به گزارش تهران نیوز ،این روزه ها افتتاح پروژه و طرح های عمرانی و اقتصادی مختلف به دست ریاست جمهور و اعضای کابینه دولت رونق پیدا کرده است.

طبق گزارشات بیشتر این پروژه ها یا قبلا افتتاح شده یا هنوز تکمیل نگردیده که ریاست جمهور به هر شکل و بهانه ای اسرار بر افتتاح این طرح ها دارد.در این میان فولاد مبارکه اصفهان عقب نمانده و قرار است طرحی به عنوان توسعه فولاد سبا را در این روزها افتتاح کند.

افتتاح پروژه سبا ذوب آهن

۲۰مرداد سال ۸۲ بود که طرح بزرگ فولاد سبا کارخانه ذوب آهن توسط دولت اصلاحات به بهربرداری رسید.متن خبر این گونه بود که رئیس جمهور صبح روز شنبه به منظور دیدار مردم شهرهای لنجان و مبارکه و همچنین افتتاح دو طرح فولاد سبا ذوب آهن اصفهان و کارخانه تولید ورق قلع اندود مبارکه وارد اصفهان شد.

مجتمع فولاد سبا با ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن ورق احداث شده و از استعداد لازم برای افزایش تولید تا سقف ۱/۴ میلیون تن در سال برخوردار است. سبا نخستین واحد صنعتی کشور است که ورق فولادی ضد زنگ تولید می کند و با تولید این محصول، نیاز کشور به ورقهای ضد زنگ و استیل تامین می شود. با راه اندازی مجتمع فولاد سبا از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز در سال جلوگیری می شود.

برای اجرای این طرح ۹۳۰ میلیارد ریال و ۳۷۷ میلیون دلار هزینه شده و ۷۰ درصد از تجهیزات آن از منابع داخلی تامین شده است . تولیدات این مجتمع را فولادهای کیفی و ضد زنگ تشکیل می دهد که در صنایع شیمیائی، غذایی و لوازم خانگی کاربرد دارد. طرح بزرگ مجتمع فولاد سبا از واحدهای فولاد سازی، ریخته گری تختال نازک و نورد گرم تشکیل شده و تولید تختال نازک به ضخامت ۵۰ میلی متر از امتیازات مهم آن بشمار می رود. اشتغالزائی این طرح در دوران ساخت ۹۹۰ نفر به طور مستقیم و یکهزار و ۹۸۰ نفر به طور غیر مستقیم بوده است و این میزان در زمان بهره برداری، ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۷۲۰۰ نفر به طور غیر مستقیم اعلام شده است.

سال ۱۳۸۵یعنی ۳سال بعد از راه اندازی پروژه سبا، دکتر سبحانی مدیر وقت ذوب آهن طی توافقی یکی از مدرترین مجموعه های خود یعنی فولاد سبا را به فولاد مبارکه اصفهان واگذار کرد.

ذوب آهن نمی توانست به دلیل مشکلات مالی طرح توسعه و توانمد سازی را اجرا کند

بهرام سباحنی مدیر عامل وقت ذوب آهن در مراسم واگذاری سبا به فولاد مبارکه  با اشاره به اهمیت اجرای طرح توازن و نقش مهم آن در افزایش تولید و اشتغالزایی در صنعت فولاد کشور و صنایع وابسته به آن گفت: با واگذاری فولاد سبا می توان طرح توازن را سریعتر به نتیجه رساند، زیرا این طرح وضعیت ذوب آهن را اقتصادی تر می کند.

وی یادآور شد که ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه هر دو زیر مجموعه سازمان ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) هستند و واگذاری سبا صرفا یک انتقال در داخل این سازمان است.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان علت واگذاری سبا را مشکلات مالی ذوب آهن در ایجاد طرح توسعه و توانمند سازی دانست و اضافه کرد: ادامه اجرای طرح توازن بر اساس منابع داخلی شرکت پانزده سال طول می کشد، در حالی که پروژه های بزرگ صنعتی برای اقتصادی بودن باید ظرف دو یا چهار سال ساخته و راه اندازی گردد.

او یادآور شد: سبا مجموعه مهم و بزرگی است و امید است با همکاری ذوب آهن و فولاد مبارکه که محل خدمت و کسب شایستگی است این مجموعه هم باعث افتخار کشور و صنعت فولاد باشد.

این در حالی است که ظرفیت این مجموعه بنا بر آمار طی این چند سال هنوز به رقم مذکور نرسده است.

شایان ذکر است، دکتر سبحانی مدیر کنونی فولاد مبارکه اصفهان است.

سبا را به ذوب آهن بازگردانید

هراتی معاون وزیر صنایع ومعادن سابق در خصوص مجتمع فولادسبا می گوید : جدا شدن سبا از ذوب آهن اصفهان در آن برهه زمانی با توجه به شرایط این شرکت، لازم بود و باعث شد ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی مورد نیاز ذوب آهن تامین شود؛ اما این شرکت می تواند با پرداخت همان مبلغ دوباره سبا را به مجموعه خود بازگرداند.

