مسعود محجل امامی مدیرعامل کارخانه فولاد مهر سهند و عضو سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت:

با نگاهی اجمالی به آمار جهانی درباره مصرف فولاد در صنایع مختلف (صنعت ساختمان ۴۸ درصد، ماشین‌آلات ۲۳ درصد، حمل‌ونقل ۱۱ درصد، تجهیزات فولادی ۵ درصد، کالای فولادی ۳ درصد، نفت و گاز ۴ درصد، سایر ۶ درصد) و با توجه به میزان بالای مصرف فولاد در صنعت ساختمان این سوال پیش می‌آید که آیا مبحث ساخت‌وساز و رونق یافتن بحث ساختمان باعث مصرف آهن در کشور شده است؟ با توجه به شرایط کنونی حاکم بر جامعه و رکود و درصد بالای تورم و حتی با نگاهی خوش‌بینانه به این مساله می‌توان گفت امسال نیز ساخت‌وساز روند سال قبل یا چند سال اخیر را پشت سر گذاشته و تحول خاصی در این بخش صورت نگرفته است.

بنابراین این موضوع نیز نمی‌تواند پاسخگوی سوال کمبود فولاد در کشور باشد.

وی با بیان اینکه  شرکت فولاد مهر سهند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در کل کشور همانند سایر هم‌صنفان خود در این بخش، در سالیان گذشته با حدود نصف ظرفیت تولید خود فعالیت داشته است، تاکید کرد:این شرایط در شروع سال ۹۹ (سال جهش تولید) به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است یعنی با نبود مواد اولیه برای تولید محصولات فولادی رقم ۵۰‌درصدی نیز به نصف کاهش‌یافته است.

آیا تولیدکنندگان تاب‌وتوان تحمل چنین فشاری با هزینه‌های گزاف کنونی را دارند؟ در سالی که با عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده است، این تولیدکنندگان میانی هستند که می‌توانند در تحقق این شعار صاحب نقش باشند، اما آیا تولیدکنندگان می‌توانند در چنین شرایطی قیمت تمام‌شده‌ مناسبی داشته باشند؟

محجل امامی تصریح کرد: در این شرایط که کارخانه‌های تولید شمش، آهن‌قراضه و آهن اسفنجی برای تولید شمش، کارخانه‌های نورد گرم، شمشی برای تولید محصول و کارخانه‌های تولید لوله و پروفیل ورق برای تولید مقاطع خود ندارند این سوال پیش می‌آید که ۳۰‌میلیون تن تولید سالانه فولاد کجا مصرف می‌شود که اثری از مواد اولیه‌ فولادی برای صنایع پایین‌دست وجود ندارد؟

وی در پایان خاطرنشان کرد:  در شرایط حساس کنونی و برای بحرانی‌تر نشدن اوضاع تولید باید دولت با اصلاح ساختار مدیریتی برخی شرکت‌های مادر تولیدکننده و همچنین شرکت‌های وابسته به وزارت صمت و متصدیان این بخش با اندیشیدن تدابیری دست از صادرات مستقیم این کالا (چه به‌عنوان سنگ‌آهن و چه به‌عنوان فولاد خام) به خارج از کشور برداشته تا تولیدکنندگان و صنایع پایین‌دست نیز با توجه به تحریم‌های همه‌جانبه و سخت شدن روزبه‌روز اوضاع تولید مجبور به برکناری نیروی کار و تعطیلی واحدهای خود نشوند.

لینک مطلب در دنیای اقتصاد