزل شده است و نیازی به عزل ندارد.

هفتم♦️ تا هستیم قدر منزلت و موقعیت عالی اتاق ها و منصب ها را بدانیم و در جهت اصلاح امور و ارتقای آن سعی و تلاش بیشتر کنیم.

▫️عده ای از متن تلنگر ۱۰ خوشحال و عده ای ناراحت شدند از هر دو گروه تقاضای مهربانی و بخشش دارم .

هدف از این نوشتار گرم شدن تنور انتخابات است امیدوارم برشته شود و خمیر یا سوخته نشود.

در تلنگر ۱۳ به ۱۳ آفت اتاق های بازرگانی خواهم پرداخت

امیر حسین کاوه
۱۰ بهمن ۹۷

لینک تلنگر ۱ تا ۱۲ 👇

تلنگر / ویژه انتخابات نهم اتاق بازرگانی