بابائی مدیر سابق ذوب آهن در خصوص سبا می گوید: دیدگاه من این است که در توسعه در یک صنعت، توسعه های به هم پیوسته است و نباید در یک مجموعه بزرگ صنعتی، قسمتی را جدا کرد؛ چرا که این قطع پیوستگی، خود مشکلات جدیدی ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: خواسته من از مسوولان این است که بررسی باز گرداندن کارخانه فولاد سبا به ذوب آهن انجام شود تا بتوانیم با اجرای دیگر طرح های توسعه به تولید سالانه ۵ میلیون تن دست پیدا کنیم.

با گذشت چندین سال مدیر عامل فولاد مبارکه از افتتاح دوباره سبا صحبت می کند.

افتتاح دو پروژه مهم فولاد مبارکه بعد از تعطیلات نوروزی

بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه خبر داد: افتتاح دو پروژه مهم یعنی توسعه سبا و بهره برداری از گندله سازی ۵ میلیون تنی فولاد مبارکه در منطقه سنگان بعد از تعطیلات نوروزی انجام خواهد شد.

سبحانی درباره آن دسته از پروژه‌های فولاد مبارکه که در حال اجرا بوده و به زودی افتتاح خواهند شد، توضیح داد: افتتاح طرح توسعه سبا بعد از تعطیلات نوروزی برگزار خواهد شد و هم‌اکنون مرحله ذوب گیری از این پروژه در حال انجام است، ضمن اینکه افتتاح گندله سازی ۵ میلیون تنی فولاد مبارکه در منطقه سنگان نیز بعد از تعطیلات انجام خواهد شد.

مدیر عامل فولاد مبارکه با تأکید بر مالکیت فولاد مبارکه بر فولاد سبا، واگذاری سبا به ذوب آهن اصفهان را مردود دانست و تأکید کرد: ذوب آهن اگر می خواهد سهامدار سبا شود می تواند با رضایت سهامداران اقدام به خرید سهام این شرکت کند.

 

 کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی کشور در اوایل انتشار این خبر این گونه واکنش نشان داد که:
مشهود است که هم‌اکنون بازار ورق فولادی از انحصار در تولید و انحصار در عرضه در بورس کالا به شدت متاثر و بعلت شدت انحصار و نبود سیستم قیمت گذاری و توزیع مناسب،بشدت ملتهب است.
کاوه گفت ؛ اخیرا به همین دلیل ۴جلسه کار گروه فولاد به درخواست این سندیکا در شورای رقابت کشور در خصوص​ تدوین دستورالعمل رفع انحصار و شفافیت در چرخه تامین و تنظیم بازار محصولات فولادی برگزار شده است .
وی همچنین خاطر نشان کرد:  پیش از این فولاد سبا با طرح های​ توسعه ذوب آهن به بهره برداری رسیده است این در حالی است که توسط ایمیدرو مالکیت آن به فولاد مبارکه واگذار شد و مدیران فولاد مبارکه در تبلیغات ویژه خود آن را به حساب افزایش ظرفیت تولید خود آوردند دقیقا همانند کاری که در واگذاری فولاد هرمزگان پس از ساخت و خرید آن توسط سمیعی نژاد مدیر عامل این مجتمع در دولت دهم شد و دوباره در تبلیغات زرد به حساب افزایش تولید جای دیگر محاسبه شد.
او در خصوص افتتاح دوباره پروژه سبا به خبرنگار تهران نیوز گفت: با توجه به اینکه قرار است «سبا »تا بیش از یک میلیون تن ورق ۲میلی متر مورد نیاز اعضای این سندیکا را تولید کند و چندین بار شاهد افتتاح آن بودیم؛ این بار هم اعلام می کنیم ما خواهان رقابت بین این دو مجتمع تولیدی هستیم و جمع شدن این دو کارخانه تحت مالکیت یک شرکت خصولتی، این سندیکا را که مشتری چند میلیون تنی ورق فولادی است را با مشکل مواجه نموده و انحصار در عرضه فعلی را دو چندان کرده است .
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است هر آن چه که بر رقابتی شدن بازار کمک کند خبر خوشی برای مصرف کنندگان و صنایع تکمیلی است و قطعا انحصار طلبی در بخش شبهه دولتی و مجتمع های خصولتی سبب عدم اشتیاق بخش خصوصی در ورود به زنجیره تولید آن صنعت خواهد شد .
وی افزود: البته همه می دانیم تا خصوصی سازی واقعی صورت نگیرد و شرکتها​ی بزرگ،بین خصولتی ها دست به دست میشود؛ شاهد رقابت واقعی و رفع انحصار نخواهیم بود.

دکتر رضا زر حیدری  از کاشناسان فولاد و فعال در روند فعالیت های ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان  در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز، در خصوص پروژه سبا، گفت:طراحی این واحد به صورتی بود که هزینه انرژی کمتری نسبت به واحد های مشابه داشت (به دلیل پیوستگی کامل خط) ولی یک واحد نسبتا پیچیده و با تکنولوژیی بالااست بنا بر این بطور بالقوه توانایی تولید ورق های با ضخامت کمتر را دارد.

حیدری درباره انتقال سبا از ذوب آهن به فولاد مبارکه را به دلایل مالی دانست و  خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه در آن زمان هر دو مجموعه تولیدی در اختیار ایمیدرو بودند این اختیار را برای جابه جای و انتقال داشتند.

 

فروردین ۵, ۱۳۹۶ و ۸:۰۰ ق.ظ