در راستای اجرای طرح توازن ذوب آهن اصفهان که بزرگترین طرح توسعه فولاد کشور می‌باشد، طی مراسمی که در تالار آهن این شرکت برگزار شد با تبادل قراردادی بین مدیران عامل ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه، مجتمع فولاد سبای ذوب آهن به فولاد مبارکه انتقال یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم که تعدادی از مسئولان و مدیران این دو مجتمع بزرگ صنعتی و کارشناسان فولاد کشور حضور داشتند، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به اهمیت اجرای طرح توازن و نقش مهم آن در افزایش تولید و اشتغالزایی در صنعت فولاد کشور و صنایع وابسته به آن گفت: با واگذاری فولاد سبا می توان طرح توازن را سریعتر به نتیجه رساند، زیرا این طرح وضعیت ذوب آهن را اقتصادی تر می کند.

بهرام سبحانی افزود: با واگذاری سبا هم می توان این مجموعه صنعتی را به ظرفیت کامل تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن رساند.

وی یادآور شد که ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه هر دو زیر مجموعه سازمان ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) هستند و واگذاری سبا صرفا یک انتقال در داخل این سازمان است.

وی گفت: از این به بعد واحد سبا جزئ از خطوط فولاد مبارکه و پرسنل آن نیز جزیی از پرسنل این شرکت خواهند بود.

وی عوامل اصلی واگذاری سبا را تشریح کرد و گفت: حدود ۱۴ سال پیش (دهه ۷۰) وزیر وقت معادن و فلزات اعلام کرد که توسعه های صنعت فولاد باید از محل درآمد این صنعت صورت پذیرد و در همین راستا در سال ۷۲ قیمت محصولات ذوب آهن در بازار ۷۰ تومان فروش می رفت در حالی که فروش کارخانه ۱۴ تومان و ۴ ریال بود و با مصوبه دولت قیمت فروش ذوب آهن در حاشیه بازار به ۶۰ تومان رسید.

در همین راستا قرار شد که بخشی از سود حاشیه بازار برای اجرای طرحهای توسعه هزینه شود و در همین زمان بود که ذوب آهن پذیرفت از سود مذکور، طرحهای توسعه فولاد را مانند فولاد خراسان اجرا نماید و هم زمان طرحهای توسعه پنجگانه فولاد در کشور طراحی و برنامه ریزی شدند که مدتی بعد شرایط و مقررات عوض شد.

با افزایش قیمت مواد اولیه،  حاشیه سود کم گردید به طوری که در طی سالهای ۸۱ تا ۸۲ درآمد داخلی ذوب آهن با هزینه ها برابر شد و دیگر پولی نبود که طرحهای توسعه دنبال شود. در حالی که طرحهای مذکور قبلا بر اساس بازار و قیمت و سود آن زمان برنامه ریزی شده بود و در شرایط مذکور برای ادامه اجرای برنامه های مورد نظر می بایست از تسهیلات و اعتبارات بانکی استفاده می شد.

وی افزود: به دنبال این مسائل با تلاش و همت زیاد و همکاری ذوب آهن اصفهان بورس فلزات راه اندازی گردید و این نقطه امیدی بود اما قوانین مالیاتی، مشکل آفرین شد چرا که بر اساس این قوانین شرکت های دولتی از جمله ذوب آهن موظفند ۵۵ درصد سود خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازند و در سال جاری نیزاضافه بر مالیات عملکرد سال ، ۴۰ درصد دیگر سود را هم باید به حساب دولت برگردانند بنابراین با اینگونه اتفاقات امکان اجرای طرحهای توسعه از منابع مالی به صفر رسید.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان گفت: با توجه به مشکلات فوق، ادامه اجرای طرح توازن بر اساس منابع داخلی شرکت پانزده سال طول می کشد، در حالی که پروژه های بزرگ صنعتی برای اقتصادی بودن باید ظرف دو یا چهار سال ساخته و راه اندازی گردد.

محمد رجایی گفت: در شرایط فعلی نیز، تزریق منابع مالی از هیچ راهی امکان پذیر نبود و آخرین راه برای تامین منابع مالی طرح توازن، واگذاری سبا و به کارگیری منابع آن در این طرح بود.

وی افزود: فولاد مبارکه با توان مالی و منابع و تجربیاتی که در تولید ورق دارد می تواند در کوتاه مدت مجتمع فولاد سبا را به ظرفیت اسمی برای تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن ورق برساند و در واقع ورق تولیدی در سبا تنوع محصولات فولاد مبارکه را بیشتر و کاملتر می کند.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان از همه دست اندرکاران اجرای مجتمع فولاد سبا از ابتدای فعالیت های ساخت تا راه اندازی آن سپاسگذاری نمود و گفت: با ویژگی های خاص و تکنولوژی مدرن این مجموعه ، سبا می تواند سمبل و سرآمد تولید ورق در کشور باشد.

همچنین رجایی مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به همکاری های دوجانبه گفت: ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه دو بازوی قدرتمند اقتصادی و صنعتی کشور هستند و ایجاب می کند که این دو مجتمع بزرگ در راستای خدمت به نظام به کمک و یاری یکدیگر بشتابند.

وی نقش کارشناسان و توانمندی های ذوب آهن اصفهان در ساخت و راه اندازی فولاد مبارکه را یادآور شد و گفت: در ساخت و راه اندازی فولاد مبارکه تجربیات و دستاوردهای ذوب آهن اصفهان بسیار موثر بود و هم اکنون نیز این تجربیات، خلاقیت ها و دستاوردها باید در جهت رشد و شکوفایی صنعت فولاد کشور و صنایع دیگر به کر گرفته شود.

وی یکی شدن و ادغام بعضی از شرکت های بزرگ اقتصادی و صنعتی در جهان یادآور شد و گفت: در جهان امروز فولادسازان در حال ادغامند زیرا توانایی تغییر در سازمان های بزرگ امکان پذیر شده است و پیوند سبا به فولاد مبارکه نشانه بلوغی می باشد که در سازمان ایمیدرو در این زمینه صورت گرفته است.

وی گفت: این نوع واگذاری یک کار جدید و نویی در کشور می باشد و ما تاکنون تجربه روشنی در این زمینه نداریم . بنابراین وظیفه ما در این ارتباط سنگین و حساس خواهد بود.

وی یادآور شد سبا مجموعه مهم و بزرگی است و امید است با همکاری ذوب آهن و فولاد مبارکه که محل خدمت و کسب شایستگی است این مجموعه هم باعث افتخار کشور و صنعت فولاد باشد.

در مراسم مذکور تفاهمنامه و قرارداد واگذاری سبا بین مدیران عامل ذوب آهن و فولاد مبارکه امضاء و تبادل شد و در پایان فولاد سبا رسما تحویل مجتمع فولاد مبارکه گردید.

لینک خبر

شناسهٔ خبر: ۳۴۲۰۶۱ –