فوری ♦️ استعفای ناگهانی

امروز اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی دسته جمعی استعفا دادند

خبر کوتاه و بهت آور و بیشتر تعجب آور  بود .

علت استعفا رسما اعلام نشده ولی تعدادی از اعضای هیات رییسه  گفته اند در اعتراض به وضعیت نا مناسب اقتصادی کشور استعفا داده اند و از قصد کاندیداتوری هم انصراف دادند
و تعداد دیگری از شایعه احتمال خدشه در کارت های عضویت اتاق ها که آماده برای رای دادن گروهی با لابی های خاص  در انتخابات آتی اتاق می باشند  با این استعفا همراهی کرده اند.

بر اساس نشنیده ها رحمانی وزیر صنعت و حجتی وزیر کشاورزی و حتی معاون اول به با واکنش فوری به صراحت علیه این اقدام  موضع گیری کرده و در چند تماس تلفنی با شافعی رئیس اتاق ایران ضمن ابراز ناخرسندی از این اقدام اعلام کردند:
چرا باید در یک نهاد مدنی در واپسین روزهای  عمر خود هیات رییسه اش که اکنون باید پاسخگوی عملکرد خود باشد استعفا بدهد.

و به هیچ وجه این رفتار پسندیده نیست چون ممکن است عرف شود و پس فردا ، مردم از  دولتی ها هم همین انتظارات را داشته باشند….؛

❕❕❕
راستی….  فلش بک……*گذشته نمایی*

تلنگر ۱۰

موضوع استعفا چی بود!

✅تا انتخابات نهم

جلال پور رئیس اتاق ایران در دوره هشتم (همین دوره که هنوز هم به نهم رسیده ) استعفا داد؟! ولی چرایی آن به درستی معلوم نشد !

♦️واکاوی  حوادث اتاق می تواند چراغ راه آینده باشد

شاید اگر قرار بود #تلنگر استعفای جلال پور را بررسی کنیم چاره ای جز اعلام خبر ساختگی استعاره ای استعفای هیات رییسه اتاق را  نداشتیم !

❔اما واقعا چرا در میانه راه رئیس اتاق ایران از کار کنار کشید؟

❔آیا به چیزی مثل دخالت دولت در ارکان اتاق شاکی بود او که خود مدافع سرسخت دولت روحانی بوده ؟

❔آیا از عدم شنیده شدن انتظارت بخش خصوصی نگران بود؟

❔آیا علت آن مریضی بود ؟ ایا علت آن قلب دمدمی مزاج و فرصت طلب بود
القصه.
❔آیا این استعفا  ازسروظیفه‌شناسی و امانتداری و متکی برعقل و تدبیر بود؟

❔آیا او بر ان عهد صادقانه ایستاد و کوتاهی نکرد؟

◾️یاد آوری سخنان نایب رئیس اتاق تهران :

✅افراد مختلفی قبل و بعد از انقلاب به عنوان رئیس اتاق انتخاب شده اند اما دوران ریاست جلال پور را یکی از استثنائی ترین زمان‌های مدیریت اتاق ایران می دانم؛ او بین روسا یکی از فعال ترین و پرتلاش ترین و صمیمانه ترین افرادی بود که در اتاق زحمت کشید و نام اتاق را بلند آوازه کرد…..

برخی از اعتراضات به وی که رسانه ای شد  :

◾️مخارج کلان روی دست اتاق

با استناد مطالب گفته شده در رسانه ها ، می‌توان دریافت که جلال پور از ابتدای ریاست اش مخارجی را روی دست اتاق گذاشته است. مثلا چند ماه بعد از پذیرش پست خود حقوق معاونان و مدیران خود را تا سه برابر افزایش داد.

◾️حضور پررنگ رسانه‌ای و مدافع سرسخت دولت روحانی
نوع عملکرد جلال پور در مدیریت و مانور تبلیغاتی سفرهای اقتصادی هیات‌های تجاری که قصد سفر به تهران را برای بررسی زمینه‌های همکاری داشتند، رفته رفته وی را به شخصیتی رسانه‌ای تبدیل کرد. وی با پوشش سفرهای تجار خارجی به ایران و نشست و برخاست با مقامات، همواره خود را فردی بسیار نزدیک به دولت نشان می‌داد.

◾️لوکس سازی
علاوه بر افزایش ناگهانی دریافتی مدیران، در اقدامی دیگر تمامی اتومبیل‌های ایرانی مورد استفاده مدیران کنار گذاشته شده و اتومبیل‌های خارجی جایگزین آنها شدند.

◾️سفر های خارجی بی نتیجه و پر تکرار و محرمانه

در سفرها جزئیات توافقات منتشر نمی شد یا اصلا  توافقی در کار نبود و بیشتر اعضا همراه جلال پور کاری جز کف زدن برای سخنرانان از جمله دکتر ظریف  نداشتند در موارد متعدد حتی اعضایی از هیات رئیسه اتاق نیز از اهداف و دستاوردهای سفر بی‌خبر بوده‌اند.

♦️و شایان ذکر است در مقاله سه روز پیش یک عضو هیات رییسه اتاق ایران  در روزنامه دنیای اقتصادی از بی نتیجه بودن آن همه سفر و همراهی اعضا اتاق در سفره ای دولتی ها انتقاد کرده بود….

ناگفته نماند  جلال پور کماکان هر هفته و در هر خصوص و چندین برابر رئیس اتاق ها مصاحبه می کند، بیانیه صادر می کند و یادداشت می نویسد…

✴️در تلنگر ۱۱ به دلیل اصلی استعفا و  دلایل و تحلیل های  عدم نامزد شدن  شدن ۹ چهره اصلی اتاق  در انتخابات دوره ۹ خواهم پرداخت

💮نوشتار صرفا برای گرم شدن تنور انتخابات امیدوارم که برشته بشه و  خمیر یا سوخته نشود

امیر حسین کاوه
۹ بهمن ۹۷