درخواست تجدید نظر انجمن فولاد استان آذربایجان شرقی در خصوص بخشنامه تنظیم بازار با توجه به شرایط کنونی بازار

 

انجمن فولاد آذربایجان طی مکاتبه ای از معاونت محترم صنایع معدنی وزارت صمت درخواست درخواست جلوگیری از صادرات که مواد خام صنعت فولاد را نمود.

 

سلام علیکم ،
احتراماً، عطف به بخشنامه جدید تنظیم بازار به شماره ۲۵۶۷۱۸/۶۰ مورخ ۰۴/۱۰/۹۷ به استحضار میرساند بر اساس تجربیات تلخ سالهای ۹۵ و ۹۶، آزاد سازی صادرات فولاد خام نیمه تمام مانند بیلت، بلوم و ورق های فولادی به دلیل وجود اختلاف قیمت میان داخل و خارج از کشور موجب خواهد شد شرکت های تولید کننده مادر مواد اولیه فولاد ترجیح دهند به جای اینکه مواد اولیه و خام را به شرکت های داخلی بفروشند، آنها را صادرات نمایند. در چنین شرایطی موج جدیدی از افزایش قیمت محصولات نهایی به علت گرانی و نایابی مواد اولیه در بازار قابل پیش بینی بوده و موجب عمیق تر شدن رکود حاکم بر صنعت ساختمان خواهد شد.
در بند ۹ بخشنامه فوق الذکر به مازاد عرضه فولاد در بازارهای داخلی اشاره شده که در تضاد با واقعیت های موجود است. در حال حاضر تولید کنندگان محصولات نهایی که اکثر در بخش خصوصی صنعت فولاد قرار دارند حداکثر با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار میکنند که یکی از عوامل اصلی افت تولید آنان عدم توانایی تأمین مواد اولیه به قیمت مناسب از بازار بورس کالا به خاطر شرایط خاص حاکم بر خرید و فروش های بورس کالا و سهمیه بندی آن است.
همه کارشناسان صنعت فولاد نیز تاکید دارند که صادرات محصولات نیمه تمام فولادی با ارزش افزوده پایین از مصادیق بارز خام فروشی است و این در تناقض آشکار با سیاست های کلی نظام و سیاست های اقتصاد مقاومتی در راستای افزایش اشتغال، کاهش اتکای اقتصاد کشور به در آمد های نفتی و افزایش بهره وری صنعتی و اقتصادی کشور است.
با عنایت به موارد فوق و در جهت حمایت از تولید داخلی و اشتغال، خواهشمند است دستور فرمایید در خصوص آزاد بودن صادرات مواد خام صنعت فولاد تجدید نظر و از این گونه صادرات که مصداق خام فروشی است جلوگیری بعمل آید.