مهندس باقر دزفولی کارشناس و مشاور صنایع فولاد:کشور هلند یا  Netherland همانگونه که از اسمش آشکار است سرزمینی در غرب اروپا و از سطح آبهای ازاد چندین متر پائین تر میباشد . لذا بظاهر میباید در سال چندین بار دچار ویرانی ناشی از سیل و طوفانهای دریائی گردد . 

اما همانگونه که در عکسها و ماکت فوق مشاهده میگردد در کشور هلند مهندسین با استفاده از آخرین تکنولوژیها و متریال ضد زنگ فولادی توانسته اند با ساخت سدهای فولادی و بستن مسیر سیلابها و طوفانهای مهیب ، مانع تخریب سازه های شهری و صنعتی شوند .

این سد در مسیر رودخانه Maes در هلند در مسیر بین دریای شمال و بزرگترین بندر دنیا روتردام احداث شده است .این اسکلت فلزی ساختش از سال ۱۹۹۱ شروع و در سال ۱۹۹۷ پایان یافته است . و در سال۲۰۰۷ با طوفان فصلی منطقه تست گردیده است.ارتفاع اسکلت ۲۲ متر و طول آن ۲۱۰ متر میباشد .این دریچه ها رویهم رفته از ارتفاع برج ایفل بلند تر و سنگین تر از آن میباشد .اسکلت توسط شرکت اشکودا چکسلواکی ساخته شده و هزینه ای برابر ۶۶۰ میلیون یورو صرف ساخت آن شده است .

این تاسیسات در سال ۸۸ مورد بازید هیاتی بسرپرستی مهندس چیتچیان وزیر فعلی نیرو و قائم مقام وزیر نیروی وقت و هیات همراه از وزارت نیرو و بانک توسعه صادرات و شرکت فراب و کاردار ایران در هلند قرار گرفت که اینجانب بعنوان نماینده صندوق ضمانت صادرات نیز در این هیات حضور داشتم .

در کنار این تاسیسات نمایشگاهی از تصاویر و ماکتهای مجموعه وجود داشته که عملکرد سیستم را در مواقع بحرانی و وقوع سیل و طوفان نشان میدهد .

امید است با توجه به بحران آب و هوائی دنیا و کشورمان و تخریب سازه های شهری و تاسیسات توسط این سیلابها ، مسئولین چاره ای از اینگونه برای کشور بیاندیشند . انشاالله

لینک مطلب مهندس باقر دزفولی کارشناس و مشاور صنایع فولاد